Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Έχω περίπτωση ισόγειου καταστήματος, που έχει κατασκευάσει ένα πατάρι. Το πατάρι ΔΕΝ είναι στατικά ανεξάρτητο. Η ΜΣΕ θα γίνει για το σύνολο του κτιρίου ή/και για τον φορέα του παταριού? Εάν γίνει για το σύνολο του κτιρίου δεν πρέπει να ελέγξω και τα στατικά της άδειας? Να επιβεβαιώσω διαστάσεις δομικών μελών, πάχη πλακών, κλπ?

Το μοναδικό πατάρι που θεωρείται στατικά ανεξάρτητο κατά τη γνώμη μου είναι ένα εκ των υστέρων κατασκευασμένο το οποίο εδράζεται σε πλάκα επί εδάφους . Δηλαδή σε ένα ισόγειο κάτω από το οποίο δεν υπάρχει υπόγειο.

 

Με την διατύπωση που έχει ο νόμος εγώ καταλαβαίνω αν το ιδιο βάρος αυξάνει τα μόνιμα φορτία της πλάκας >15% θέλεις ΜΣΕ για όλο το κτίριο :shock: .

 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά μου φαίνεται παράλογο (τι σου λέω τώρα) συνάδελφε savvas.p να μην απαιτείται σε περίπτωση ολόκληρου μεταλλικού στεγάστρου όπως σωστά αναφέρει ο laxanos, λόγω σπουσαιότητας Σ1, και να απαιτείται σ' αυτήν την περίπτωση που δεν δημιουργεί κλειστό χώρο, απλά κλείνουν οι 3 πλευρές με μεταλλικά πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η διατύπωση περί οπλισμένου σκυροδέματος ή μπατικού τοίχου που δημιουργεί το πρόβλημα. Θεωρώ πως πρέπει να περιμένουμε διευκρινίσεις περί ΜΣΕ που λογικά θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ βρήκα κάτι μέχρι στιγμης σχετικό με τα διακαιώματα. Θα ρωτήσω τη γνώμη του ΤΕΕ αύριο και θα ενημερώσω. Αυτό που θυμάμαι είναι πως απαιτούνταν συνυπογραφή από δεύτερο μηχανικό για βεβαιώσεις στατικής επάρκειας και ο ένας από τους δύο αν δεν κάνω λάθος έπρεπε να είναι ΠΜ. Το σίγουρο είναι πως για κτίριο από 3 ορόφους και πάνω τοπογράφος δεν μπορεί να αγγίξει στατικά γενικότερα.

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΤΕΕ και μου είπαν ξεκάθαρα ότι στατική επάρκεια υφισταμένου κτιρίου εμπίπτει στο γνωστικό αντικείμενο του πολιτικού μηχανικού. Για τα δικαιώματα των τοπογράφων στο κτιριακό κομμάτι μου ανέφερε πως είναι αντίστοιχα με των πολιτικών υπομηχανικών που καθορίζονται από το ΒΔ 769/1972 και ότι ακόμα και για νέες μελέτες και βεβαιώσεις επάρκειας απαιτείται συνυπογραφή από ΠΜ ανεξαρτήτως συνολικών ορόφων κτιρίου. Εγώ πάντως από το διάταγμα αυτό δεν έβγαλα άκρη όσων αφορά τις ΜΣΕ. Οπότε κλείνω κι εγώ την παρένθεση της ενημέρωσης περί επαγγελματικών δικαιωμάτων και καθένας πορεύεται ως κρίνει...

 

EDIT

ΥΓ Ένα τελευταίο ερώτημα που επίσης γεννιέται είναι σε περίπτωση που δεν απαιτείται ΜΣΕ, αν μπορεί η τεχνική έκθεση της περίπτωσης ββ) περί μη απαίτησης ΜΣΕ να συνταχθεί από άλλη ειδικότητα πέρα από ΠΜ. Γνώμη μου ταπεινή είναι πως ναι μπορεί, όπως συνέβαινε και με τα δεδοτά του 4178.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Και δε μας λένε από το υπουργείο, οι δηλώσεις του 4014 που είχαν μεταφερθεί στο 4178 και δεν υπήρχε απαίτηση νέου ΔΕΔΟΤΑ (ασχετα αν εμεις κάναμε από μόνοι μας) που δεν αναφέρει κατηγορία τι πρόκειται να γίνει;

 

Θυμίζω:

 

Ο N.4178/2013 oτo άρθρο 30 παρ. 4αναφέρει χαρακτηριστικά : «Υπαγωγές για τις οποίες κατά τις προγενέστερες διατάξεις υποβλήθηκε Δελτίο Δομικής Τρωτότητας, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΤΕΕ θεωρούνται αποδεκτές και δεν επανεξετάζονται ως προς τα τυπικά στοιχεία του Δελτίου Δομικής Τρωτότητας...

Link to comment
Share on other sites

Κόλλησα.... Στο Α99 στα περί η) Στατικός έλεγχος λέει στο αα πότε απαιτείται ΜΣΕ και στο ββ ΔΕΝ απαιτείται. Στο βββ αναφέρει τον 4178, ενώ στο ααα λέει για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα και στο γγγ λέει "για κάθε αυθαίρετη προσθήκη ή τροποποίηση ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί σε Σ2, Σ3, Σ4".

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τόσο το ααα και το γγγ αφορούν τον ΠΑΡΟΝΤΑ ΝΟΜΟ (4495) και όχι τον 4178 ε? Τον 4178 αφορά μόνο το βββ που λέει για ΔΕΔΟΤΑ κατηγορίας Υ, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Απο την εκδήλωση του ΤΕΕ Κρητης :

 

Διευκρινίστηκε ότι σε περίπτωση που δεν προκύπτει η στατική επάρκεια ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η υποβολή  μελέτη ενίσχυσης.

 

Ομως στην βεβαίωση μεταβίβασης θα αναφέρεται ότι το κτίριο χρήζει ενίσχυσης.

Εντός των ημερών θα εκδοθεί απόφαση για αυτό. 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.