Jump to content

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Επίσης, ο νόμος έλεγε ότι εξαιρούνται από απαίτηση ΜΣΕ πατάρια ισογείου γενικως.

Τώρα η ΥΑ λέει ότι εξαιρούνται πατάρια μέχρι 50% του ισογείου!!

Ποιος θα πει σε πελάτη με μεγαλύτερο πατάρι με τελειωμένη εξοφλημένη υπαγωγή που βεβαιώθηκε ότι δεν χρειάζεται να κάνει ΜΣΕ ότι τώρα τελικά χρειάζεται?? Και ποιός θα φάει το ξύλο??

 

O νόμος ισχύει!!! Η ΥΑ δεν έχει καταργήσει το συγκεκριμένο άρθρο! Μπορεί να το ξέχασαν, μπορεί να το έκαναν εσκεμμένα, μπορεί "αύριο" να το θυμηθούν, μπορεί κ.λπ. Εγώ το εκμεταλλεύομαι, χωρίς να ...."ντρέπομαι" και νοιώθω κι απολύτως νόμιμος!

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, michalis1 said:

Καλησπέρα, 

Γνωρίζει κάποιος αν σε ΜΣΕ (αυθαιρέτου) κτιρίου Σ2 μπορούμε να θεωρήσουμε Στάθμη επιτελεστικότητας μόνο τη Β2

ή είναι υποχρεωτική και η Γ1 ;;;   

σε ακριβώς αυτο το ερώτημα στον ΟΑΣΠ, πήρα απαντηση οτι οι ελάχιστες απαιτήσεις είναι αυτές που αναφέρει ο ΚΑΝΕΠΕ, κοινώς επελεξε εσύ όποια θες αρκεί να καλύπτεις τη Γ1

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2017 at 1:55 ΜΜ, Ξυλουργός said:

Για οποιαδήποτε υπαγωγή (ή μεταφορά) στον νέο νόμο, που απαιτείται ΜΣΕ, δεν νομίζω οτι τίθεται θέμα υπεύθυνης δήλωσης. Πρέπει να εισαχθούν όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Πρέπει ο μηχανικός ή η ομάδα μηχανικών να αμειφθεί κ να είναι υπεύθυνος κάθε μηχανικός για να εισάγει την μελέτη που ανέλαβε. Δεν βλέπω το πρόβλημα να υπάρχει ΑΜ, ΠΜ ή και ΗΜ

σε μια δήλωση εφόσον απαιτούνται αυτές οι ειδικότητες..

Βασικότερο νομίζω όμως, πριν από διεύρυνση της συζήτησης, είναι να οριστεί ο Κανονισμός ελέγχου. Εκτιμώ ότι θα παραμείνει ως είχε στον προηγούμενο νόμο..

Επίσης θα διευκόλυνε πρακτικά μια διεύρυνση της εξαίρεσης βββ) του άρθρου 99 συμπεριλαμβάνοντας μικρές ΥΔ (όπως την περίπτωση που ανέφερε ο συνάδελφος παραπάνω..) που προκαλούν

μικρή επιβάρυνση.

ΜΣΕ χωρίς πυρηνοληψίες είναι κανονιστικά εφικτή..

 

Όλοι έχουμε κάνει μια πρώτη ανάγνωση του Νόμου κ σίγουρα θα χρειαστούν αρκετές διευκρινίσεις και συζητήσεις..

"ΜΣΕ χωρίς πυρηνοληψίες είναι κανονιστικά εφικτή.." Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει συνάδελφε. Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις το κανονισμό αυτό να το βρω και εγώ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mantzaras said:

σε ακριβώς αυτο το ερώτημα στον ΟΑΣΠ, πήρα απαντηση οτι οι ελάχιστες απαιτήσεις είναι αυτές που αναφέρει ο ΚΑΝΕΠΕ, κοινώς επελεξε εσύ όποια θες αρκεί να καλύπτεις τη Γ1

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Οπότε υποχρεωτικά λύνουμε και τη Γ1 γιατί απο ότι διάβασα στον ΚΑΝΕΠΕ δεν αναφέρει κάπου Β2>Γ1, διορθώστε με αν κάνω λάθος.  

Link to comment
Share on other sites

ι) Το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτήριο  είναι μικρότερο σε επιφάνεια από 25τμ. Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά...παραδίνομαι...

Αν ως διηρημένη εννοεί π.χ. την οριζόντια ιδιοκτησία τότε:  Έστω διώροφο κτήριο με 2 ιδιοκτησίες στο ισόγειο και άλλες 2 στον όροφο, με οριζόντια ιδιοκτησία (4 διαφορετικοί ιδιοκτήτες) αν ο καθένας έχει από 20 τετραγωνικά αυθαίρετα (άρα <25 ανά ''διηρημένη'') τότε συμπεραίνω ότι δεν θέλει ΜΣΕ. Αν το ίδιο κτήριο με τις ίδιες αυθαιρεσίες ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη χωρίς οριζόντια ιδιοκτησία (π.χ. το χρησιμοποιεί ως ενοικιαζόμενα διαμερίσματα/δωμάτια) τότε 80 τετραγωνικά αυθαίρετα άρα θέλει ΜΣΕ. Παράλογο???? Δεν αντιλαμβάνομαι κάτι σωστά???? help...

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, manosgs said:

"ΜΣΕ χωρίς πυρηνοληψίες είναι κανονιστικά εφικτή.." Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει συνάδελφε. Μπορείς σε παρακαλώ να αναφέρεις το κανονισμό αυτό να το βρω και εγώ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορεις να παρεις ερημην τιμες υπο προυποθεσεις (αρθρο 3 Παραρτημα 3.1 νεου ΚΑΝΕΠΕ)

 

40 λεπτά πριν, michalis1 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Οπότε υποχρεωτικά λύνουμε και τη Γ1 γιατί απο ότι διάβασα στον ΚΑΝΕΠΕ δεν αναφέρει κάπου Β2>Γ1, διορθώστε με αν κάνω λάθος.  

H σταθμη Β2 ειναι πρακτικα δυσμενεστερη απο τη Γ1(κανε ενα παραδειγμα και θα το δεις ) και ας αναφερονται σε διαφορετικες πιθανοτητες υπερβασης  .Καλυπτοντας την Β2 αυτοματα καλυπτεις και τη Γ1.Τυπικα βεβαια πρεπει να τακανεις και τα δυο.

Η ΥΑ περι ΚΑΝΕΠΕ εχει σχεσεις μονο μεταξυ Β2,Α2,Γ2, .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, KF said:

Μπορεις να παρεις ερημην τιμες υπο προυποθεσεις (αρθρο 3 Παραρτημα 3.1 νεου ΚΑΝΕΠΕ)

 

Το συγκεκριμένο το είχα υπόψιν μου αλλά προσωπικά το φοβάμαι. Κατά πόσο είμαστε κατοχυρωμένοι με ερήμην τιμές? Επίσης θεωρώ ότι εφόσον κάνει κάποιος ΜΣΕ με ερήμην τιμές θα χρησιμοποιήσει τις τιμές του πίνακα "μείον τη τυπική απόκλιση". Σωστά?

Δεν είναι λίγο άτοπο να επιτρέπει ερήμην τιμές, αλλά στην περίπτωση ελέγχου αναγκαστικά χρειάζεσαι πυρηνοληψία σε συνδυασμό με τουλάχιστον 1 έμμεσο τρόπο?

Επίσης θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιο αντίκτυπο στο κτίριο όταν η ΣΑΔ θεωρηθεί ανεκτή?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, michalis1 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση,

Οπότε υποχρεωτικά λύνουμε και τη Γ1 γιατί απο ότι διάβασα στον ΚΑΝΕΠΕ δεν αναφέρει κάπου Β2>Γ1, διορθώστε με αν κάνω λάθος.  

Ακριβώς αυτό ήταν το ερώτημα για σχέση μεταξύ διαγώνιων κατηγοριών ουσιαστικά. Η ακριβής ερώτηση:

"Είναι δυνατή η επιλογή στόχου κατηγορία Β2 για αποτίμηση ή ανασχεδιασμό σε κτίριο Σ2?"

 Η απάντηση κατά λέξη:

"Οι ελάχιστοι ανεκτοί στόχοι για αποτίμηση ή ανασχεδιασμό του φέροντος
οργανισμού υφισταμένων κτιρίων, που προβλέπονται στην § 2.2. του Κανονισμού
Επεμβάσεων, ορίζονται ρητά ανάλογα με την κατηγορία σπουδαιότητας του
κτιρίου, στο Παράρτημα 2.1 του «ΚΑΝ.ΕΠΕ. 2η Αναθεώρηση 2017» (ΦΕΚ2984/B/30-
8-2017)"

2 ώρες πριν, KF said:

H σταθμη Β2 ειναι πρακτικα δυσμενεστερη απο τη Γ1(κανε ενα παραδειγμα και θα το δεις ) και ας αναφερονται σε διαφορετικες πιθανοτητες υπερβασης  .Καλυπτοντας την Β2 αυτοματα καλυπτεις και τη Γ1.Τυπικα βεβαια πρεπει να τακανεις και τα δυο.

Ως προς αυτό μεγάλη κουβέντα. Πολύ άμεσα εάν κάποιος κοιτάξει Παρ.4.3 Πιν.4.2 (που αναφέρεται μόνο στη μέθοδο q) θα σχηματίσει μάλλον άλλη άποψη

 

Βέβαια όλα αυτά από 2017 και μετά, πιο πριν και Β2 και Γ2, αρκεί να το δήλωνε ο ιδιοκτήτης και να τον δέχονταν η υπηρεσία.

Edited by mantzaras
Link to comment
Share on other sites

Στατιστικα και μονο καλο θα ηταν να ξεραμε στους 100 ενδιαφερομενους ιδιωτες ποσοι δεχονται τη ληψη καρωτων και ποσοι "στριβειν δια του αρραβωνος";

Συναδελφοι μου που εχω μιλησει μεχρι σημερα μου λενε οτι ολοι οι ιδιωτες δεν θελουν και προτιμουν να μην νομιμοποιησουν.

Ειναι ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

Εύλογη και αναμενόμενη απάντηση. Κανείς δεν θέλει το σπίτι του σουρωτήρι πόσο μάλλον αν πρέπει να γίνουν οι ενισχύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.