Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Liberal said:

Με την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης, το κτίσμα εξαιρείται (προσωρινά) της κατεδάφισης.
Η τρίτη φάση οδηγεί στην οριστική εξαίρεση.
Συνεπώς, αρκεί η β' φάση για να θεωρείται νομίμως υφιστάμενο βάσει NOK.

Στο Ν.Ο.Κ. αναφέρεται, για το 1337, σε "εξαίρεση", χωρίς να διευκρινίζει Προσωρινή ή Οριστική. Επίσης, στο ίδιο Άρθρο, αναφέρεται στον ίδιο παράγοντα για τους υπόλοιπους Νόμους που μιλάει ξεκάθαρα για Οριστική Εξαίρεση. Και επιπρόσθετα, για τον 1337 συγκεκριμένα, αναφέρει ως επιπλέον συνθήκη "στην περίπτωση δ της παρ.1 του άρθρου 23, νόμιμο περίγραμμα του προϋφιστάμενου της 9ης/8/55 κτιρίου είναι το τμήμα που δεν αντίκειται στο τυχόν ισχύον σχέδιο πόλεως και στις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του εφόσον είναι ευνοϊκότερες. Το ίδιο ισχύει και για τα εξαιρεθέντα από την κατεδάφιση κτίρια με τις διατάξεις του ν.1337/83.".

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι για να θεωρηθεί κάτι "νομίμως υφιστάμενο" που έχει υπαχθεί στον Ν. 1337/1983, θα πρέπει να έχει κάνει και τις τρεις φάσεις και να μην παραβιάζει τον Γ.Ο.Κ., είτε τον σημερινό, είτε αυτόν που ίσχυε κατά την χρονική περίοδο ανέγερσης του αυθαιρέτου. Όλα τα άλλα - βολικά μεν - είναι να 'χαμε να λέγαμε...

 

ΥΣ. βρήκα και σχετικό σχολιασμό εγκυκλίου από τη Λεμπέση που καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

Έχω ένα αυθαίρετο προς νομιμοποίηση στον 4495:
Ένα οικόπεδο σε οικισμό <2000 κατοίκων, στο οποίο υφίστανται:

Α) Υπερυψωμένη ισόγεια κατοικία με κοινοτική άδεια του 1979.

Β) Υπερυψωμένη επέκταση της ισόγειας κατοικίας (Α) με πολεοδομική άδεια του 1980.

Κατόπιν αυτοψίας - και δεδομένου ότι έχω σχέδια μόνο για την επέκταση (Β) - διαπιστώνω ότι η στέγη της (Β) δεν έχει πραγματοποιηθεί βάσει του σχεδίου της άδειας, αλλά έχει ενοποιηθεί με τη στέγη της κατοικίας (Α). Παραθέτω κάτοψη και τομή της (Β), και φωτογραφίες της υπάρχουσας κατάστασης για σύγκριση. 

Στις φωτογραφίες, καφέ τοίχο έχει η κατοικία (Α) και μπεζ η επέκτασή της (Β).
Η κατασκευή της στέγης ολοκληρώθηκε πριν το 1983.

Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το πως θα δηλωθεί η περίπτωση αυτή στο αυθαίρετο;
Υποψιάζομαι ότι το τμήμα της στέγη (Β), εκτός του ότι έχει άλλη κάτοψη από της άδειας, έχει ύψους 2,20μ αντί για 1,5μ που είναι δηλωμένο στην άδεια.

φωτο 1.jpg

φωτο 2.jpg

φωτο 3.jpg

ΚΑΤΟΨΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ+ΣΤΕΓΕΣ.pdf ΤΟΜΗ ΑΑ_cropped.pdf

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τις ονομάζεις κατοικίες Α και Β αφού στην ουσία πρόκειται για επέκταση της Α με τμήμα κατ επέκταση προσθήκης, όπως δείχνει το σχέδιο. Αν εννοείς ότι έχουν δημιουργηθεί μέσω κατάτμησης διαφορετικά οικόπεδα και έχεις αυτοτελείς κατοικίες με κοινή στέγη τότε το θέμα αλλάζει. Διευκρίνισε τι ακριβώς συμβαίνει.

Βλέπω στις φωτογραφίες ότι έχεις διώροφη οικοδομή αντί για υπερυψωμένη ισόγεια. 

Η διαφορετική στέγη θα υπολογιστεί με μια λοιπή παράβαση. Αν υπάρχει υπέρβαση ύψους βάσει ισχύοντος επιτρεπόμενου ύψους το τσεκάρεις. Αν είσαι εντός επιτρεπόμενου ύψους περιοχής (λογικά h max=7,50 m) τότε ότι υπερβάσεις ύψους έχουν γίνει εντός αυτού, τις βάζεις στην λοιπή παράβαση.

Βασικά θα πρέπει να βρεις εγκεκριμένα σχέδια, διότι μόνο με αυτά μπορείς να συγκρίνεις για να βρεις αυθαιρεσίες. Αλλιώς δεν μπορείς να προχωρήσεις σε υπαγωγή με υποθέσεις.  Αν έχεις κατοικία προ 75 θα την βάλεις κατηγορία 1 ως πλήρως αυθαίρετη και θα πληρώσουν μόνο το παράβολο. Αν υπάρχει και άλλο τμήμα μετά το 75 και προ 83 θα το βάλεις ξεχωριστά κατηγορία 2. Αν τα πρόστιμα σου βγαίνουν πολύ μεγάλα (λόγω τυχόν κατηγορίας 2, βάζοντας ΌΧΙ στην Ο.Α), τσεκάρεις τη λύση νομιμοποίησης και όχι τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες!

Τα σχέδια που έχω παραθέσει είναι εγκεκριμένα (ΟΑ της επέκτασης Β), αλλά για λόγους προσωπικών δεδομένων έχω αφαιρέσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών και του ακινήτου. Πρόκειται για κτίσματα που ολοκληρώθηκαν μεταξύ 1975 και 1982 και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Δεν υφίσταται κύριος ή δευτερεύων χώρος κάτω από τη στάθμη της (Α).
Η προσθήκη Β έχει σχεδιαστεί ως υπερυψωμένη ισόγεια με υπόγειο καθαρού ύψους 2,45μ. όπως φαίνεται και στην τομή. Ωστόσο, όπως φαίνεται και στη φωτό 3 το υπόγειο έχει πραγματοποιηθεί με καθαρό ύψος <2,45μ. και έχει γίνει διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου (-) 0,7μ.

Έχω κι άλλες λοιπές παραβάσεις στο οικόπεδο με αναλυτικό προϋπολογισμό μεταξύ 15.000 - 30.000 (δύο λοιπές).

Η τροποποίηση στέγης αποτελεί από μόνη της μία λοιπή παράβαση; Ή συνυπολογίζεται με τις υπόλοιπες με Α.Π;

Επιπλέον, εξετάζω ως αυθαίρετη (τροποποίηση) και τη στέγη (Α) και τη στέγη (Β) - οι οποίες όπως φαίνεται ενοποιήθηκαν - δεδομένου ότι για την (Α) δεν υπάρχουν σχέδια καθώς έγινε με κοινοτική άδεια; Ή μόνο τη στέγη Β για την οποία έχω εγκεκριμένα σχέδια;

Ευχαριστώ!.. (γιατί είμαι και newbie)





 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dmarc said:

@Pavlos33 ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες!

Τα σχέδια που έχω παραθέσει είναι εγκεκριμένα (ΟΑ της επέκτασης Β), αλλά για λόγους προσωπικών δεδομένων έχω αφαιρέσει τα στοιχεία των ιδιοκτητών και του ακινήτου. Πρόκειται για κτίσματα που ολοκληρώθηκαν μεταξύ 1975 και 1982 και ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Δεν υφίσταται κύριος ή δευτερεύων χώρος κάτω από τη στάθμη της (Α).
Η προσθήκη Β έχει σχεδιαστεί ως υπερυψωμένη ισόγεια με υπόγειο καθαρού ύψους 2,45μ. όπως φαίνεται και στην τομή. Ωστόσο, όπως φαίνεται και στη φωτό 3 το υπόγειο έχει πραγματοποιηθεί με καθαρό ύψος <2,45μ. και έχει γίνει διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου (-) 0,7μ.

Έχω κι άλλες λοιπές παραβάσεις στο οικόπεδο με αναλυτικό προϋπολογισμό μεταξύ 15.000 - 30.000 (δύο λοιπές).

Η τροποποίηση στέγης αποτελεί από μόνη της μία λοιπή παράβαση; Ή συνυπολογίζεται με τις υπόλοιπες με Α.Π;

Επιπλέον, εξετάζω ως αυθαίρετη (τροποποίηση) και τη στέγη (Α) και τη στέγη (Β) - οι οποίες όπως φαίνεται ενοποιήθηκαν - δεδομένου ότι για την (Α) δεν υπάρχουν σχέδια καθώς έγινε με κοινοτική άδεια; Ή μόνο τη στέγη Β για την οποία έχω εγκεκριμένα σχέδια;

Ευχαριστώ!.. (γιατί είμαι και newbie)





 

Έλεγχος μήπως ο οικισμός είναι στάσιμος. 

Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο υπάρχει κατοικία 200τμ εντελώς αυθαίρετη . Εκ των οποίων 

150τμ κατ.1 προ 75

50τμ κατ.5 μετά το 83

επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο, 100τμ

στο πεδίο ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ θα βάλω όλα τα τετραγωνικά ; Δηλαδη 200τμ ; Ή θα βάλω μόνο όσα υπερβαίνουν την επιτρεπόμενη δόμηση ; Δηλαδη 100τμ ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.