Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

kan62

Να ρωτήσω κάτι:

Αν υπήρχε μόνο το κτίσμα του πριν το 1975 (χωρίς ΟΑ) και είχε 120,00τμ.

Και η επιτρεπόμενη δόμηση ήταν 100,00.

Τότε τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης που θα έβγαινε 120/100=1,20 θα το χρησιμοποιούσες κάπου;

Όχι.

Γιατί ο νομοθέτης σου λέει ότι τελειώνεις με ένα 250άρι και δεν τον ενδιαφέρει αν είχες 120,00 ,η 250,00τμ, η.... όσα είχες.

Εάν λοιπόν στο προηγούμενο σενάριο προστεθεί και μία μικρή αποθήκη 10,00τμ το 1980.

Τότε ξαφνικά θα ξαναθυμηθούμε  τα 120,00τμ και θα πούμε 120,00+10,00=130,00  και 130,00/100=1,3  άρα ένας επιβαρυμένος συντελεστής δόμησης;;

 

Πιστεύω δεν τον απασχολεί καθόλου τον νομοθέτη η ΥΔ για τα πριν του 1975.

Γι' αυτό και τα καθαρίζει με συνοπτικές διαδικασίες.

Είμαι  της άποψης Β/επιτρεπόμενα για την περίπτωση της συναδέρφου.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταλήγουμε λοιπόν στο αιώνιο ερώτημα Α+Β/ΕΠΙΤΡ ή Β/ΕΠΙΤΡ :D:D

σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, προφανώς η διαφορά στις απόψεις προκύπτει από την ασάφεια του νόμου..αν ποτέ καταφέρω να πιάσω γραμμή στο ΥΠΕΝ και μου δοθεί κάποια διευκρίνηση θα τη μεταφέρω

Link to comment
Share on other sites

Μεζονέτα σε άδεια του '96 έχει απόληξη δώματος ύψους 2.40 επιφάνεια 10τμ. που δεν μετράει στον ΣΔ και εκτός χώρου δοκάρια χωρίς στέγαση (κτιστή πέργκολα από μπετόν).

Στην πράξη επεκτείνεται η απόληξη και δημιουργείται δωμάτιο με wc συνολικής επιφάνειας 30τμ. (περιλαμβανομένου της σκάλας) ύψους 2.60μ. και τοποθετείται στέγη που καλύπτει τον χώρο και τα περιμετρικά δοκάρια (ελέυθερο από κάτω). 

Να υποθέσω χρεώνεται όλο με ΥΔ κύριων χώρων και υπέρβαση ύψους? (δεν υπάρχει ανελκυστήρας) ή υπάρχει κάποια μαγική διευκρίνηση που μου δίνει ευνοϊκότερη επιλογή?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Μέρσα said:

Μεζονέτα σε άδεια του '96 έχει απόληξη δώματος ύψους 2.40 επιφάνεια 10τμ. που δεν μετράει στον ΣΔ ...

και φυσικά προσμετρά πια στον Σ.Δ. ΚΑΙ το απόληξη κλιμακοστασίου για το ωραίο "διαμερισματάκι" 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά στο θέμα της συναδέλφου lenia_s το κτίριο έχει άδεια ισογείου με αυθαίρετα σε ισόγειο και ολόκληρο όροφο αυθαίρετο. Οπότε όταν λέω Α εννοώ όλα τα αυθαίρετα του κτιρίου Α.

Δυστυχώς ο νομοθέτης λέει όλα τα αυθαίρετα. Δεν εξαιρεί κανένα. Ούτε παλιό ούτε νέο. Η παλαιότητα έχει δικό της συντελεστή ...

Η σύγκριση για τους συντελεστές γίνεται μεταξύ της συνολικής αυθαίρετης δόμησης και της επιτρεπόμενης.

karanus,

στο σύνολο των αυθαιρέτων για τη σύγκριση θα έβαζα και τα τετραγωνικά ΥΔ που θα είχα στο φύλλο καταγραφής της κατ.1. Είτε είχα άδεια είτε όχι.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kan62 said:

Αν κατάλαβα καλά στο θέμα της συναδέλφου lenia_s το κτίριο έχει άδεια ισογείου με αυθαίρετα σε ισόγειο και ολόκληρο όροφο αυθαίρετο. Οπότε όταν λέω Α εννοώ όλα τα αυθαίρετα του κτιρίου Α.

Δυστυχώς ο νομοθέτης λέει όλα τα αυθαίρετα. Δεν εξαιρεί κανένα. Ούτε παλιό ούτε νέο. Η παλαιότητα έχει δικό της συντελεστή ...

Η σύγκριση για τους συντελεστές γίνεται μεταξύ της συνολικής αυθαίρετης δόμησης και της επιτρεπόμενης.

karanus,

στο σύνολο των αυθαιρέτων για τη σύγκριση θα έβαζα και τα τετραγωνικά ΥΔ που θα είχα στο φύλλο καταγραφής της κατ.1. Είτε είχα άδεια είτε όχι.

Συμφωνώ, για τα τετραγωνίδια όλα (ΚΧ, χώροι με μειωτικούς, ισόγειες αποθήκες, κλπ), πλην Κατηγορίας 3, γιατί αυτή δεν εμφανίζεται με τμ στην Δήλωση

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 100 παρ 2, αναφέρει "Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου..". Το ότι δεν διευκρινίζει αν εννοεί όλων των αυθαίρετων τμ ή των αυθαίρετων τμ που αντιστοιχούν σε κάθε φύλλο καταγραφής, πιστεύω ότι δημιουργεί το πρόβλημα.. Αλλά εφόσον δίνεται η δυνατότητα επιλογής σε κάθε φύλλο καταγραφής πιστεύω ότι εννοεί το δεύτερο, διαφορετικά η επιλογή θα ήταν 1 για κάθε δήλωση στο σύνολό της. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δουλειά μας να μαντεύουμε τι εννοεί ο νομοθέτης, και πρέπει να δοθούν σαφείς απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα, ώστε να είμαστε κατοχυρωμένοι κ εμείς, και οι δηλώσεις να είναι σωστές, και όταν πια φτάσουν στο σημείο που θα ελεγχθούν να ξέρουμε βάσει ποιών διατάξεων θα γίνει αυτός ο έλεγχος.

 
*Όταν κάποτε κατάφερα επιτέλους να πιάσω γραμμή στο ΥΠΕΝ, 2 υπάλληλοι (οι μοναδικοί που ασχολούνται με αυθαίρετα απ' ότι φαίνεται) μου απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, και ο ένας μάλιστα μου είπε οτι "δεν έχει δει ποτέ του φύλλο καταγραφής και να εφαρμόσω το νόμο καθώς είναι σαφής"... Από το ΤΕΕ μου είπαν οτι δεν μπορούν να ερμηνεύσουν τις διατάξεις του νόμου, οπότε δεν μπορούν να μου απαντήσουν σχετικά. Έχω στείλει λοιπόν μειλ στο [email protected] κ ελπίζω να πάρω απο εκεί μια σαφή απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση μεζονέτας που η σκάλα στην άδεια σταματούσε στον όροφο. Στην κατασκευή συνεχίζει μέχρι την στέγη αλλά η πρόσβαση στη στέγη είναι κλειστή με τούβλο. Αν τακτοποιήσω την τρύπα της σκάλας με ΥΔ πρέπει να τακτοποιήσω και με αναλυτικό την τοιχοποιία του κουβουκλίου της;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.