Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Να συνεχίσω την συζήτηση και να παραθέσω την παράγραφο γγ, της κατηγορίας4 του άρθρου 96,

γγ) αυθαίρετες αλλαγές χρήσης, εφόσον έχουν συντελεστεί σε περιοχές εντός σχεδίου και με την προϋπόθεση ότι η εν λόγω χρήση είναι σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής

Δεν μπορεί να ενταχθεί ο υπόγειος χώρος που περιγράφει ο samourg, υπόγειος Β.Χ. με αλλαγή χρήσης σε Κ.Χ. κατοικία, που από ότι συμπεραίνω είναι η κατοικία σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής. Αν βέβαια μιλάμε για εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 24/5/2019 at 11:06 ΠΜ, Saleptsis said:

Να συνεχίσω την συζήτηση και να παραθέσω την παράγραφο γγ, της κατηγορίας4 του άρθρου 96,

.....................................................................................................

Δεν μπορεί να ενταχθεί ο υπόγειος χώρος που περιγράφει ο samourg, υπόγειος Β.Χ. με αλλαγή χρήσης σε Κ.Χ. κατοικία, που από ότι συμπεραίνω είναι η κατοικία σύμφωνη με τις επιτρεπόμενες χρήσεις της περιοχής. Αν βέβαια μιλάμε για εντός σχεδίου.

 

Η σημερινή εγκύκλιος, ανατρέποντας τα δεδομένα, νομίζω πως ενισχύει  την άποψη που εξέφρασα πριν το δικό σας σχόλιο.

Το κάνει αυτό προσθέτοντας τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης  στην περίπτωση ββ,  όχι όμως και στην αα

Από εγκ. 2 --- 31/5/2019  Για Άρθρο 96, σελ. 19,  στο τέλος : 

Στην περίπτωση ββ) εκτός από τον έλεγχο του ποσοστού υπέρβασης της άδειας, ελέγχεται παράλληλα και η επιφάνεια του αυθαιρέτου με βάση τη χρήση του, καθώς και η συνολική επιφάνεια αυθαιρέτων κατασκευών σε όλο το κτίριο η οποία σε κάθε  περιπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 1000 τ.μ.

Είναι λίγο "κακή" η διατύπωση οπότε το συμπέρασμα βγαίνει με μια σχετική δυσκολία, χωρίς να αποκλείεται  η παρερμηνεία από τη πλευρά μου.


 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω περίπτωση με άδεια προσθήκης ορόφου για δόμηση 100 τ.μ. (διαστάσεις 10x10 στο τοπογραφικό της άδειας), ωστόσο η εμβαδομέτρηση της κάτοψης της άδειας δείχνει δόμηση 85 τ.μ. Η υφιστάμενη κατάσταση είναι 100 τ.μ., με κάτοψη σχηματικά όπως της κάτοψης της αδείας αλλά με διαφορά στις διαστάσεις (>5%). Έχω θέμα με τη νομιμότητα; Δεν έχω ξανα αντιμετωπίσει τέτοια απόκλιση στα τετραγωνικά της αδείας με της κάτοψης. Γενικά για νομιμότητα βλέπω κυρίως τα τετραγωνικά της αδείας ή τις διαστάσεις της κάτοψης; 

Ευχαριστώ!

Edited by Danny14
Link to comment
Share on other sites

Στο δ. κάλυψης η πραγματοποιούμενη δόμηση υπολογίζεται ως 100 τμ;

Στο στέλεχος της άδειας στο οπισθόφυλλο ποια επιφάνεια αναγράφεται για την προσθήκη;

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα λάμβανα υπόψη τα μεγέθη του δ. κάλυψης. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις της κάτοψης σου δίνουν το εμβαδόν που αναφέρεται στο δ κάλυψης, ασχέτως τι μετράς με το κλιμακόμετρο;. Επίσης δες μήπως στο δ. κάλυψης η επιφάνεια είναι μικτή με κλιμ/σιο, ενώ στην κάτοψη έχει θεωρήσει την καθαρή.

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2017 at 11:05 ΜΜ, Pavlos33 said:

και η παραπάνω παράγραφος συνεχίζει ως εξής:

"Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική 

άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 5. 
 
Είναι ένα δώρο πράγματι και μια μεγάλη ανάσα για τις επιχειρήσεις αναφορικά με το  μέγεθος του προστίμου, αφού τα βιομηχανοστάσια καταλαμβάνουν μεγάλες επιφάνειες. Κατ αναλογία με το παραπάνω εδάφιο, θεωρώ ότι εννοεί ότι αν το κτίριο έχει υπέρβαση κάλυψης αλλά δεν υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης του γηπέδου (όχι της εγκεκριμένης από την άδεια) τότε υπολογίζει το πρόστιμο με συντελεστή 0,20 ή 0.40

Mια επιβεβαίωση θα ήθελα να κάνω, αν κατάλαβα καλά τα παραπάνω της παραγράφου 10.

Υπάρχει άδεια για αγροτική αποθήκη και έγινε ισόγεια επέκταση αυτής κατά 150 μ2. Η υπέρβαση κάλυψης είναι εντός του επιτρεπόμενου της περιοχής κατά τον χρόνο έκδοσης της άδειας.

Οπότε έχω σε ένα φκ: ΥΔ 150 μ2 <50% της επιτρεπόμενης , χωρίς ΥΚ

και σε ένα άλλο φκ: ΥΔ 150 μ2 με 'μονο ΥΥ ή ΥΚ' , χωρίς επίσης να τσεκάρω το κουτάκι της ΥΚ. Είναι σωστή η αντιμετώπιση?

 

Και ένα άλλο ερώτημα για την περίπτωση : η αποθήκη έχει μετατραπεί σε οινοποιείο οπότε επιλέγω μεταποίηση πρωτογενούς τομέα? Έχω αλλαγή χρήσης που υπολογίζεται με αναλυτικό?

 

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Παραθέτω ένα αρχείο για να σε βοηθήσει να καταλάβεις την κατάσταση. Κλιμακοστάσιο δεν έχω, η πρόσβαση γίνεται με εξωτερική σκάλα.

ΣΧΕΔΙΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Από το σκαρίφημα στο οπισθόφυλλο το περίγραμμα της οικοδομής είναι 11,30χ10,35=116,95 ΤΜ ενώ αυτό γράφει 101,43 τμ. Γενικώς όλα λάθος τα έχει. Δείχνει περίγραμμα κτιρίου ορθογώνιο, ενώ έχει σπασίματα. Λογικά άδεια δεκαετίας 70 είναι με ΓΟΚ 73 αν κρίνω από το οπισθόφυλλο. Η πρώτη σελίδα της άδειας τι γράφει ;

Τοπογραφικό γράφει εκεί κάτι σχετικά με υπολογισμό δόμησης-κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33

Κατά ΓΟΚ χτίστηκε ναι. Στο τοπογραφικό δεν αναφέρονται μεγέθη, μόνο οι διαστάσεις. Γενικά ποιά η άποψή σου για την αντιμετώπιση τέτοιου είδους άδειες με τέτοια λάθη; Με βάση ποιά στοιχεία θα υπολογίσω τη δόμηση;

ΑΔΕΙΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.