Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

καλησπέρα,

εχω μια περίπτωση που δεν ξέρω πως να χειριστώ, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Σε οικισμό <2000 κατοίκων βάσει ΟΑ 1978 κατασκευάζεται ισόγειο Ε=61,00τμ. Στη συνέχεια γίνεται αυθαίρετη επέκταση του ισογείου. Το 1982 βγαίνει ΟΑ για προσθήκη ορόφου, όπου φαίνεται ως υφιστάμενη (και προσμετράται στη δόμηση) η αυθαίρετη κατασκευή του ισογείου και μέρος μόνο του νόμιμου τμήματος του ισογείου- αποκρύπτεται ουσιαστικά ένα τμήμα του που όμως είχε κατασκευαστεί νόμιμα βάσει της προηγούμενης ΟΑ. Αντί δηλαδή να υπολογίσει για δόμηση 61τμ(νόμιμα ισογείου) + 44,1τμ (παράνομα ισογείου) + 81,5τμ (προσθήκη ορόφου) = 186,6τμ, υπολογίσε 81,5τμ (ως υφιστάμενο ισόγειο) + 81,5τμ (προσθήκη ορόφου) = 163τμ. Πώς πρέπει να χειριστώ την περίπτωση; Θεωρώ αυθαίρετα τα τμ που δεν έχουν υπολογιστεί στην ΟΑ 82; ευχαριστώ!!

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ.PNG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

2 ερωτήσεις για ρύθμιση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου στη ρύθμιση υπάγεται όλο το κτήριο:
1)Στην άδεια προβλέπονταν χώροι υπόγειων δεξαμενών νερού και έχουν χαρακτηριστεί ως χώροι αποκλειστικής χρήσης υπόγειων αποθηκών(ιδιοκτησιακά βάση της ΣΟΙ).
Για τις δεξαμενές νερού δεν κατασκευάστηκαν οι διαχωριστικοί τοίχοι και είναι σήμερα λειτουργικά συνενωμένοι με τις αποθήκες.
Έχω υπέρβαση σε κάλυψη και δόμηση ή πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό υπολογίζοντας την καθαίρεση των τοίχων + ότι άλλο προκύπτει;
Σε κάθε περίπτωση πιο είναι το σκεπτικό; 
2)Έκανα αποτύπωση κτηρίου και οικοπέδου με ΕΓΣΑ87. Στην τομή της αδείας τα ύψη λαμβάνεται υπόψη ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων από το διαμορφωμένο έδαφος όπου βρίσκεται το κτήριο. Τι απόκλιση είναι αποδεκτή για να μην έχω υπέρβαση καθ'ύψος; Δεδομένου ότι έχω βάλει ήδη παράβαση κατηγορίας 3 για την διαφοροποίηση περιμετρικών εξωτερικών διαστάσεων μέχρι 5% χωρίς υπέρβαση κάλυψης και δόμησης άνω του 5%, είμαι εξασφαλισμένος αν η υπέρβαση καθ'ύψος δεν υπερβαίνει το 5% ή πρέπει να μπει υπέρβαση καθ'ύψος ξεχωριστά; 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

lenia_s:

Εφόσον τελευταία άδεια είναι αυτή του 1982 νόμιμη δόμηση είναι ό,τι περιγράφεται εκεί. Μήπως δίνει στο ισόγειο με το αυθαίρετο, χώρο βοηθητικής χρήσης; 
Έχω κάτι παρόμοιο σε παραδοσιακό οικισμό. Νόμιμο προ του 55 ισόγειο με τμήμα στον όροφο επίσης προ του 55.  Το 1994 βγαίνει άδεια προσθήκης και στο ισόγειο μου δίνει τμήμα αποθήκης και τμήμα χώρων κυρίας χρήσης που προσμετράται στη δόμηση. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

diangelis

Στην άδεια του 78 ο χώρος είναι κυριας χρήσης. Στην άδεια του 82 στο τοπογραφικο συμπεριλαμβανει τα τετραγωνικα του ισογειου στη συνολικη επιφανεια οροφων, χωρις αναφορα στη χρηση. Στην τομη της αδειας 82 αναφερεται ως "υπαρχουσα αποθηκη". Το γεγονος οτι στην αδεια του 82 εμφανιζεται και προσμετραται και το αυθαιρετο τμημα θεωρω οτι το καθιστα νομιμο. Το παλιοτερο τμημα του ισογειου που υπηρχε και δεν εμφανιζεται στην αδεια 82 ειναι πρακτικα αδυνατο να κατασκευαστηκε μεταγενεστερα, προκειται για ενιαια κατασκευη. Να το θεωρησω αυθαιρετο με χρονολογια <82; 

Βασικα πρεπει να κανω εναν λαθος χειρισμο για να καλυψω μια λαθος αδεια...

 

 

On 2/9/2019 at 1:41 ΜΜ, diangelis said:

Συνάδελφοι καλησπέρα.

2 ερωτήσεις για ρύθμιση αυθαιρέτου σε εκτός σχεδίου περιοχή όπου στη ρύθμιση υπάγεται όλο το κτήριο:
1)Στην άδεια προβλέπονταν χώροι υπόγειων δεξαμενών νερού και έχουν χαρακτηριστεί ως χώροι αποκλειστικής χρήσης υπόγειων αποθηκών(ιδιοκτησιακά βάση της ΣΟΙ).
Για τις δεξαμενές νερού δεν κατασκευάστηκαν οι διαχωριστικοί τοίχοι και είναι σήμερα λειτουργικά συνενωμένοι με τις αποθήκες.
Έχω υπέρβαση σε κάλυψη και δόμηση ή πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό υπολογίζοντας την καθαίρεση των τοίχων + ότι άλλο προκύπτει;
Σε κάθε περίπτωση πιο είναι το σκεπτικό; 
2)Έκανα αποτύπωση κτηρίου και οικοπέδου με ΕΓΣΑ87. Στην τομή της αδείας τα ύψη λαμβάνεται υπόψη ως αφετηρία μέτρησης υψομέτρων από το διαμορφωμένο έδαφος όπου βρίσκεται το κτήριο. Τι απόκλιση είναι αποδεκτή για να μην έχω υπέρβαση καθ'ύψος; Δεδομένου ότι έχω βάλει ήδη παράβαση κατηγορίας 3 για την διαφοροποίηση περιμετρικών εξωτερικών διαστάσεων μέχρι 5% χωρίς υπέρβαση κάλυψης και δόμησης άνω του 5%, είμαι εξασφαλισμένος αν η υπέρβαση καθ'ύψος δεν υπερβαίνει το 5% ή πρέπει να μπει υπέρβαση καθ'ύψος ξεχωριστά; 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

1) οι χωροι που αναφερεις ειχαν μετρησει στην δομηση της αδειας; αν οχι εχεις ΥΔ, δες αν μπορεις να παρεις μειωτικο. Αν μετραγαν στη δομηση πας με αναλυτικο. Δες τι εχει δηλωθει στη ΣΟΙ μηπως εχεις και διαμερισματωση. Υπερβαση καλυψης για να εχεις πρεπει το περιγραμμα του χωρου αυτου να μην καλυπτεται απο τους υπερκειμενους οροφους που λογικα εχουν μετρησει στην καλυψη. 

2) Για υπερβαση υψους συγκρινεις με επιτρεπομενο περιοχης. Εαν εχεις υπερβαση υψους αδειας (>5% οποτε δεν σε καλυπτει η κατ 3) αλλα οχι περιοχης παει με αναλυτικο. Βεβαια σε αυτη την περιπτωση δε ξερω αν μπορεις να χρησιμοποιησεις κατ 3 για το περιγραμμα, εφοσον η μια διασταση δεν ειναι μεσα στο 5%

Link to comment
Share on other sites

Για να βρούμε τα σημερινά επιτρεπόμενα μεγέθη, δηλαδή τους σημερινούς όρους δόμησης, δόμηση, κάλυψη, ύψος κτλ, θα πρέπει να απευθυνθούμε στην εκάστοτε πολεοδομία κάθε φορά ή υπάρχει και άλλος τρόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που με μπερδεύει.

Ένας πελάτης μου έχει στην κατοχή του τρία (3) διαμερίσματα το ένα πάνω από το άλλο που έχουν ακριβώς την ίδια επιφάνεια και τις ίδιες αυθαιρεσίες. Ένα στο ισόγειο ένα στον 1ο και ένα στον 2ο. Τα ακίνητα είναι ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Υπάρχει αυθαιρεσία υπέρβασης δόμησης και κάλυψης (2,5 τ.μ) και στα τρία. Η ερώτηση μου είναι αν στο υπολογισμό του προστίμου πρέπει να συμπεριλάβω τον συντελεστή 1,2 (Συντελεστής υπέρβασης κάλυψης <20%) μόνο στο ένα από τα τρία ακτίνια ή και στα τρία.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, αν είναι ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες προσωπικά θα χρέωνα υπέρβαση κάλυψης και στα 3.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έλα Μπέττυ ξεκάθαρο είναι, αν τα έκανες σε ξεχωριστές δηλώσεις δεν θα χρέωνες υπέρβαση κάλυψης στο καθένα; Το ίδιο θα κάνεις και τώρα απλά σε κάθε φύλλο καταγραφής αφού κάνεις κοινή δήλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.