Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Σύμφωνα με Εγκύκλιο 2, για τον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης δόμησης/κάλυψης, επιλέγουμε ανάμεσα σε ισχύοντες όρους δόμησης ή επιτρεπόμενα κατά την ημερομηνία έκδοσης της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 10/11/2017 at 8:58 ΜΜ, architect_duth said:

Έτσι φαίνεται.... Αλλά και στον 4178, για τους συντελεστές, πάλι με τα επιτρεπόμενα του σήμερα ελέγχαμε.

 

 

Έχω περίπτωση διώροφου κτηρίου με υπόγειο εκτός σχεδίου με ο.α., που μετά το νέο τοπογραφικό , φάνηκε πως μπαίνει εντός των πλάγιων αποστάσεων. Επίσης έχει και προσθήκη κατ' επέκταση του νόμιμου υπογείου, εκτός του νόμιμου περιγράμματος.

 

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

 

1) Η επέκταση του υπογείου θα πάει ως ΥΔ + Κ + Δ (πλάγιες) ΒΧ, όπως στον 4178, σωστά?

2) Τα τμήματα του υπογείου - ισογείου - ορόφου που μπαίνουν πλέον εντός Δ, θα δηλωθούν ως εξής: α) ΥΠΟΓΕΙΟ: ΥΔ + Κ + Δ ΒΧ, β) ΙΣΟΓΕΙΟ: ΥΔ + Δ ΚΧ, γ) ΟΡΟΦΟΣ: ΥΔ + Δ ΚΧ, με την προϋπόθεση η κάλυψη του υπογείου να καλύπτει και των άνωθεν ορόφων? Πρέπει να χρεωθεί τελικά και υπέρβαση κάλυψης λόγω παραβίασης πλάγιων αποστάσεων ή μόνο υπέρβαση δόμησης.

Το νόμιμο υπόγειο που μπαίνει εντός Δ αλλα παραμένει Β.Χ. δεν παίρνει Υ.Δ. και Υ.Κ. Οι συντελεστές τετραγωνιδίων για 0,30 και 0,50 αναφέρουν "χώρους με κύρια χρήση"

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγη βοήθεια με τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης και κάλυψης:

Έχω οικόπεδο 900 με επιτρεπόμενη κάλυψη 540 τμ. Εκδόθηκε οικοδομική άδεια για ισόγεια κατασκευή 80 τμ. Αντ' αυτού χτίστηκε ισόγειο+1ος και 3 ισόγειες αποθήκες, 25+25+5 τμ.

Την υπέρβαση δόμησης την υπολογίζω ως τα 80 τμ της αδείας για κάθε κατασκευή ξεχωριστά ή αθροιστικά; Δηλαδή, ο 1ος θα πάρει 100% και κάθε αποθήκη <50% ή θα πάνε όλα με υπέρβαση 170%;

Η υπέρβαση κάλυψης ορίζεται ως προς την μέγιστη επιτρεπόμενη ή ως προς της αδείας; Έχω πάρει το βιβλίο της Μάρας Σοφίας, εκδόσεις Δεδεμάδη, από το οποίο καταλαβαίνω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω υπέρβαση κάλυψης, αλλά συνάδελφοι μου είπαν να πάω με βάση τα τετραγωνικά της αδείας και να βάλω υπέρβαση 70% της κάλυψης στις αποθήκες.

Edited by ekechagi
Link to comment
Share on other sites

αν το ισόγειο είναι 80, ο αυθαίρετος όροφος 80 και αποθήκες 55 τμ, ως ποσοστό υπέρβασης θα είναι το ίδιο για κάθε ΦΚ  135/επιτρεπόμενη δόμηση (σήμερα ή στην εποχή έκδοσης άδειας-ότι συμφέρει).

Υπέρβαση κάλυψης θα προκύψει από τις αποθήκες που είναι εκτός περιγράμματος. 55/επιτρεπόμενη καλυψη. Επιπλέον τσεκάρεις και για υπέρβαση Δ Λογικά τις 2 αποθήκες από τις τρεις (25+25) μπορείς να τις βάλεις με μειωτικό συντελεστή 0,50 σε ξεχωριστό ΦΚ. 

Τα παραπάνω με την προυπόθεση ότι δεν έχει σύσταση Ο.Ι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου, έχω 2 οικοδομικές άδειες, μια για Κύρια οικοδομή με μέγιστη επιτρεπομένη δόμηση 200 τμ και άλλη μια για Βοηθητικό κτίσμα, που επιτρεπόταν τότε, με μέγιστη επιφάνεια Ε=60.00 τ.μ , το οποίο αργότερα άλλαξε χρήση από βοηθητική σε κύρια αλλά τακτοποιήθηκε με τον Ν. 3843/2010.  Σήμερα, και το Βοηθητικό κτίσμα (κύριο μεταγενέστερα) και η Κύρια οικοδομή έχουν επεκταθεί και η απορία μου είναι : για να βρώ το ποσοστό υπέρβασης δόμησης,  θα αθροίσω τα 200+60 = 260.00 τ.μ. που ίσχυαν τότε και αυτή θα είναι συνολικά η επιτρεπόμενη δόμηση μου ή θα παω με τα σημερινά δεδομένα οπότε 200 τμ?

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

αφου  τακτοποιησες  με τον 3843...αρα "μετέπειτα" εγιναν οι επεκτασεις...

Πότε  "μεταγενέστερα" τις εκανε?  Τί λεει ο πελατης?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , λάθος διατύπωση εκ μέρους μου, ο μηχανικός τότε, κατ'εντολή του πελάτη,  τακτοποίησε μόνο την αλλαγή χρήσης με τον 3843 ενώ είχαν ήδη γίνει και επεκτάσεις. Δεν έχει δλδ κανένα θέμα από άποψη παλαιότητας και ένταξης στο νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nefeli86 said:

θα αθροίσω τα 200+60 = 260.00 τ.μ. που ίσχυαν τότε και αυτή θα είναι συνολικά η επιτρεπόμενη δόμηση μου ή θα παω με τα σημερινά δεδομένα οπότε 200 τμ;

 

ν. 4495 άρθρο 100:

2.  Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών 
ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην 
περιοχή  του  ακινήτου  και,  σε  περίπτωση  συγκυριότητας  ακινήτου,  με  το  μέρος  των  επιτρεπομένων 
μεγεθών,  που  αναλογεί  στο  ποσοστό  συνιδιοκτησίας  της  οριζόντιας  ή  κάθετης  ή  ιδιοκτησίας  κάθε 
συγκύριου. 

ερμηνεία εγκ. 2 ν. 4495:
Επί της παραγράφου 2 διευκρινίζεται ότι για τον υπολογισμό των σχετικών συντελεστών τετραγωνιδίων τα μεγέθη 
των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης 
που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου. Σε περίπτωση που υπάρχει οικοδομική άδεια είναι δυνατή η σύγκριση με 
τα μεγέθη της άδειας. 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως εφόσον έχει ενταχθεί στον 3843, το ορθότερο είναι να ανοίξει εκείνη η δήλωση και να συμπληρωθούν οι αυθαιρεσίες. Αν και θεωρώ λάθος να βάζεις στο νόμο ότι θέλει ο ιδιοκτήτης.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.