Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

22 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει στο παράρτημα του Νόμου, ότι για την επιτρεπόμενη δόμηση θα κάνεις χρήση του ΦΕΚ 181/Δ/85 και όχι του 289/ΑΑΠ/2011 καθώς το πρώτο σου δίνει μεγαλύτερη επιτρεπόμενη δόμηση.

Ναι το έχω λάβει υπόψιν αυτό? Ως προς την επιλογή για την υπέρβαση δόμησης συμφωνείτε ότι επιλέγεται Χωρίς ο.α. υπέρβαση δόμησης < 50 τμ σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H σύγκριση για το ποσοστό γίνεται με τα επιτρεπόμενα. Τι σε προβληματίζει;

Χωρίς άδεια θα το βάλεις; Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεις ότι υπάρχει άδεια στο ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς άδεια είναι. Απλά είχα ένα προβληματισμό αν και για το χωρίς άδεια συγκρίνουμε με αυτό για να κάνουμε την επιλογή. Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

@MyronC Καλημέρα, παρακολούθησα τον διάλογό σας και ένιωσα πως δεν είμαι σίγουρος ότι ξεκαθαρίστηκε το θέμα που σε προβλημάτισε. Αν λοιπόν κατάλαβα καλά την απορία σου, πρόκειται για σύγχυση ποσοστού στην επιλογή του συντελεστή 1. Δηλαδή:

Στο σημείο 1. του παραρτήματος, εφόσον δεν έχεις άδεια θα επιλέξεις κατηγορία ανάλογα με το σύνολο (άθροισμα) των αυθαίρετων τ.μ. που δημιουργούν υπέρβαση δόμησης, όχι κάποιο ποσοστό.

725566352_ScreenShot2019-11-12at08_53_05.png.521df62feaed7ff33e041a64a871b551.png

Ενώ αν είχες ΟΑ, τότε για την επιβάρυνση του συντελεστή 5 (ποσοστό υπέρβασης), θα διαιρούσες τα αυθαίρετα τ.μ. με τα επιτρεπόμενα.

655763877_ScreenShot2019-11-12at08_54_08.png.10d3fe49ed3c2ff78831347f1afd4e7b.png

Αφού λοιπόν δεν έχεις άδεια δεν σε αφορά το σημείο 5 για να αναφέρεσαι σε ποσοστό <50%, <%>, κτλ.

837387390_ScreenShot2019-11-12at08_59_08.png.798e531214e1326ab7342af1e7d3ed89.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ναι αναφέρομαι στην επιλογή του συντελεστη 1. Αφού υπολογιστεί το σύνολο των τ.μ. των αυθαιρέτων κατασκευών (250 τμ στην περίπτωση μου) ο προβληματισμός αφορούσε αν συγκρίνουμε με τα επιτρεπόμενα για το οικόπεδο για την επιλογή του συγκεκριμενου συντελεστή. 

Οπότε μέσα από τη συζήτηση κατέληξα ότι συγκρίνω τα 250 τμ με την επιτρεπόμενη δόμηση που είναι περίπου 300 τμ και επιλέγω την περίπτωση 1(β) (χωρίς ο.α. υπέρβαση δόμησης < 100 τμ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω πως εκεί δηλώνουμε το εμβαδό της συνολικής αυθαίρετης δόμησης ώστε να πάρει τον απαιτούμενο συντελεστή... (1.3,1.5,1.7,2.0)

 

Άρα εσύ πας στο 1.δ δηλαδή συντελεστή 1.7

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο faethon11 το καταλαβαίνω κ εγώ. Δεν υπολογίζουμε κάποιο ποσοστό όπως σου έγραψα. Δεν έχουν σημασία με άλλα λόγια τα επιτρεπόμενα στον συντελεστή 1. Αλλά το σύνολο των  τετραγωνικών που υλοποιήθηκαν χωρίς άδεια, επιβαρύνονται ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11, @tettris το σημείο που με κάνει να έχω τον όποιο προβληματισμό είναι ότι για το συντελεστή 1 αναγράφει υπέρβαση δόμησης. Και άρα αναρωτιέμαι υπέρβαση δόμησης από τι? Με άλλα λόγια αν ένα κτίσμα 150 τμ έχει ανεγερθεί χωρίς άδεια σε οικόπεδο μη άρτιο και οικοδομήσιμο και αν έχει ανεγερθεί σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο που έχει επιτρεπόμενη δόμηση πχ 100 τμ θα πληρώσουν το ίδιο πρόστιμο?

Δεν είναι πιο λογικό από τη στιγμή που αναφέρει υπέρβαση δόμησης και από τη στιγμή που οι συντελεστές τετραγωνιδίων εξαρτώνται από τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής να θεωρήσει κανείς ότι αναφέρεται σε υπέρβαση δόμησης πάνω από την επιτρεπόμενη και για αυτό τον συντελεστή?

Κατά την άποψη μου αυτό φαίνεται και πιο δίκαιο καθώς και οι 2 περιπτώσεις είναι χωρίς άδεια αλλά στη δεύτερη περίπτωση κάποιος θα μπορούσε να είχε κτίσει 100 τμ νόμιμα ενώ στην πρώτη περίπτωση δε θα μπορούσε να οικοδομήσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον δικό σου συλλογισμό, ένα αυθαίρετο 100μ² χωρίς ΟΑ σε οικόπεδο που έχει μέγιστη δόμηση 200μ², τι συντελεστή θα πάρει? Αφού δεν έχει υπέρβαση δόμησης έτσι όπως το λες....

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Σύμφωνα με τον δικό σου συλλογισμό, ένα αυθαίρετο 100μ² χωρίς ΟΑ σε οικόπεδο που έχει μέγιστη δόμηση 200μ², τι συντελεστή θα πάρει? Αφού δεν έχει υπέρβαση δόμησης έτσι όπως το λες....

 

Τον χαμηλότερο. Περίπτωση 1β (< 100 τ.μ.) εφόσον δεν πάει για τον οποιοδήποτε λόγο για άδεια νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.