Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

ΔΕΝ νομίζω να έχει σχέση η οπή της πλάκας με τη δόμηση.Θα υπολογισθεί η ΥΔ  του χώρου που ξεμπαζωθηκε .Το ισογειο εχει υπολογισθεί ήδη στην δομηση κατα την εκδοση της αδειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 ώρες πριν, dadabook said:

1) Στη σύγκριση τετραγωνικών μέτρων μεταξύ άδειας και πραγματικότητας για να δω ποια είναι η Υ.Δ. θα συμπεριλάβω στην πραγματοποιημένη δόμηση και την επιφάνεια της οπής της πλάκας η οποία δε προβλεπόταν στην άδεια ή να μην τη συμπεριλάβω στους υπολογισμούς?

Συγκρίνεις το σύνολο των αυθαίρετων επιφανειών με τον επιτρεπόμενο ΣΔ (κατά την άδεια ή τον σημερινό, κατά το πιο συμφέρον για το μικρότερο πρόστιμο).

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το είχα καταλάβει αλλά κάπου το έχασα, ας πούμε βάσει άδειας έπρεπε να γίνει σπίτι κάλυψης-δόμησης 100 τ.μ και έγινε 120. Η max κάλυψη είναι 500 και η max δόμηση 400.Για να βρεθούν τα ποσοστά υπέρβασης επιτρεπόμενης κάλυψης και επιτρεπόμενης δόμησης κάνουμε 20/400 και 20/500 ή 120/400 και 120/500?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dadabook said:

 τα ποσοστά υπέρβασης επιτρεπόμενης κάλυψης και επιτρεπόμενης δόμησης είναι  20/400 και 20/500 ή 120/400 και 120/500?

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω μια σχετικά σύνθετη περίπτωση και ήθελα την γνώμη σας. Σε οικόπεδο εκτός σχεδίου υπάρχουν βιομηχανικά κτίρια και ο υπολογισμός της κάλυψης έχει γίνει με συντελεστή 30%. Στην τελευταία άδεια του 2010, γίνεται νέο κτίρο κατ' επέκταση το οποίο όμς είναι μεταλλικό κι έτσι χρησιμοποιούν την αύξηση του συντελεστή σε 40%, όχι βέβαια επί όλου του οικοπέδου, αλλά σε ένα ποσοστό αυτού, το οποίο υπολογίζεται στο διάγραμμα κάλυψης με αυτό τον τρόπο:

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕ 30%: Α τμ < 30% Χ Εοικ
ΠΟΣΟΣΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΜΕ 30%: Α / 30% Χ Εοικ = 80%
ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕ 40%: 100-80= 20% x Εοικ 
ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕ 40%: (20% x Εοικ) x 40% =  Β τμ
ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΜΕ 40%: Γ τμ < Β τμ 
Οπότε είναι υποτίθεται όλα μια χαρά. 

ΟΜΩΣ στην πραγματικότητα έχει γίνει ένα μαγείρεμα στα νούμερα και η συνολική κάλυψη με 40% είναι μεγαλύτερη από την επιτρεπόμενη κάλυψη με 40% δηλαδή Γ τμ > Βτμ
Αυτό σημαίνει ότι έχω ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΚΑΛΥΨΗΣ: (Γ-Β)τμ, σωστά;  Ή απλώς το αγνοώ και δεν κάνω έλεγχο στα θεωρημένα από την πολεοδομιά μεγέθη του δ/τος κάλυψης;  Διαφωνώ με τον μη έλεγχο, μιας και λόγω αρκετού υπόλοιπου δόμησης, θα γίνουν προσθήκες και θα το βρω μπροστά μου... 

Κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη, τα νούμερα είναι πολύ μεγάλα...
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Σε μονοκατοικία με υπόλοιπο δόμησης 200 τμ έχω ημιυπαίθριο χώρο, που στην άδεια οικοδομής έχει προσμετρηθεί στον συντελεστή δόμησης, και στην κατασκευή κλείστηκε και έγινε μέρος ενός υπνοδωματίου.

Η λογική μου λέει ότι δεν θα υπολογιστεί ως υπέρβαση δόμησης. Θα συμπεριληφθεί στις λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό. 

Εσείς τι λέτε?

 

Link to comment
Share on other sites

Ως μια λοιπή παράβαση με αναλυτικό θα υπολογιστεί. Στην ΤΕ αναγράφεις αναλυτικά την επιφάνεια κλειστών χώρων (νόμιμα και τακτοποιημένα) της κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σε κάθετη ιδιοκτησία υπάρχει μοναδικό κτίσμα μία αποθήκη. Η υπέρβαση δόμησης αυτής θεωρείται  κύριων χώρων ή με μειωτικό συντελεστή ?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.