Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Προσανατολίζομαι να το βάλω στη ρύθμιση και να γίνει διόρθωση του συμβολαίου, ο πελάτης ενδιαφέρεται για εξοικονομώ, δεν ξέρω αν προλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας!

Έχω κατάστημα ως αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία 50τμ το οποίο επεκτάθηκε κατά 12τμ σε χώρο με αποκλειστική χρήση εκτός του νόμιμου περιγράμματος!
Έχω υπέρβαση δόμησης 24%!
Το ίδιο πάει και με την κάλυψη;
Δηλαδή είμαι στην κατηγορία 20-60% υπέρβαση κάλυψης;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

διαμέρισμα που έχει επεκταθεί στο κλιμακοστάσιο , δεν υπάρχει σύσταση στην οικοδομή, υπολογίζεται ως ΥΔ? Ο χώρος του κλιμ/σιου έχει μετρήσει στη δόμηση. Μήπως να το βάλω με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2020 at 5:50 ΜΜ, domerg87 said:

Έχω κατάστημα ως αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία 50τμ το οποίο επεκτάθηκε κατά 12τμ σε χώρο με αποκλειστική χρήση εκτός του νόμιμου περιγράμματος! Έχω υπέρβαση δόμησης 24%! Πως το έβγαλες; Θα συγκρίνεις τα 12 τ.μ. με τα αναλογούντα από τα επιτρεπόμενα βάσει των χιλιοστών της ΟΙ για να το βγάλεις... Προτείνω να το ξαναδείς.... Το ίδιο πάει και με την κάλυψη; Το ίδιο θα κάνεις και για την εύρεση του Συντελεστή Υπέρβασης Κάλυψης...  Δηλαδή είμαι στην κατηγορία 20-60% υπέρβαση κάλυψης;

 

10 λεπτά πριν, LESS said:

διαμέρισμα που έχει επεκταθεί στο κλιμακοστάσιο , δεν υπάρχει σύσταση στην οικοδομή, υπολογίζεται ως ΥΔ? Ο χώρος του κλιμ/σιου έχει μετρήσει στη δόμηση. Μήπως να το βάλω με αναλυτικό?

Σωστά, εφόσον δεν υπάρχει ΣΟΙ και όλο το ακίνητο είναι μια "ιδιοκτησία".

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σωστά, εφόσον δεν υπάρχει ΣΟΙ και όλο το ακίνητο είναι μια "ιδιοκτησία".

σωστά με ΥΔ ή σωστά με αναλυτικό?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό προϋπολογισμό, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Συνάδελφοι,

Έχω την εξής απορία,

Σε κτίριο υφίσταμενο του 1966 με ισόγειο και 1ο όροφο έχει γίνει προσθήκη καθ΄ύψος και επέκταση 2ου ορόφου το 1990.

Οπώς φαίνεται στο τοπογραφικό και στην κάτοψη η οικοδομική γραμμή είναι εντός του κτιρίου!!!

Εάν λάμβανα υπόψιν την ως έχει κατάσταση θα έιχα μία υπέρβαση δόμησης με παραβίαση Ο.Γ. πράγμα που πιστεύω ότι δεν μπορεί γίνει.

Από την άλλη θα το θεωρούσα σωστό να το δηλώσω σαν υπέρβαση κάλυψης με παραβίαση της Ο.Γ. πραγμα που και αυτο είναι δύσκολο καθώς είναι εντος της κάλυψης....

Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

σας ευχαριστώ

Picture1.thumb.jpg.2da288ed6792b82a93dbd513291a4de2.jpgPicture2.thumb.jpg.58f3e94e27730d359d096dae80523111.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Έχω κατάστημα ως αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία 50τμ το οποίο επεκτάθηκε κατά 12τμ σε χώρο με αποκλειστική χρήση εκτός του νόμιμου περιγράμματος! Έχω υπέρβαση δόμησης 24%! Πως το έβγαλες; Θα συγκρίνεις τα 12 τ.μ. με τα αναλογούντα από τα επιτρεπόμενα βάσει των χιλιοστών της ΟΙ για να το βγάλεις... Προτείνω να το ξαναδείς.... Το ίδιο πάει και με την κάλυψη; Το ίδιο θα κάνεις και για την εύρεση του Συντελεστή Υπέρβασης Κάλυψης...  Δηλαδή είμαι στην κατηγορία 20-60% υπέρβαση κάλυψης;

Ναι, το γνωρίζω αυτό! Αλλά μέχρι να πάρω τον πίνακα οριζοντίου, υπάρχει περίπτωση να είναι άνω του 40% δόμησης ή κάλυψης από την στιγμή που έχει 50τμ νόμιμα;

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πυθία δεν είμαι.... Μάλλον απίθανο το βρίσκω κι εγώ.... Τα "μάτια μου" όμως έχουν δει τα πιό απίθανα πράγματα.... Εξαρτάται όμως από πολλούς παράγοντες... Πριν πάρεις τη ΣΟΙ και τους τίτλους του, στα χέρια σου, μην κάνεις τίποτα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.