Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

3 ώρες πριν, casablanca90 said:

Θεωρείτε ότι δεν ειναι σωστό επειδή .....

Επειδή αν το κάνεις πας φιρί φιρί να μπλέξεις σε μπελάδες και σε περίπτωση ελέγχου της υπαγωγής (δειγματοληπτικά ή καταγγελίας) να πρέπει να αποδείξεις ότι δεν είσαι Ελέφαντας σε αρκετά ασαφή και ερμηνευόμενα σημεία της νομοθεσίας των «τακτοποιήσεων»…

Φυσικά εδώ ρωτάς μια γνώμη και η απάντηση είναι απλά μια απάντηση. Δεν νομοθετούμε ούτε νομολογούμε…. Εσύ θα αποφασίσεις με βάση την νομοθεσία και τις ανησυχίες (από άτομα όχι άσχετα με το άθλημα) που εκφράστηκαν.

Άρα με επισταμένη προσοχή ….

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, σε μια οριζόντια ιδιοκτησία του ισογείου που έχει ποσοστό συνδιοκτησίας 15 % θέλω να υπολογίσω την υπέρβαση κάλυψης.Η ιδιοκτησία έχει απο την άδεια και τη σύσταση νόμιμη δόμηση και κάλυψη 56,38 τμ και οι αυθαίρετες κατασκευές υπολογίστηκαν 7,50 τ.μ.Η επιτρεπόμενη κάλυψη στο οικόπεδο είναι 192,92 τ.μ.Για την υπέρβαση κάλυψης ποιος υπολογισμός είναι ο σωστός?

1. 7,50 / 192,92 = 3,89 % 

ή

2. 7,50 / (192,92 χ 0,15) = 25,91 %

ή

3. 7,50 / 56,38 = 13,30 % 

 

Γενικότερα, με προβληματίζει το εξής :

'Oταν έχουμε μια νόμιμη κάλυψη - δόμηση Α τμ σε μια οριζόντια αλλά πολλαπλασιάζοντας την επιτρεπόμενη δόμηση του οικοπέδου με το ποσοστό της οριζόντιας βγάινει Β < Α πως είναι το σωστό να ελέγχουμε?

 

 

 

 

 

Edited by casablanca90
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε Ο.Α. του 1978 εχουμε κατοικία με κλειστούς χώρους κατοικίας 144τμ και βεράντα 12τμ, και στην κάλυψη δόμηση στην Ο.Α. έχει υπολογισθεί 156τμ (δεν υπήρχαν τότε οι Η/Χ). Στην κατασκευή όμως, οι κλείστοι χώροι μετατοπίσθηκαν και κατέλαβαν επιφάνεια 4,00x1,00 στην βεράντα.

Εφόσον όμως η βεράντα έχει ήδη μετρήσει στην δόμηση/κάλυψη, αυτή η παράβαση θεωρείται ως υπέρβαση δόμησης κυρίων χώρων?

katopsi.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αν ο χώρος έχει μετρήσει ήδη σε δόμηση και κάλυψη θα μπορούσες να καταχωρίσεις την απομείωση της βεράντας ως λοιπή παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω την περίπτωση ενός καταστήματος όπου εξετάζω την νομιμότητα του. Μεταφέροντας την κάτοψη της άδειας στο σχεδιαστικό πρόγραμμα ώστε να εμβαδομετρηθει βλέπω ότι υπάρχει διαφορά από τα αναγραφόμενα τετραγωνικά που έχει πάνω η κάτοψη.

Δηλαδή εμβαδόν που αναφέρει η κάτοψη πάνω είναι 53 τ.μ.  βάση όμως εμβαδομέτρησης είναι 59τ.μ.

Φτιάχνοντας την κάτοψη βάση της δικής μου αποτύπωσης βλέπω ότι η εμβαδομέτρηση μου συμφωνεί με την εμβαδομέτρησης της άδειας δηλαδή 59τ.μ..

Αυτό χρεώνεται σαν υπέρβαση δόμησης?

Ελπίζω να ήμουν σαφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

@RON Δηλαδή έχει γίνει λάθος στον υπολογισμό του εμβαδού;
Διαφέρουν οι περιμετρικές διαστάσεις της αποτύπωσής σου από αυτές της κάτοψης της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με τον Συντελεστή δόμησης στο Παράρτημα Α έχω κάποιες απορίες. Σε μονοκατοικία έχει γίνει αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη επιφανείας 120 τ.μ. Οπότε σύμφωνα με το άρθρο 100, δεν μπορεί να μπει με μειωτικό συντελεστή τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: 

A) Μπορώ να βάλω τα 50 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 70 τ.μ. χωρίς?

Β) Διαβάζω ξανά το Παράρτημα Α και αναφέρει ότι το 5(1) - υπέρβαση χωρίς μειωτικό - είναι για επιφάνειες αυθαιρέτου με κύρια χρήση. Εμένα που είναι αποθήκες δηλαδή χώρος βοηθητικής χρήσης μήπως πρέπει να μπει με μειωτικό? 

Γ) Έχω μπερδευτεί ως προς τα ποσοστά υπέρβασης. Συνολικά στο ακίνητο έχουμε κατοικία συνολικής επιφανείας 200 τ.μ. βάσει αδειών + 100 τ.μ. αυθαίρετη επέκταση (σύνολο 300 τ.μ. κατοικίας) και έχουμε και 120 τ.μ. βοηθητικού χώρου ισόγειας αποθήκης. Στο οικόπεδο συνολικά επιτρέπεται 400 τ.μ. ποιος από τους κάτω τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός? 

Α ΤΡΟΠΟΣ 

100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 220 τ.μ. Άρα 220/400 = 0,55 --> υπέρβαση 50% - 100% 

Β ΤΡΟΠΟΣ 

Συνολική δόμηση: 200 τ.μ. άδειας + 100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 420 τ.μ.. Άρα (420 τ.μ. - 400 τ.μ.)/400 τ.μ. = 0,05 --> υπέρβαση < 50% της επιτρεπόμενης. 

Ευχαριστώ. 

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Μην ποστάρεις σε διαφορετικά θέματα το ερώτημα. Δεν επιτρέπεται από τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με τον Συντελεστή δόμησης στο Παράρτημα Α έχω κάποιες απορίες. Σε μονοκατοικία έχει γίνει αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη επιφανείας 120 τ.μ. Οπότε σύμφωνα με το άρθρο 100, δεν μπορεί να μπει με μειωτικό συντελεστή τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: 

A) Μπορώ να βάλω τα 50 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 70 τ.μ. χωρίς?

Β) Διαβάζω ξανά το Παράρτημα Α και αναφέρει ότι το 5(1) - υπέρβαση χωρίς μειωτικό - είναι για επιφάνειες αυθαιρέτου με κύρια χρήση. Εμένα που είναι αποθήκες δηλαδή χώρος βοηθητικής χρήσης μήπως πρέπει να μπει με μειωτικό? 

Γ) Έχω μπερδευτεί ως προς τα ποσοστά υπέρβασης. Συνολικά στο ακίνητο έχουμε κατοικία συνολικής επιφανείας 200 τ.μ. βάσει αδειών + 100 τ.μ. αυθαίρετη επέκταση (σύνολο 300 τ.μ. κατοικίας) και έχουμε και 120 τ.μ. βοηθητικού χώρου ισόγειας αποθήκης. Στο οικόπεδο συνολικά επιτρέπεται 400 τ.μ. ποιος από τους κάτω τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός (o 1ος πιστεύω ότι είναι ο σωστός) ? 

      Α ΤΡΟΠΟΣ 

       100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 220 τ.μ. Άρα 220/400 = 0,55 --> υπέρβαση          50% - 100% 

       Β ΤΡΟΠΟΣ 

       Συνολική δόμηση: 200 τ.μ. άδειας + 100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 420            τ.μ.. Άρα (420 τ.μ. - 400 τ.μ.)/400 τ.μ. = 0,05 --> υπέρβαση < 50% της επιτρεπόμενης. 

Δ) Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να αναφέρει τι ακριβώς προσμετράω για τον υπολογισμό των ποσοστών ? Για παράδειγμα: 

a) Yπόγειο εντός περιγράμματος ισογείου με αλλαγή χρήσης από βοηθητικό σε κύριο χώρο συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμό?

b) Υπόγειο εκτός περιγράμματος είτε με αλλαγή χρήσης είτε όχι συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμό?  

c) Αυθαίρετα άλλης κατηγορίας πχ Κατ. 1,2 ή/και κατηγορίας 3 (αποθήκη έως 15 τ.μ. με ύψος 2,5 μ.) που τακτοποιούνται στην ίδια δήλωση συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμό?

d) Αλλαγή χρήσης από κύρια (πχ γραφεία) σε κύρια (πχ κατοικία)  συμπεριλαμβάνεται στον υπολογισμό?

e) Αυθαίρετα ανοιχτά εξωτερικά κλιμακοστάσια που τακτοποιούνται με αναλυτικό συμπεριλαμβάνονται στον υπολογισμό? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giallou said:

A) Μπορώ να βάλω τα 50 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 70 τ.μ. χωρίς?

Όχι! Μπορείς όμως "αν ήταν" χωρισμένη (κατασκευαστικά - δύο είσοδοι κ.λπ.) σε δύο αποθήκες, την μια εκ των οποίων να την βάλεις με μειωτικό.

1 ώρα πριν, Giallou said:

Β) Διαβάζω ξανά το Παράρτημα Α και αναφέρει ότι το 5(1) - υπέρβαση χωρίς μειωτικό - είναι για επιφάνειες αυθαιρέτου με κύρια χρήση. Εμένα που είναι αποθήκες δηλαδή χώρος βοηθητικής χρήσης μήπως πρέπει να μπει με μειωτικό? 

Όχι. Αν τελικώς είναι μια, τότε και για τα 120 τ.μ. αυτής το πρόστιμο θα υπολογιστεί ως ΥΔΚΧ (προσοχή, το πρόστιμο υπολογίζεται έτσι, όχι ότι αλλάζει η χρήση). Δηλαδή, αντί για "αποθήκη" θα μπορούσε να ήταν εκεί μια ωραιότατη "κατοικία" (το ίδιο θα κόστιζε από άποψη προστίμου).

1 ώρα πριν, Giallou said:

Γ) Έχω μπερδευτεί ως προς τα ποσοστά υπέρβασης. Συνολικά στο ακίνητο έχουμε κατοικία συνολικής επιφανείας 200 τ.μ. βάσει αδειών + 100 τ.μ. αυθαίρετη επέκταση (σύνολο 300 τ.μ. κατοικίας) και έχουμε και 120 τ.μ. βοηθητικού χώρου ισόγειας αποθήκης. Στο οικόπεδο συνολικά επιτρέπεται 400 τ.μ. ποιος από τους κάτω τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός (o 1ος πιστεύω ότι είναι ο σωστός) ? 

Σωστά!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Giallou said:

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Σχετικά με τον Συντελεστή δόμησης στο Παράρτημα Α έχω κάποιες απορίες. Σε μονοκατοικία έχει γίνει αυθαίρετη ισόγεια αποθήκη επιφανείας 120 τ.μ. Οπότε σύμφωνα με το άρθρο 100, δεν μπορεί να μπει με μειωτικό συντελεστή τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: 

A) Μπορώ να βάλω τα 50 τ.μ. με μειωτικό συντελεστή και τα υπόλοιπα 70 τ.μ. χωρίς?

Β) Διαβάζω ξανά το Παράρτημα Α και αναφέρει ότι το 5(1) - υπέρβαση χωρίς μειωτικό - είναι για επιφάνειες αυθαιρέτου με κύρια χρήση. Εμένα που είναι αποθήκες δηλαδή χώρος βοηθητικής χρήσης μήπως πρέπει να μπει με μειωτικό? 

Γ) Έχω μπερδευτεί ως προς τα ποσοστά υπέρβασης. Συνολικά στο ακίνητο έχουμε κατοικία συνολικής επιφανείας 200 τ.μ. βάσει αδειών + 100 τ.μ. αυθαίρετη επέκταση (σύνολο 300 τ.μ. κατοικίας) και έχουμε και 120 τ.μ. βοηθητικού χώρου ισόγειας αποθήκης. Στο οικόπεδο συνολικά επιτρέπεται 400 τ.μ. ποιος από τους κάτω τρόπους υπολογισμού είναι ο σωστός? 

Α ΤΡΟΠΟΣ 

100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 220 τ.μ. Άρα 220/400 = 0,55 --> υπέρβαση 50% - 100% 

Β ΤΡΟΠΟΣ 

Συνολική δόμηση: 200 τ.μ. άδειας + 100 τ.μ. αυθαίρετα κατοικίας + 120 τ.μ. αυθαίρετα αποθήκης = 420 τ.μ.. Άρα (420 τ.μ. - 400 τ.μ.)/400 τ.μ. = 0,05 --> υπέρβαση < 50% της επιτρεπόμενης. 

Ευχαριστώ. 

Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Μην ποστάρεις σε διαφορετικά θέματα το ερώτημα. Δεν επιτρέπεται από τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos 33

Ο μειωτικός συντελεστής δεν μπορεί να μπει στην περίπτωσή σου διότι η ισόγεια αποθήκη υπερβαίνει τα 50 τμ. Το ποσοστό υπέρβασης είναι 220/400, ενιαίο για κάθε ΦΚ που καταχωρείται Υ.Δ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.