Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

17 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Όχι! Μπορείς όμως "αν ήταν" χωρισμένη (κατασκευαστικά - δύο είσοδοι κ.λπ.) σε δύο αποθήκες, την μια εκ των οποίων να την βάλεις με μειωτικό.

Όχι. Αν τελικώς είναι μια, τότε και για τα 120 τ.μ. αυτής το πρόστιμο θα υπολογιστεί ως ΥΔΚΧ (προσοχή, το πρόστιμο υπολογίζεται έτσι, όχι ότι αλλάζει η χρήση). Δηλαδή, αντί για "αποθήκη" θα μπορούσε να ήταν εκεί μια ωραιότατη "κατοικία" (το ίδιο θα κόστιζε από άποψη προστίμου).

Σωστά!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Ως προς το Δ ερώτημα μου μήπως έχεις κάποια άποψη? Έχει κάποια εγκύκλιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι δεν "έχει" εγκύκλιο... Απαιτείται συνδυαστική και λεπτομερής μελέτη του νόμου! Οι περιπτώσεις είναι πολλές και για να δοθεί σαφής απάντηση κάθε φορά, απαιτείται η γνώση όλων των "καθοριστικών παραγόντων" κάθε διαφορετικής περίπτωσης....

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί και νομίζω είχαμε πει οτι δεν χρεειάζεται τακτοποίηση αλλά το επαναφέρω.

Σε πολυκατοικία με άδεια του 2001, στην κάτοψη σύστασης και στα συμβόλαια υπάρχουν θέσεις μοτοσυκλέτας στο υπόγειο ως ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Στην άδεια δεν υπάρχουν.

Είναι πέραν των απαιτούμενων θέσεων στην άδεια σε μία γωνία ουσιαστικά του υπογείου που περίσσευε σαν κενός χώρος.

Χρειάζονται τακτοποίηση ? Ή στην ταυτότητα να περιγράψω ότι είναι πέραν των απαιτούμενων και είμαι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 4:06 ΜΜ, nik said:

Έχει ξανασυζητηθεί και νομίζω είχαμε πει οτι δεν χρεειάζεται τακτοποίηση αλλά το επαναφέρω.

Σε πολυκατοικία με άδεια του 2001, στην κάτοψη σύστασης και στα συμβόλαια υπάρχουν θέσεις μοτοσυκλέτας στο υπόγειο ως ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Στην άδεια δεν υπάρχουν.

Είναι πέραν των απαιτούμενων θέσεων στην άδεια σε μία γωνία ουσιαστικά του υπογείου που περίσσευε σαν κενός χώρος.

Χρειάζονται τακτοποίηση ? Ή στην ταυτότητα να περιγράψω ότι είναι πέραν των απαιτούμενων και είμαι οκ ?

ναι θα χρειαστεί να γίνει ταυτότητα για αυτές, ίσως και τακτοποίηση αν μια μέρα πουληθούν. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αυθαίρετο στον χώρο που φαίνονται όπως τις δείχνει η σύσταση, οπότε θα έπαιρνα τα σχέδια της σύστασης, εξάλου αυτές θα είναι οι θέσεις που μπορεί να πουληθούν, οι θέσεις στον χώρο όπως τις δείχνουν τα σχέδια της σύστασης. Οπότε θα εξέταζα αυτόν/ τους τους χώρους στο κτίριο και αν δεν υπήρχε αυθαιρεσία και μπορούν να υπάρχουν όπως τις δείχνει το σχέδιο της σύστασης, θα έλεγα πως δεν υπάρχει αυθαιρεσία. 

Link to comment
Share on other sites

εχω μόνο υπέρβαση κάλυψης...και μου βγάζει στο σύστημα το παρακατω:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Η υπέρβαση κάλυψης (χωρίς υπέρβαση δόμησης) δεν ισχύει για χρήση κατοικίας.

Εχω όμως κατοικία..τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 11:55 ΜΜ, Pavlos33 said:

Αυτές οι θέσεις, οριοθετούνται με τοίχους;

Όχι. Σε ένα άκαιρο σημείο του υπογείου έχουν χαράξει θέσεις 1,50*2,00 την μία δίπλα στην άλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Ο 4495 αναφέρει αυτό:

9. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν. 1221/1981, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ

Link to comment
Share on other sites

    Η  διαφορετικη χωροθετηση του αρθρου 100 παρ. 9

αφορα την χωροθετηση των υποχρεωτικων ΘΣΑ, οπως εχουν  αποτυπωθει στην σχετικη συμβολαιογραφικη δηλωση,  που μεταγραφηκε και επισυναφθηκε στην αδεια.

Αυτες φαινεται  στο ερωτημα οτι ειναι εν ταξει.

Ο υπολοιπος χωρος μπορει να χρησιμευσει για ΘΣ ή αυτοκινητων ή    μοτοσυκλεττων και  αποδιδονται κατα χρηση με ιδιωτικη πρωτοβουλια, σαν παρακολουθημα.

  Ομως, στην εδω  περιπτωση  εκαναν την υπερβολη να δωσουν χιλιοστα και σε αυτες τις θεσεις και να τις κανουν ΟΙ, εστω και χωρις την υπαρξη μεσοτοιχιων...- πιθανόν   με σκοπο να τις μεταβιβασουν και σε τριτον, εκτος οικοδομης.

[ Παρατηρηση:  Για τις ΘΣΑ του ν. 1221 στο υπογειο, μπορουν να δωσουν χιλιοστα και να τις μεταβιβασουν,  σαν ανεξαρτητες ΟΙ, οπου θελουν με βαση διαταξη του νομου.

Δεν βλεπω στο νομο να αναφερεται το δικαιωμα για μεταβιβαση και σε τριτους εκτος οικοδομης των εκτος του ν 1221 δημιουργουμενων θεσεων, ειτε αυτοκινητου ειτε μοτοσυκλετων]

τεσπα

  θεωρω οτι εδω  παμε για ΔΔ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris GM said:

    Η  διαφορετικη χωροθετηση του αρθρου 100 παρ. 9

αφορα την χωροθετηση των υποχρεωτικων ΘΣΑ, 

Ο υπολοιπος χωρος μπορει να χρησιμευσει για ΘΣ ή αυτοκινητων ή    μοτοσυκλεττων και  αποδιδονται κατα χρηση με ιδιωτικη πρωτοβουλια, σαν παρακολουθημα.

  Ομως, στην εδω  περιπτωση  εκαναν την υπερβολη να δωσουν χιλιοστα και σε αυτες τις θεσεις και να τις κανουν ΟΙ, εστω και χωρις την υπαρξη μεσοτοιχιων...

τεσπα

  θεωρω οτι εδω  παμε για ΔΔ.

 

Άρα λες ότι όταν είναι οριζόντιες και ας είναι πέραν των υποχρεωτικων χρειάζεται τακτοποίηση. 

Άρα μόνο θέση στην πυλωτή πέρα των υποχρεωτικων ως παρακολούθημα μπορώ να έχω χωρίς τακτοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.