Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Δεν έχει καμία δουλειά η χρήση αποθήκη με την οποία ασχολείται η κατηγορία 3 με την απόληξη κλιμακοστασίου. Επομένως διαφωνώ ότι θα μπορούσες να κάνεις χρήση κατηγορίας 3 ακόμη και αν οι διαστάσεις το επιτρέπουν.

Η εγκ. 4 του ν. 4178 το ανέφερε αυτό που γράφω παραπάνω.

Προφανώς δεν θα δίναμε καμία βεβαίωση για κάτι που δεν έχει τακτοποιηθεί σε μια αυτοτελή ιδιοκτησία.

Υ/Γ Περίμενε μήπως στη συνέχεια βγει εγκύκλιος και επιτρέπει και πάλι τακτοποίηση με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pipakos

Συμφωνώ με  Pavlos33

Και εγώ όταν διάβασα την ανάρτηση για πρώτη φορά η Κ3 μου φάνηκε εκτος πραγματικότητας.

 

Τώρα που εξήγησες πιό πολλά πράγματα βλέπω ένα μικρό παράθυρο.

Είπες ότι ιδιοκτήτης είναι ένας , άρα μπορεί και να μην υπάρχει σύσταση ΟΙ, ώστε να μπλέξουμε είτε τώρα είτε σε μέλλοντα χρόνο με κοινόχρηστα κ.λ.π.

Σε αυτήν τη περίπτωση ,μήπως γίνεται να χρησιμοποιήσω έναν χωρό σε επαφη με την απόληξη σαν αποθήκη;

Λογικά η απόληξη δεν μέτρησε στην δόμηση (ΟΑ μετά γοκ 85), άρα πρόβλημα δεν υπάρχει.

Βάζω και 1Κ3 για την αποθήκη που ήρθε και κόλλησε στην απόληξη.

Δηλ. έχω πρόσβαση στην  αυθαίρετη αποθήκη μέσω της νόμιμης απόληξης.

Δεν ξέρω μια σκέψη κάνω...

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν θα σκεφτόμουν σε καμία περίπτωση την κατηγορία 3 υπό άλλες συνθήκες, απλά στην υπόθεση αυτή θα με γλίτωνε από μεγάλη ανακατωσούρα και γκρίνια από τον ιδιοκτήτη. Σύσταση οριζοντίου δεν υπάρχει. Το σκέφτηκα να βάλω κατηγορία 3 μόνο την αυθαίρετη επέκταση ως αποθηκευτικό χώρο που κολλάει στην απόλιξη όπως αναφέρεις, το πρόβλμα είναι πως ο χώρος είναι ενιαίος (νόμιμος εκτός σδ και αυθαίρετος μαζί). Οπότε η σπαζοκεφαλιά παραμένει...

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος συνάδελφος όταν επιλέγω οικοδομική άδεια ''όχι'' τότε εμφανίζονται οι υποκατηγορίες με τα τμ της υπέρβασης δόμησης. Ποια επιλογή κάνουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Αν η υπέρβαση δόμησης είναι μέχρι 100τμ, (δηλ. τα τμ που είναι χωρίς ΟΑ),επιλέγεις το πρώτο κουτάκι.

Άν είναι απο 100 μέχρι 200 τμ το δεύτερο κουτάκι κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω περίπτωση διαμερίσματος 50μ2 με κλεισμένους Η.Χ. 20μ2 και επιπλέον κλεισμένους εξώστες 10μ2. Έστω επίσης ότι βάσει σημερινών όρων δόμησης και ποσοστού συνιδιοκτησίας, στο διαμέρισμα αναλογούν 50μ2 δόμησης. Προφανώς θα κάνω 2 φύλλα καταγραφής, ένα για τους Η.Χ. και έναν για τους εξώστες. Το ποσοστό υπέρβασης δόμησης (<50% ή 50%-100% κλπ)  θα πάει:

α) Αθροιστικά: Δηλαδή λαμβάνω υπόψη την συνολική υπέρβαση δόμηση της ιδιοκτησίας ήτοι 20μ2+10μ2=30μ2, συνεπώς 30μ2/50μ2=60%, άρα πάει στο κάθε φύλλο καταγραφής 50%έως100% της δόμησης

β) Ανά φύλλο καταγραφής: Δηλαδή λαμβάνω την υπέρβαση δόμησης ανά φυλλο καταγραφής, δηλαδή για τους Η.Χ. 20μ2/50μ2=40%, άρα <50% της δόμησης και όμοια για τους εξώστες 10μ2/50μ2=20%<50% της δόμησης στο κάθε φύλλο καταγραφής

Ποιά είναι η άποψή σας; Το α ή το β;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά υπέρβασης υπολογίζονται πάντα αθροιστικά.

Διαφορετικά θα έσπαγα τις αυθαιρεσίες πχ σε 10 φύλλα καταγραφής για να το βγάζω πάντα

Οπότε το α.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά υπέρβασης υπολογίζονται πάντα αθροιστικά.

Διαφορετικά θα έσπαγα τις αυθαιρεσίες πχ σε 10 φύλλα καταγραφής για να το βγάζω πάντα < 50%

Οπότε το α.

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Νομίζω όμως ότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα γιατί δεν σπάμε τις αυθαιρεσίες κατά το δοκούν, αλλά τις κατηγοριοποιούμε σε ομοειδείς. Για αυτό εβαλα αυτό το ξεκαθαρο παραδειγμα με Η.Χ. και εξώστες. Παλαιότερα επί 4178 το helpdesk μου ειχε δωσει την ίδια απάντηση με την δική σου. Μετά όμως όταν ρωτούσα (ρωτησα 3-4 φορές) στο ΤΕΕ της Θεσσαλονίκης το συγκεκριμένο ερώτημα, μου ειχαν πει ότι πάει ξεκάθαρα ανά φυλλο καταγραφής, δηλαδή το β και μάλιστα μου είχε πει ότι είχε ρωτήσει και η ίδια στο υπουργείο 2-3 φορές και ήταν κάθετοι ότι πάνε ανά φύλλο καταγραφής (πάντα φυσικά με σωστή κατηγοριοποίηση σε κάθε φυλλο καταγραφής και όχι κατά το δοκούν για να βγαίνει το <50%). Μηπως εχεις εντοπίσει κάπου στο νόμο να το ξεκαθαρίζει και λες το "α"; 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι δεν πηγαίνει ξεχωριστά. Δεν έχω λάβει ποτέ επίσημη αντίθετη απάντηση.

Αν κάνεις μια αναζήτηση και εδώ θα δεις ότι έχει απαντηθεί αντίστοιχα πολλές φορές το ίδιο ερώτημα από συναδέλφους.

Πέρα από το προφανές που σου έγραψα παραπάνω (γιατί δεν θα ήταν και λογικό με βάση τον αντίλογό σου αν είχα 5 διαφορετικά κτίσματα που μπορούσα να καταχωρήσω σε διαφορετικά φύλλα καταγραφής να είχα διαφορετική αντιμετώπιση ως προς την υπέρβαση δόμησης σε σχέση με το αν είχα ενιαίο κτίσμα ιδιου εμβαδού) στο κείμενο του νόμου δεν αναφέρεται πράγματι ρητά.

 

Στον 4495 αναφέρεται μόνο αυτό:

"Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και, σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου, με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας ή κάθετης ή ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου." που είναι ακριβής αντιγραφή από τον 4178

το οποίο διευκρινήστηκε στην εγκύκλιο 4 του 4178 ως εξής:

"Μετά την επιλογή της κατηγορίας, για τον υπολογισµό του προστίµου εφαρµόζονται οι συντελεστές που προκύπτουν από τη σύγκριση των αυθαιρέτων επιφανειών προς τις επιτρεπόµενες επιφάνειες από τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στην περιοχή του ακινήτου. Για τον υπολογισµό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών συνυπολογίζονται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.