Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To περίγραμμα της κάλυψης δεν είναι μόνο αριθμητικό μέγεθος αλλά ταυτίζεται και με τη θέση  επί εδάφους. Σίγουρα έχεις παραβίαση πρασιάς, η οποία ενεργοποιείται στο σύστημα μόνο αν βάλεις και ΥΔ την επιφάνεια που την παραβιάζει. Κατα τη γνώμη μου, όπως αναφέρω και στο προηγούμενο μήνυμα θα πρέπει να  μπει και Υ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Το "ουσιαστικό" πρόβλημα όμως της περίπτωσης αυτής είναι, η Κατηγορία, έτσι δεν είναι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε παρόμοια περίπτωση έχω Ο.Α. για ανέγερση αποθήκης η οποία κατασκευάστηκε στις ίδιες διαστάσεις σε άλλη θέση (δεν ταυτίζεται σε κανένα σημείο με το περίγραμμα της Ο.Α.) που παραβιάζει σχεδόν όλο το Δ. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ όλα τα τμ της αποθήκης αυθαίρετα με ΥΔ,ΥΚ ,Δ? Επίσης η άδεια αυτή βγήκε για ένα αγροτεμάχιο περίπου 4 στρ. Έπειτα στο όμορο αγροτεμάχιο του ίδιου ιδιοκτήτη (περίπου 5 στρ) βγήκε νέα Ο.Α. για ανέγερση οικίας. Σήμερα όμως στο Κτηματολόγιο αυτά τα δύο αγροτεμάχια έχουν ένα ΚΑΕΚ με συνολικό εμβαδόν 8 στρ. Κάνω μια δήλωση για το σύνολο του αγροτεμαχίου? Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς, εγώ έχω άλλες δύο παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2018 at 11:42 ΠΜ, Faethon11 said:

Πάμε με τους σημερινούς αλλά ειδικά για τους οικισμούς < 2000κατ ισχύουν οι όροι δόμησης της 28.07.11

καλησπέρα υπάρχει κάπου, σε κάποια διάταξη,  αυτή η διευκρίνιση για τους οικισμούς <2000κατ?? (οτι δεν ισχυει η τροποποιηση του 2011 για τη δήλωση 4495)

 

Ευχαριστω

Edited by fotislit
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2018 at 11:35 ΠΜ, c.gargala said:

Καλημέρα. Σε παρόμοια περίπτωση έχω Ο.Α. για ανέγερση αποθήκης η οποία κατασκευάστηκε στις ίδιες διαστάσεις σε άλλη θέση (δεν ταυτίζεται σε κανένα σημείο με το περίγραμμα της Ο.Α.) που παραβιάζει σχεδόν όλο το Δ. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ όλα τα τμ της αποθήκης αυθαίρετα με ΥΔ,ΥΚ ,Δ? Επίσης η άδεια αυτή βγήκε για ένα αγροτεμάχιο περίπου 4 στρ. Έπειτα στο όμορο αγροτεμάχιο του ίδιου ιδιοκτήτη (περίπου 5 στρ) βγήκε νέα Ο.Α. για ανέγερση οικίας. Σήμερα όμως στο Κτηματολόγιο αυτά τα δύο αγροτεμάχια έχουν ένα ΚΑΕΚ με συνολικό εμβαδόν 8 στρ. Κάνω μια δήλωση για το σύνολο του αγροτεμαχίου? Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς, εγώ έχω άλλες δύο παρόμοιες περιπτώσεις.

απο την στιγμη  που εχεις δυο συμβόλαια,

εχεις κανει δυο δηλωσεις και εχεις πληρωσει δυο δικαιωματα.

Δεν υπαρχει "τιτλος" μεταγεγραμμενος που να "ενωνει" τα δυο γηπεδα 

[ειδικα που εχεις δυο ξεχωριστες αδειες και τα εμβαδα του καθε γηπεδου ειναι ηδη "επισημα" καταγεγραμμενα σαν ανεξαρτητα γηπεδα.]

 Επρεπε να εχεις δυο ΚΑΕΚ.

Και επρεπε να γινουν ενστάσεις και  για την "αναγκαστικη συνενωση" που κακώς εκαναν.

και για το εμβαδον,  αφου στο συνολο των 9 στρ. χανεις ενα στρεμα, 

και, επί πλεον, λογω της συνενωσης δεν ξερεις απο πού χαθηκε αυτο το στρεμα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotislit said:

καλησπέρα υπάρχει κάπου, σε κάποια διάταξη,  αυτή η διευκρίνιση για τους οικισμούς <2000κατ?? (οτι δεν ισχυει η τροποποιηση του 2011 για τη δήλωση 4495)

 

Ευχαριστω

Γιατί δεν γράφεις ποιό είναι το ερώτημα σου ακριβώς;

To 28-07-2011 τι είναι;

Μήπως το σωστό είναι 04-11-2011;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fotislit said:

υπάρχει κάπου, σε κάποια διάταξη,  αυτή η διευκρίνιση για τους οικισμούς <2000κατ;  (οτι δεν ισχυει η τροποποίηση του 2011 για τη δήλωση 4495)

Δες στο παράρτημα του Ν. 4495/17

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dimitris GM said:

απο την στιγμη  που εχεις δυο συμβόλαια,

εχεις κανει δυο δηλωσεις και εχεις πληρωσει δυο δικαιωματα.

Δεν υπαρχει "τιτλος" μεταγεγραμμενος που να "ενωνει" τα δυο γηπεδα 

[ειδικα που εχεις δυο ξεχωριστες αδειες και τα εμβαδα του καθε γηπεδου ειναι ηδη "επισημα" καταγεγραμμενα σαν ανεξαρτητα γηπεδα.]

 Επρεπε να εχεις δυο ΚΑΕΚ.

Και επρεπε να γινουν ενστάσεις και  για την "αναγκαστικη συνενωση" που κακώς εκαναν.

και για το εμβαδον,  αφου στο συνολο των 9 στρ. χανεις ενα στρεμα, 

και, επί πλεον, λογω της συνενωσης δεν ξερεις απο πού χαθηκε αυτο το στρεμα.

 

 

Πρόκειται για ένα συμβόλαιο του 1974 (προικοσύμφωνο) που αναφέρει και τα δυο αγροτεμάχια και έχει ως μονάδα μέτρησης τη ζευγαριά χωρίς φυσικά τοπογραφικό να επισυνάπτεται. Μπερδεμένο δηλαδή και ως προς την περιγραφή και νομίζω ότι αυτός είναι και ο λόγος που δηλώθηκε έτσι. Νομίζω ότι πρέπει να κάνω μία δήλωση αφού πρόκειται για ένα ΚΑΕΚ πια. Αλλιώς πως θα μεταβιβαστεί? Ένα ΚΑΕΚ με δύο μοναδικούς αριθμούς?

Link to comment
Share on other sites

ειναι προικοσυμφωνο για "δυο" ακινητα

και, ανεξαρτητα απο το "μπερδεμενο" της περιγραφης τους,

όπως ειπες, στο ενα βγηκε  η πρωτη αδεια σαν 5 στρ.   και  αργότερα  στο αλλο για 4 στρ. σαν ανεξαρτητα γηπεδα

επομενως, εχεις δυο τοπογραφικα. Εξ αλλου αυτα τα τοπογραφικα δεν αμφισβητηθηκαν ως προς τα ορια τους...σωστα?

[ειδες αν ο πελατης τα δηλωσε σαν "ενα" και αδικα παιδευομαστε???]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.