Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

3 ώρες πριν, freecat said:

Εχετε υπ'οψη σας την αποψη ΤΕΕ ΤΚΜ για το οτι το ποσοστό ΥΔ το υπολογιζουμε ανα φυλλο καταγραφης και οχι συνολικα;

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου. Πάτησε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Δεν την έχουμε και δεν την ενστερνιζόμαστε. Επειδή στους νόμους αυθαιρέτων σε βασικά ζητήματα υπάρχει μια συνέχεια, παραθέτω την ερμηνεία της εγκ. 4 Ν. 4178. Συγκρίνεται το άθροισμα των αυθαίρετων επιφανειών προς τον επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου και έτσι εξάγεται ο ενιαίος συντελεστής προσαύξησης προστίμου λόγω υπερβάσεων δόμησης. Κατ αναλογία η ερμηνεία αυτή συνεχίζει να καλύπτει και το ν. 4495 με τις  σωστές τοποθετήσεις των συναδέλφων παραπάνω.

 

ΑΡΘΡΟ 18 (απόσπασμα από την εγκ. 4 Ν. 4178)
 
33)  Παρ. 2 : α) Κατά τη διατύπωση της παραγράφου αυτής για τον υπολογισµό των σχετικών 
συντελεστών  τετραγωνιδίων  «τα  µεγέθη  των  αυθαιρέτων  κατασκευών  ή  χρήσεων 
συγκρίνονται µε τους επιτρεπόµενους όρους και περιορισµούς δόµησης που ισχύουν στην 
περιοχή του ακινήτου». 

Σκοπός  της  διάταξης  είναι,  ανεξαρτήτως  εάν  το  οικόπεδο/γήπεδο  όπου  βρίσκεται  η 
αυθαίρετη κατασκευή είναι άρτιο και οικοδοµήσιµο, να συγκρίνονται τα πολεοδοµικά µεγέθη 
του αθροίσµατος των επιφανειών των αυθαιρέτων κατασκευών ή της αυθαίρετης αλλαγής 
χρήσης µε τους όρους δόµησης που ισχύουν σήµερα στη θέση του ακινήτου
προκειµένου 
να υπολογιστούν οι συντελεστές τετραγωνιδίων και στη συνέχεια το ενιαίο ειδικό πρόστιµο. 

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατι μου λεει οτι θα χασω κι εγω τον δικο μου. 

Δεν αμφιβαλλουν οτι η αυθαιρεσία ειναι συνολικη της ιδιοκτησιας. Αυτο δηλωνεται στην κατηγορια. Αυτο που εκτιμουν ως σημαντικο στοιχειο ειναι οτι ο συντελεστης της ΥΔ τοποθετείται στο φυλλο καταγραφης προκειμενου να μεταβληθεί κατ επιλογή σε καθε φυλλο. Αλλιως η επιλογη αυτη θα βρισκόταν στο γενικο πεδιο που δηλωνουμε υπαρξη η οχι αδειας, Τ.Ζ. και ολους τους λοιπους συντελεστες που αφορουν ολη την ιδιοκτησια και οχι μονο το καθε φ/κ.

Το ζητημα ειναι οτι οταν πας με αποριες στο τεε και υπολογιζεις οτι λογω εμπειριας και ρολου θα σου δωθουν αν οχι οι σωστες, οι πιο ασφαλείς επιλογες. Στο ενδεχομενο να εχω κανει λαθος δήλωση απο αυτη την εκτίμηση..φφφ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Δεν την έχουμε και δεν την ενστερνιζόμαστε.

.......................
 

Συμφωνώ κι επαυξάνω (+1) κι απορώ κι ενίσταμαι ....

που για κάποιους ο χρόνος φαίνεται να έχει σταματήσει στην Εγκ.13 του ν.4014/11, που έλεγε τέτοιες μπούρδες με αποτέλεσμα να πληρώνεις (κατ΄αυτήν) μεγαλύτερο πρόστιμο αν είχες μικρότερες παραβάσεις.

Το πως θα γινόταν αυτό το παράδοξο φαίνεται στο συνημ. που είχα καταθέσει  τότε και μόλις ξέθαψα απ΄ το σεντούκι Νο 4014.

Μπρρρ....  :blink:

ΠΑΡΑΔΟΞΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ.pdf

Edited by Anton_civeng
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

(+1) Αντώνη με τις καλημέρες μου. Έκανες πολύ καλά που επανέφερες την παλιά σου δημοσίευση για να μάθουν όσοι συνάδελφοι πρωτοασχολούνται με το αντικείμενο των αυθαιρέτων ότι απαιτείται όχι μόνο διάβασμα για το γράμμα του νόμου, αλλά και κατανόηση για το "πνεύμα" του νόμου και την συνέχεια μεταξύ τους (όπου αυτή υπάρχει).

Συνιστώ σε συναδέλφους που πρωτοξεκινούν και δεν διαθέτουν εμπειρία σε τακτοποίηση αυθαιρέτων κατασκευών και γνώση πολεοδομικής νομοθεσίας, να επιδιώξουν συνεργασία με έμπειρους συναδέλφους και σιγά σιγά να αποκτήσουν και αυτοί τις γνώσεις και την τριβή με το αντικείμενο. Θα είναι πιο ασφαλές για τους ίδιους και φυσικά για τους εντολείς τους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκίνησα τώρα τα αυθαίρετα. Δούλευα χρόνια σε γραφείο που αναλαμβάνει ρυθμίσεις. Εκεί την ευθύνη την είχε άλλος. Στις δικές μου υποθέσεις πάντα συμβουλευομαι το ΤΕΕ καλώς ή κακώς. Δυστυχώς παρασύρθηκε και το γραφείο που δούλευα παλιότερα και εγώ σε λάθος.

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά που διάβασα θα ήθελα να διευκρινίσω τα εξής:

επιλογή ΠΟΣΟΣΤΟΥ Υ.Δ πως γίνεται: 

1) (τ.μ. αυθαίρετα + τμ αδείας)/επιτρεπόμενη δόμηση ή

2) τ.μ. αυθαίρετα / επιτρεπόμενη δόμηση

και αντίστοιχα επιλογή ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΚΑΛΥΨΗΣ πως γίνεται :

1) τ.μ αυθαίρετα / επιτρεπόμενη κάλυψη

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Συνολική υπέρβαση δόμησης προς επιτρεπόμενο ΣΔ (σήμερα)

Άρθρο 100 
Διατάξεις υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου 
1.  Για την υπαγωγή αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης στην παρούσα ρύθμιση καταβάλλεται ενιαίο ειδικό 
πρόστιμο. Ο υπολογισμός του ενιαίου ειδικού προστίμου γίνεται με βάση το εμβαδόν της επί την τιμή 
ζώνης  στην  περιοχή  του  ακινήτου,  ανεξαρτήτως  της  χρήσης  αυτού,  σύμφωνα  με  το  σύστημα 
αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών της 20.1.2016, επί το συντελεστή δεκαπέντε τοις 
εκατό  (15%)  και  επί  τους συντελεστές  των  σχετικών  ενδείξεων  -  τετραγωνιδίων,  που  ορίζονται  στον 
πίνακα  του  Παραρτήματος  Α,  όπου  απαιτούνται,  ανάλογα  με  την  κατηγορία  και  το  είδος  του 
αυθαιρέτου,  σύμφωνα  με  τις  διατάξεις  του  άρθρου  96  (τετραγωνικά  μέτρα  Χ  15%  Χ  τιμή  ζώνης  Χ 
συντελεστές τετραγωνιδίων). 
2.  Για  τον  υπολογισμό  των  ανωτέρω  συντελεστών  τετραγωνιδίων,  τα  μεγέθη  των  αυθαίρετων 
κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που 
ισχύουν  στην  περιοχή  του  ακινήτου
 και,  σε  περίπτωση  συγκυριότητας  ακινήτου,  με  το  μέρος  των 
επιτρεπομένων  μεγεθών,  που  αναλογεί  στο  ποσοστό  συνιδιοκτησίας  της  οριζόντιας  ή  κάθετης  ή 
ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου. 
3.  Για τον υπολογισμό του προστίμου ομαδοποιούνται οι αυθαιρεσίες της ίδιας κατηγορίας και είδους 
κατασκευής  ή  χρήσης  που  ορίζεται  στον  πίνακα  του  παραρτήματος  Α,  οι  οποίες  έχουν  τα  ίδια 
χαρακτηριστικά  και  προστίθενται  τα  εμβαδά  των  δηλούμενων  εμβαδών  της  αυτής  κατηγορίας  και 
είδους ανά φύλλο καταγραφής. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Παύλο, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Επειδή όμως τυχαίνει να είμαι λίγο χοντροκέφαλη, θέλω να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει ΟΜΑΔΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ πέρα από το γεγονός ότι τα βάζω στο ίδιο ΦΚ. Θα βάλω εδώ κάποια νούμερα αναμένοντας συγκεκριμένη απάντηση επ΄ αυτού αν αυτό είναι δυνατόν. Ας πούμε ότι έχω μια ιδιοκτησία ενός ιδιοκτήτη με συνολικά 15τμ αυθαίρετα προ 83 σε υπόγειο με μειωτικό 30% , συνολικά 25τμ αυθαίρετα ΚΧ σε όροφο προ 83, Αποθήκες 62τμ και βάζω τα 50τμ με μειωτικό 50% και τα 12 ως Κατηγορία 3 μαζί με άλλες κατασκευές Κατηγορία 3,  Λ.Π. με Αναλυτικό (κιόσκι 20τμ, ΗΧ 7τμ, κλπ.) και αυθαίρετη επέκταση εκτός ΝΠ 5τμ (ΚΧ)  που έγινε προ 2004 και θέλω να δω αν είναι Κατηγορία 4 ή 5 προκειμένου να την βάλω στο Άρθρο 96δ-ββ όπως τροποποιήθηκε με τον ν4546/18 μπας και πετύχω ΟΡΙΣΤΙΚΗ εξαίρεση επίσης. Έχει επίσης οικοδομηθεί και μια σοφίτα κάτω από την στέγη 40τμ λόγω ύψωσης του κορφιά (με προσόντα μειωτικού 30%) που έγινε προ 2004 που επίσης προσπαθώ να βρω τρόπο να την πάω με το άρθρο 96δ-ββ. Βάζω σε ένα ΦΚ τα προ 83, σε άλλο την Κατ3, κ.ο.κ. Την επέκταση 5τμ του 2002 και την σοφίτα 40τμ του 2002 τα βάζω σε άλλο ΦΚ. ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΔΙΩΝ. Έχω Επιτρ. δόμηση βάσει όρων δόμησης σήμερα ας πούμε 300τμ & έχω χτίσει τα 200τμ που επιτρέπονταν με τους τότε όρους δόμησης. Τι βάζω στον αριθμητή;  τα 50τμ αποθηκών (έχουν γίνει σε διάφορες χρονικές πριν το 2004)+5τμ του 2004 + 40σοφίτας = 95/300 (ευμενέστερο του 200 της άδειας)=32% <40% άρα Κατ. 4 και για τα τετραγωνίδια πάλι 95/300 σημερινή δόμηση =32%<50% . Ότι είναι πριν το 1983, η Κατ3 και οι ΛΠ ΔΕΝ αθροίζονται. ΣΩΣΤΑ;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έστω ότι έχω ένα ακίνητο 50τμ ισόγειο και 50τμ όροφος βάσει αδείας.
Πραγματική κατάσταση έχω 70τμ ισόγειο και 70τμ όροφο.
Υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης στο ισόγειο για 20τμ.
Υπέρβαση δόμησης και υπέρβαση κάλυψης στον όροφο για άλλα 20τμ;
Ή μήπως δεν περνάω την υπέρβαση κάλυψης στον όροφο αφού την έχω περάσει στο ισόγειο και είναι ακριβώς από πάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εχει συζητηθει και υπαρχουν διαφορες αποψεις 1)δεν το υπολογιζουμε στο  όροφο  αφου εχει υπολογισθει στο ισογειο όπως κατα την έκδοση αδειας 2)υπολογίζουμε σε κάθε όροφο ΥΚ και Υ Δ,το οποίο βέβαια αν το εξετάσουμε σε μια πολυκατοικία και υπάρχει ΥΚ σε οριζόντια του ισογείου και οριζόντια του ορόφου Πώς θα δηλωθούν; όποιος δηλώσει πρώτος και οι αλλοι απαλλασονται; Νομιζω η απόφαση είναι δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.