Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

να απαντησω στα πιο πανω  ερωτηματα

Στα εκτος σχεδιου κοβεις οσο θελεις και σπερνεις... μαρουλακια που αρεσουν στον nbr...

Εκτος εάν απαγορευεται απο ΖΟΕ, ΓΠΣ, ΣΧΟΑΠ, ΝΑΤΟΥΡΑ

κατα τα λοιπα,

εχτισες ενα κτισμα με αδεια σε αρτιο γηπεδο.

Μετα εκοψες 1000 τμ  δξ γιατι.....και σου εμεινε γηπεδο  3000 τμ. μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

Μετα εχτισες ενα αυθαίρετο -δεν λες στα 3000 τμ. ή στα 1000

 

Στα 3στρ Δημητρη..

Οσο αφορα το 2ο ερωτημα μ σχετικα με τον τροπο δηλωσης στον 4495, γνωριζει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

getsakna, το δηλώνεις χωρίς  άδεια  για τον λόγο που αναφέρεται στο παράρτημα Α του Ν.4495 και το αιτιολογείς στη τεχνική σου έκθεση.

Επίσης το νόμιμο κτίριο το αφήνεις ως έχει, εφόσον δεν υπάρχουν σε αυτό αυθαίρετες κατασκευές- παραβάσεις.

Edited by ksteve
Link to comment
Share on other sites

ksteve, στο Παραρτημα Α, παραγρ.1, υποπεριπτ, γ....πρεπει να συντρεχουν ολοι οι λογοι μαζι ή ενας εξ αυτων για να θεωρηθει χωρις αδεια?

Link to comment
Share on other sites

Παράρτημα Α, παραγρ.1, υποπεριπτ, γ... 

Πρέπει να συντρέχει ένας εξ αυτών (ή και περισσότεροι)  για να θεωρηθεί χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Εχω 2 καταστήματα σε ισόγειο 6όροφης οικοδομής, που το καθένα έχει αυθαιρεσίες στον ακάλυπτο.

Σε σημερινή μου επικοινωνία με το ΤΕΕ μου απάντησαν πως για να βρω το ποσοστό της υπέρβασης δόμησης κάνω το εξής: τ.μ. αυθαίρετης κατασκευής/(χιλιοστά καταστήματος x επιτρεπόμενη δόμηση). Αντίστοιχα κάνω με τα χιλιοστά του καταστήματος και για την υπέρβαση κάλυψης.

Προσωπικά θεωρούσα ότι για να βρούμε το ποσοστό απλά διαιρούμε τα τ.μ. της αυθαιρεσίας με την επιτρεπόμενη δόμηση, κάλυψη κτλ.

Το άρθρο 100 παρ.2 αναφέρει ότι αυτό γίνεται μόνο σε περίπτωση συγκυριότητας.

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 100

2.   Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και, σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου, με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζόντιας ή κάθετης ή ιδιοκτησίας κάθε συγκύριου.

 

Νομίζω σωστά απάντησαν.

τ.μ. αυθαίρετης κατασκευής/(χιλιοστά καταστήματος x επιτρεπόμενη δόμηση)
Link to comment
Share on other sites

σ ' ευχαριστώ συνάδελφε.

Η ένστασή μου είναι στο ότι αναφέρεται σε περίπτωση συγκυριότητας. Αν καταλαβαίνω καλά, σημαίνει αν έχω το ακίνητο με κάποιον άλλο.

Κι όχι με το πόσα χιλιοστα έχει η ιδιοκτησία ( που στη συγκεκριμένη περίπωση ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε κτίριο με άδεια του 1965 σε οικισμό <2000, στην άδεια προβλέπεται ισόγειο 70τμ. Στην πραγματικότητα και πριν το 1975 κατασκευάστηκε διώροφο με Εισογ75+Εοροφου75=150τμ δόμηση, και ΗΧ 36τμ. Όλα αυτά δηλώνονται κατ1. Το 1980 κατασκευάστηκαν επιπλέον αποθήκες 26 τμ και ΗΧ 40τμ (κλειστός κατά ΝΟΚ). Για την επιλογή ποσοστού υπέρβασης δόμησης και κάλυψης, θα συγκρίνω το σύνολο των επιφανειών (νόμιμων+αυθαίρετων) με τα επιτρεπόμενα της περιοχής?στις επιφάνειες αυτές θα συμπεριλάβω και τα 40τμ των ΗΧ εφόσον κατά ΝΟΚ οι κλειστοί ΗΧ προσμετρώνται στη δόμηση [οπότε (150+26+40)/240=0,9<0,5]  ή όχι [οπότε (150+26)/240=0,73] ?

ή συγκρίνω μόνο τα αυθαίρετα τμ οπότε [(150+26)-70]/240=0,44<0,50?  (*και πάλι απορία για το αν μετράω και τους ΗΧ)

ή (μάλλον απίθανο) εφόσον τα 150 είναι προ του 75 και πάνε μόνο με παράβολο συγκρίνω μόνο ότι χτίστηκε μετά το 1975 με τα επιτρεπόμενα;

αντίστοιχα για την υπέρβαση κάλυψης συγκρίνω τα συνολικά πραγματοποιημένα ή μόνο τα αυθαίρετα τμ;

ευχαριστώ πολύ!!

 

Link to comment
Share on other sites

georgina1985

Νομίζω στην τελευταία γραμμή το ξεκαθαρίζει. Με πράσινο η ΟΙ και με πορτοκαλί αυτό που γράφεις εσύ.

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

@karanus σε ευχαριστώ πού που μου απαντάς!

Δηλαδή συνάδελφε, σε μία πολυκατοικία θεωρούμαστε όλοι συγκύριοι (ο καθένας με το ποσοστό του επί τοις χιλίοις, ανάλογα με την ιδιοκτησία που έχει ο καθένας μας?)

Μάλλον έχω άλλη αντίληψη για τη λέξη συγκύριος!!!!

Και ακολουθούμε φαντάζομαι και την ίδια λογική για την υπέρβαση της κάλυψης??  τ.μ. αυθαιρέτου/(χιλιοστά x επιτρεπόμενη κάλυψη)?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.