Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διώροφη οικοδομή με πυλωτή εχει κατασκευασθεί  αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα σε αποσταση 1,5μ και ο χώρος αυτός έχει σαν επικαλυψη τον εξώστη του α ορόφου,Να το δηλώσω σαν ΥΚ μονο σαν  επέκταση της πυλωτης η να μη το δηλωσω καθόλου.Και το τμήμα που δεν καλύπτεται απο τον εξώστη?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά έχεις μια αυθαίρετη αποθήκη στον ακάλυπτο. Μέρος της οροφής της αποτελεί ο εξώστης πρώτου ορόφου ενώ στην υπόλοιπη η οροφοκάλυψη με τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια αυθαίρετη αποθήκη στον ακάλυπτο με επικάλυψη από πλάκα οπλισμένους σκυροδέματος αλλά ανάμεσα σ'αυτή και τη διώροφη με πυλωτη υπάρχει κενό αποσταση 1,50μτο οποίο κενό έχει σαν επικάλυψη τον εξώστη της διώροφο ,είναι δηλ.σαν συνέχεια της πυλωτή.Υπαρχει δε και ενα τμημα που δεν είναι καλυμμένο με τον εξώστη.Δεν ξέρω αν σου έδωσα να καταλάβεις.Πως να τα δηλωσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και σε αυτή τη περίπτωση υπολογίζουμε με αυτό το τρόπο; Το ρωτάω γιατί δεν είχε μετρήσει στη δόμηση ως αποθήκη. 

Το ποσοστό του είναι 3% με επιτρεπόμενη 300τμ περίπου συνεπώς δικαιούται 9τμ ενώ το διαμέρισμα είναι 40τμ --> 200% υπέρβαση ; 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Δεν ξέρω αν είμαι 100% στο σωστό topic και ζητώ συγγνώμη αν συμβαίνει κάτι τέτοιο!

Στο σύστημα αναφέρει παραβίαση Δ.

Εγώ είμαι εκτός σχεδίου και έχουν παραβιαστεί οι πλευρικές αποστάσεις.

Το αντιμετωπίζω το ίδιο;

Ίσως φαίνεται λίγο αφελής η ερώτηση απλά θέλω να το επιβεβαιώσω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.