Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Έχω μια ρύθμιση αυθαίρετου σε εκτός σχεδίου σε κτήριο με άδεια. 

1)Το κτήριο μετατοπίζεται και ένα κομμάτι παραβιάζει τις πλαγιές αποστάσεις.

2)Έχω αλλαγή χρήσης συγκεκριμένου χώρου με ρύθμιση του 3843/10 

Και 

3)Όπως μου προέκυψε από το ΕΓΣΑ τοπογραφικό και σύγκριση με το αρχικό διάγραμμα κάλυψης υπέρβασης κάλυψης και δόμησης στο υπόγειο ,ισόγειο και όροφο.Στο υπόγειο δεν κατασκευάστηκαν οι δεξαμενές νερού που είναι εκτός κάλυψης και το αντιμετώπισα με υπέρβαση κάλυψης και δόμησης.

Στο υπόλοιπο τμήμα του υπόγειου καθώς και στο ισόγειο και τον όροφο στο τμήμα του κτηρίου που είναι σε νόμιμη θέση,έχω υπέρβαση σε κάλυψη και δόμηση κάτω του 2%(Ανά στάθμη και στο κτήριο συνολικά ).

Δεδομένου ότι δεν έχω κανένα σταθερό σημείο για να χωροσταθμισω τις υπερβάσεις σε κάλυψη και δόμηση ,πως το αντιμετωπίζω?

Με καλύπτει να βάλω διαφοροποίηση περιμετρικών διαστάσεων μέχρι 5%(προφανώς ισχύει)και να το τεκμηριωσω στην τεχνική έκθεση ?

Σας ευχαριστώ πολύ 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/6/2019 at 4:33 ΜΜ, nsceauth said:

Όχι δεν λέω αυτό! Στο κεντρικό μενού που ισχύει για όλες τις παραβάσεις Έχει επιλογή ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ. ΝΑΙ, ΟΧΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΔΟΜΗΣΗΣ ΜΕΧΡΙ 100 ΤΜ, 100-200, 200-500, 500 ΚΑΙ ΠΑΝΩ. Ρωτάω εάν για την επιλογή των παραπάνω κατηγοριών προσθέτουμε στα ΤΜ υπέρβασης και αυτα του αναλυτικού προϋπολογισμού ή όχι!

σχετικο ειναι. Οπως το καθετι σχετικο ειναι. Ενοειται οτι σαν ΥΔ δεν θα προσθεσεις την κατασκευη ενος παραθυρου ή την δημιουργια μιας πλακας μπετον σε ενα χωρο που θα επρεπε να ηταν φυτεμενος. Σαν ΥΔ θα βαζεις τις κατασκευες που αν η κατασκευη τους θα ειχε γινει με οικ. αδεια θα ειχαν μετρησει στην πραγματοποιουμενη δομηση του οικοπεδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλό μήνα.


Σε κτίριο κατοικίας  χτισμένο  με διατάξεις ΓΟΚ85 , υπάρχει ένα περιμετρικός ημιυπαίθριος χώρος ο οποίος

1. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στα εγκεκριμένα σχέδια κατόψεων, ξυλοτύπων , διάγραμματος κάλυψης , τομών

ομως

2. ΥΠΑΡΧΕΙ στα εγκεκριμένα σχέδια όψεων τα οποία έχουν περάσει και από ΕΠΑΕ.

Αυθαίρετο ή όχι ?
 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπεις σε τέτοιο δίλημμα; Μέσα σε κάποιο αναλυτικό, ενσωμάτωσε και τον Η.Χ.  Οι περισσότεροι συνάδελφοι δίνουμε βαρύτητα πρώτα στο δ. κάλυψης και μετά στα αρχιτ/κά.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πρέπει να γίνεις μάντης το τι έκαναν; Θεώρησέ τη αυθαίρετη κατασκευή και ρυθμισέ τη. Αφού στο δ. κάλυψης που είναι η ραχοκοκκαλιά της μελέτης δεν εμφανίζεται ο ΗΧ, ούτε ως περίγραμμα, ούτε στους υπολογισμούς. 

ΥΓ Αν βρήκες ακίνητο χωρίς καμία αυθαιρεσία πρέπει να το βάλουμε σε κάδρο ως κάτι μοναδικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και νέος μηχανικός. Παρακολουθώ το φόρουμ πολύ καιρό και να που χρειάστηκε να σας απευθυνθώ κι εγώ. Μόλις ανέλαβα την πρώτη μου τακτοποίηση και γενικά την πρώτη μου δουλειά σαν μηχανικός. Δεν έχω ξανά κάνει τακτοποίηση και δεν τα γνωρίζω καλά. Θα σας περιγράψω την περίπτωση και αν θέλει κάποιος με βοηθά να την προχωρήσω. 

Πρόκειται μια μεζονέτα σε συγκρότημα σε αγροτεμαχιο εκτός ζώνης και οικισμού. Οι αυθαιρεσίες που εντόπισα είναι οι εξής :

1) Εξωτερικό κλιμακοστασιο περοτοιχιστηκε και πλέον είναι μέσα στο σπίτι στην ίδια θέση με την ΟΑ.

2) Στο μπαζωμα  της βεράντας του 1ου ορόφου δημιουργηθηκε  δωμάτιο στο ισογείο πάνω στο οποίο πατάει η βεράντα του πρώτου ορόφου. 

3) Το δωμάτιο αυτό που δημιουργηθηκε από το ξεμπαζωμα της βεράντας σε ένα σημείο περνάει την οικοδομικη γραμμη .

4) Στην ΟΑ η μεζονέτα είναι χτισμένη στη στάθμη  0,00 και η διπλανή της στη στάθμη +1,00 αλλά στην πραγματικότητα είναι στην ίδια στάθμη και οι δύο. 

5) Στην ΟΑ το ισόγειο είναι γκαράζ και αποθήκη . Στην πραγματικότητα είναι κουζινα και υπνοδωμάτιο. 

6) Μεγάλωσαν τα μπαλκόνια 

7) Κάτω από τη σκάλα στο επικλινες κενο δημιουργηθηκε wc

8) Κολλητά με την περίφραξη υπάρχει ένα στεγαστρα με κεραμιδια χωρίς τοίχο δεξιά και με τοίχο  αριστερά που είναι και τοίχος μιας μικρής αποθήκης με τις εγκαταστασεις τις πισινας.Κάτω από το στεγαστρο έχουν βάλει σαλόνι και μια υπαίθρια κουζίνα. Όλα αυτά μετά το όριο της Ο.Γ.

 

Όπως καταλάβατε έχει από όλα. Όποιος μπορεί να μου πει πως να τα χειριστώ θα  κάνει μεγάλο καλό. Δύσκολοι οι καιροί για να χάνουμε δουλειές 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

πρωτα να δουμε το "ιδιοκτησιακο"

πότε εγινε η ανοικοδομηση

αν εχει γινει συσταση ΟΙ ή καθετων ή αν εχουν καθορισθει αποκλειστικες χρησεις.

ή τι εχουν κανει οι υπολοιποι και εάν συναινουν μεταξυ τους σε τακτοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

dimiris GM τώρα διάβασα το συμβόλαιο και είδα πως έχει γίνει σύσταση ΟΙ και υπάρχουν καθορισμένες αποκλειστικές χρήσεις. Η άδεια ειναι του 2008.

Υπό αυτές τις ιδιοκτησιακές συνθήκες απαιτείται συναίνεση?

Edited by Akis2019
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.