Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μηπως να εβαζες μια.... κατοψούλα...

καποιος θα σου πει περισσοτερα...

όσο εσυ θα ψαχνεις για τυχον μειωτικους

 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Akis2019 said:

...Καμία συμβουλή για το πως να συνεχίσω; 

  • Αποτύπωση προσεκτική της υφιστάμενης κατάστασης
  • Παραβολή της υφιστάμενης κατάστασης με τα εγκεκριμένα σχέδια
  • Μέτρηση και καταγραφή κάθε υπέρβαση που διαπιστώνεις και κατηγοριοποίηση της κάθε υπερβάσης. (αν έχει υπέρβαση ΣΔ, ΣΚ υπερβ. Ύψους κλπ κλπ που προβλέπει ο 4495)
  • Περνάς τα δεδομένα στο σύστημα υπαγωγής
  • Επιλέγεις σωστά το περιεχόμενο του κάθε φύλλου καταγραφής
  • Βγάζεις παράβολο και πρόστιμο

 

Και ολοκληρώνεις τα σχέδια και ότι άλλο απαιτεί ο νόμος για κάθε περίπτωση.

(τα ανωτέρω είναι ενδεικτικά και όχι τα άπαντα που μπορεί να απαιτηθούν ανάλογα το ακίνητο και την ιδιοκτησία)

 

Δεν μπορούμε να σου εξηγήσουμε την όλη διαδικασία. Πρέπει μελετήσεις με προσοχή τον νόμο (όχι διαγώνια) και δεν κάνεις έστω μερικά δοκιμαστικά να έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες που θα βρεις απαντήσεις και σε άλλα σχετικά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Ας είμαι πιο συγκεκριμένος γιατί τα παραπάνω βήματα μέχρι ένα σημείο τα έχω κάνει. 

Αυτό που με προβλημάτισε και δεν ξέρω πως να το περάσω στο σύστημα είναι το σημείο που ξεμπαζωθηκε στη βεράντα και πλέον είναι χώρος ΚΧ και περνάει την οικοδομικη γραμμή. Σαν βεράντα έχει υπολογιστεί στην δόμηση και κάλυψη. Τώρα σαν υπνοδωμάτιο που κόβει και την ΟΓ πώς το περνάω στο συστημα; 

Επίσης για το κλιμακοστασιο που περοτοιχιστηκε και επίσης ήταν υπολογισμένο στη δόμηση και κάλυψη κι αυτό πώς το περνάω. 

Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιες κατηγορίες υπάγονται. Αν κάποιος καταλαβαίνει παρακαλώ τη βοήθεια του 

Link to comment
Share on other sites

αφου το έχεις όπως λες βάλε σχέδια....

μηχανικοί είμαστε με τα μπλα μπλα χάνουμε την μπάλα... (ή τουλάχιστον εγώ την χάνω και προτιμώ να βλέπω σχέδια για να καταλάβω και να μη πιθανολογώ παραλλαγές)

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, Akis2019 said:

... Πως ανεβάζω σχέδια? 

δες με προσοχή εκεί που γράφεις το κείμενο σου.... 

το έχει

όπως μπορείς να βάλεις την εικόνα άμεσα μέσα.

Μη τα κάνεις βιαστικά και θα τα βρεις όλα και αν συνεχίσουμε στο θέμα σου να κάνουμε μάθημα πως γράφουμε στο φόρουμ στο τέλος θα χαθεί το ερώτημα σου (απλά άποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Για αυτό απέφυγα να βάλω σχέδια. Όμως αφού είναι τόσο απλό ανεβάζω φωτογραφίες από την κάτοψη της άδειας σε λίγο

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν επαρκει κατοψη αδεια

πρεπει να κανεις και τις γραμμες της υφιστάμενης κατάστασης....

δεν θα τα κάνουμε μόνοι μας με βάση τα μπλα μπλα που θα λες.

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει φίλε μου δεν είναι ανάγκη να γίνεσαι εχθρικός. Καινούργιος είμαι στο φόρουμ και στο επάγγελμα, θα τα  μάθω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.