Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω το εξης : σε οικοπεδο με καθετη ενώ στο άλλο τμημα της καθετου υπαρχει οικ. αδεια ,  στο δικου μου δεν υπαρχει . Κανω  ενταξη στο 4495. Λαμβανω  υποψη την υπαρξη αδειας  στο άλλο τμημα της καθετου για τη δικη μου ρυθμιση ? ( το ΤΕΕ είναι κατηγορηματικό πως ΝΑΙ) .Αν  ναι  με τι συγκρίνω  τα αυθαιρετα (που είναι το συνολο των κτισματων  αφου δεν εχω αδεια στο τμημα  μου) για ΥΔ<>50%  και κατηγοριοποίηση  μηπως με τα επιτρεπόμενα βασει ΣΔ και συστασης  ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαντάζομαι (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι ισχύει η ίδια λογική με τις Ο.Ι.. Δηλ., "ΝΑΙ" (αν λες ότι το λέει το ΤΕΕ) στην άδεια, αλλά αφού δεν έχεις αδειοδοτημένα νόμιμο περίγραμμα, >200% συντελεστή επιβάρυνσης και για την κατηγορία συγκρίνεις όλες τις επιφάνειες της καθέτου σου με τα χιλιοστά στα επιτρεπόμενα μεγέθη. Στον τελευταίο έλεγχο σου επιτρέπεται εναλλακτικά να χρησιμοποιήσεις (αν έχει γίνει ρύθμιση και στην άλλη κάθετη) το σύνολο των αυθαίρετων επιφανειών και στις 2 κάθετες με το σύνολο της επιτρεπόμενης.

Ενιτ: Συγνώμη λάθος για τον συντελεστή επιβάρυνσης. Θα είναι αυθαίρετα / χιλιοστά • επιτρεπόμενα οικοπέδου

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση .Αν τα αυθαίρετα στο τμημα μου(όλα αυθαιρετα χωρις αδεια)  είναι για Δόμηση Εδ= 200 μ2 και καλυψη Εκ=177 μ2 ενω τα επιτρεπόμενα βασει των ορων δομησης και ποσοστου της καθετου είναι για Δομηση και Καλυψη Επ κδ=170 μ  για τους συντελεστες τετραγωνιδιων ΥΔ/ΥΚ και κατηγοριοποίηση είναι : Δομηση 200/170=1,17  Καλυψη=177/170=1,04  εκδοχη α)συντελεστες τετραγωνιδιων ΥΔ=17%<50% -ΥΚ=4%<20% και Κατηγοριοποίηση  ΥΔ=17%<40% ΥΚ=4%<40%  αρα κατηγορια 4 

Εκδοχη β) συντελεστες τετραγωνιδιων ΥΔ=100%<117%<200% -ΥΚ=104%>60% και Κατηγοριοποιηση  ΥΔ=117%>40% ΥΚ=104%>40%  αρα  κατηγορια 5 .Ποια εκδοχη είναι ποιο κοντα στο νομο ? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

To "πιο κοντά" μου άρεσε! Με την έννοια ότι ο νόμος δεν μας τα λέει και ακριβώς...

Λοιπόν το 2ο είναι το σωστό. Απλά να υπενθυμίσω για τον αριθμητή στους ελέγχους ότι ο νόμος λέει:

  • Στον συντελεστή επιβάρυνσης δόμησης αθρόιζονται οι κύριοι κλειστοί χώροι με ΥΔ,
  • Στον συντελεστή επιβάρυνσης κάλυψης υπολογίζονται όλοι οι κλειστοί χώροι με ΥΚ,
  • Στην επιλογή κατηγορίας υπολογίζονται όλοι οι χώροι που (σύμφωνα με την εγκύκλιο) προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης πλην των εξαιρέσεων που απαριθμεί.

όπου χώροι εννοώ αυθαίρετοι χώροι

Το λέω αυτό για να κάνεις προσεχτικά τους υπολογισμούς και επίσης ότι στην επιλογή κατηγορίας δεν είναι κατ' ανάγκη ο ίδιος αριθμητής με αυτόν στον υπολογισμό του συντ. επιβάρυνσης για ΥΔ.

Για να βοηθήσω λίγο ακόμα, εφόσον βγαίνει κατ. 5 και δεν ανήκει το ακίνητο στις εξαιρέσεις, η επιλογή που έχει πλεόν ο ιδιοκτήτης είναι να νομιμοποιήσει ό,τι νομιμοποιείται και να τακτοποιήσει τα υπολειπόμενα, που θα μετατεθούν έτσι στην κατηγορία 4.

Edited by tettris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη η εκδοχη α) θα ισχυε ΜΟΝΟ  αν τα 170 μ2 ειχαν αδεια και τα αυθαιρετα ηταν 30 μ2 για δομηση και 7 μ2 για καλυψη οποτε  υπερβαση τετραγωνιδιων a)δομηση :30/170=17%  b)καλυψη 7/170=4% παρομοια και για την κατηγοριοποιηση  (αριθμητής αυθαιρετα περαν των νομιμων  της αδειας) / ( παρανομαστης  εγκεκριμενα από αδεια η επιτρεπομενα από ορους δομησης επι ποσοστο συνιδιοκτησιας) ?  ευχαριστώ  πολύ tettris

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, με την κατηγοριοποίηση να έχει στον παρονομαστή τα μεγαλύτερα μεγέθη μεταξύ των επιτρεπόμενων σήμερα ή κατά την υλοποίηση των αυθαίρετων κατασκευών, όχι των εγκεκριμένων.

Link to comment
Share on other sites

Αρα στην περιπτωση μου (υπαρχουσα δηλωση 4495 σε τμημα καθετου με αδεια στα αλλα τμηματα  αλλα όχι στο δικο μου που εχει αυθαιρετα κατηγοριας 1 και αλλα μεταγενεστερα   ) ακομη και να επιλεξω ότι εχω αδεια (κατά το ΤΕΕ)  παω  Κατ5  λογω  ΥΔ,ΥΚ>40%  και εχω και συντελεστές  τετραγωνιδιων       που αυξανουν το προστιμο  .Οποτε καλυτερα που επελεξα <Χωρις Αδεια> οπου εχω κατηγορια 1 και κατηγορια 5  αλλα χωρις αυξητικούς συντελεστές  τετραγωνιδίων . Ευχαριστώ και πάλι tettris

Link to comment
Share on other sites

Μας τα μπερδεύεις κάπως! Τα 200τμ είναι όλα αυθαίρετα μετά το 1982 ή κάποια από αυτά είναι κατηγορίας 1 (ή και κατ 2);

Αν πάντως αναρωτιέσαι (δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα) και για το εξής, τακτοποίηση που δηλώνεται "Ναι" στην άδεια μπορεί να συνδυάσει κατηγορίες σε μία δήλωση, ανάλογα την παλαιότητα των αυθαιρεσιών.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Είναι η εξης  περίπτωση και αφορα δικο μου αυθαιρετο στο χωριο εντος οικισμου  :ενώ στα αλλα τμηματα της καθετου υπαρχουν αδειες στο δικομου δεν υπαρχει .Εγω εχω  κατοικια 90 μ2 με υπογειο 22 μ2 και αποθηκες 40 μ2 προ 1975 ακομη εχω αγροτικη αποθηκη 48 μ2 προ 2003.Δηλωνω (σε κατασταση υπαγωγης υπαρχουσα δηλωση  4495) ότι <δεν εχω αδεια> , για 90+22+40=152 μ2  κατηγορια 1    και για την αγροτική αποθηκη 48 μ2 κατηγορια 5 <γιαυτη γινεται ολο το θεμα> και μια λοιπη παραβαση  κατηγορια 5 .Η επιτρεπομενη <βασει ορων δομησης  και ποσοστου καθετου > είναι Δομηση=Καλυψη=170 μ2. Ακομη και να δηλωνα ότι <εχω> αδεια οι υπερβασεις 200/170 >40% με οδηγούν σε κατηγορια 5 για τα 48 μ2 (γιαυτα είναι το θεμα όχι για τα αλλα  152 μ2 κατηγοριας 1  ουτως η αλλως)και εχω και αυξηση από συντελεστες τετραγωνιδίων .Την κατηγορια 5 ηθελα να αποφυγω αλλα δε γινεται σε καμια περιπτωση .Γιατι να μην το αφησω <χωρις υπαρξη αδειας>  με κατηγορια 5 για τα 48 μ2 μονο και λιγοτερο προστιμο ? ευχαριστώ πολύ tettris

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα:

Για την επιλογή κατηγορίας υπάρχει η (βάσιμη) άποψη ότι στον έλεγχο επιλογής της δεν λαμβάνονται αυθαίρετες κατασκευές πριν το 1983. Μια πρόσφατη συζήτηση επί του θέματος θα διαβάσεις από το παρακάτω και εξής:

Επομένως στη δήλωσή σου θα δηλώσεις κάποιο/κάποια φύλλα καταγραφής με κατηγορία 1, ενώ σε άλλο φύλλο κατηγορία 4 για την αποθήκη, αφού ο έλεγχος διαμορφώνεται ως εξής: 48 < 68 =40%•170 (που αναφέρεις ως επιτρεπόμενη της κάθετης).

Τώρα, να διευκρινίσω ότι δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα των καθέτων και δεν γνωρίζω σίγουρα τις λεπτομέρειες που διέπουν την αντιμετώπισή τους. Έχω την αίσθηση πάντως ότι ισχύουν τα ίδια που αφορούν και στις οριζόντιες ιδιοκτησίες. Μου φαίνεται λοιπόν αρχικά λογικό, ότι αφού στο ακίνητο υπάρχει οικοδομική άδεια να δηλώνεται και η δική σου ιδιοκτησία με άδεια.

Ως προς το ύψος του προστίμου δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα πως το εννοείς. Χωρίς να μου έχει τύχει προσωπικά, έχω διαβάσει περιπτώσεις όπου υπάρχει όντως η πιθανότητα, ανάλογα των δεδομένων, η δήλωση με άδεια και συντελεστές επιβάρυνσης δόμησης, κάλυψης, κλπ. το πρόστιμο να υπερβαίνει αυτό που θα προέκυπτε σε δήλωση χωρίς άδεια. Αν εννοείς ότι η δική σου περίπτωση είναι τέτοια οι συνάδελφοι προτείνουν την επιλογή "ΟΧΙ" στην άδεια για να βγει το πρόστιμο μικρότερο (λογικό). Όμως εδώ έρχεται η ένσταση στην επίσης πρόσφατη συζήτηση άλλου συναδέλφου για το αν αυτό είναι επιτρεπτό, εφόσον είναι αντιφατικό όταν υπάρχει άδεια να δηλωθεί το αντίθετο (είναι διαφορετική μεν περίπτωση, αλλά του προτείνεται η ίδια λύση):

Το πρόβλημα δηλ. ανάγεται στο αν μπορείς να δηλώσεις κάτι που στην ουσία δεν ισχύει, χάρει του υπολογισμού του προστίμου. Ο 4495 μας έχει συνηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Όμως η τελική απόφαση και ευθύνη μεταφέρεται στον μηχανικό, ο οποίος οφείλει να τη λάβει χωρίς να βασίζεται σε κάποια σαφή διάταξη. Το μόνο που θα ελπίζει πλέον για την εκδοχή που επέλεξε θα είναι να ήταν "η πιο κοντινή στον νόμο".

Ίσως όχι η απάντηση που θα επιδίωκες, και συγνώμη, αλλά έτσι βλέπω να προσεγγίζεται η περίπτωσή σου.

(πρόσεξε και όσα αναφέρει ο συνάδελφος kan62 περί νομιμοποίησης, εφόσον πρόκειται για δικό σου ακίνητο.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.