Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών σε οικόπεδο με διώροφη κατοικία με άδεια του 1990. Εκτός των άλλων αυθαιρεσιών που θα τακτοποιηθούν (αποθήκες στέγαστρα) ο ιδιοκτήτης γκρέμισε την ανοιχτή σκάλα που οδηγούσε στον όροφο (βάσει άδειας) και στη θέση της κατασκεύασε καινούρια αλλά κλειστή κάπου το 2015-2016. Μπορώ τη σκάλα εφόσον είναι μετρά το 11 να την πάω προς έκδοση αδείας νομιμοποίησης, εφόσον τηρούνται τα πολεοδομικά μεγέθη; Αν ναι, θα βγάλει κάποιο πρόστιμο ανέγερσης και γενικά πως θα γίνει αυτή η διαδικασία και τι μελέτες απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  Καλησπέρα,  μου προέκυψε μια απορία που δεν μου είχε δημιουργηθεί ξανά στο παρελθόν και μπορεί να είναι και  λάθος. Σε περίπτωση που έχω αυθαιρεσίες που δεν ξεπερνούν την επιτρεπόμενη δόμηση- κάλυψη στο σύνολο τους τότε τι κάνω;

Να σας δώσω ένα παράδειγμα.. Έστω ότι έχω ένα οικόπεδο 100 τμ με επιτρεπόμενη δόμηση 80 τμ και κάλυψη 60 τμ. Έχω μια άδεια για ισόγεια κατοικία 40 τμ αλλά καθ' υπέρβαση αυτής η κατοικία έγινε 60 τμ και προστέθηκε και ένας υμιυπαίθριος χώρος 20 τμ. Άρα τώρα έχω πραγματοποιούμενη δόμηση 60 τμ και κάλυψη 80 τμ. Τι κατηγορία είμαι σε αυτή την περίπτωση; Επειδή ουσιαστικά έχω υπερβεί την κάλυψη της άδειας κατά 40 τμ, αλλά από αυτά μόνο τα 20 υπερβαίνουν το επιτρεπόμενο μέγεθος της κάλυψης, έχω υπέρβαση κάλυψης 20/60=33% οπότε είμαι Κατηγορία 4 ή  έχω (20+20)/60=66% και με πετάει Κατηγορία 5;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν ρωτάω κάτι που μπορεί να είναι ξεκάθαρο.

Edited by Artemiscv
Link to comment
Share on other sites

@Artemiscv<>Το δεύτερο.
Η υπέρβαση είναι ίση με την διαφορά πραγματοποιούμενου μεγέθους και προβλεπόμενου από την άδεια.
Διαιρούμε τον αριθμό που θα προκύψει με την επιτρεπόμενη τιμή από τους όρους δόμησης και βρίσκουμε το ποσοστό.

Edited by Aeolian
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Aeolian σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση γιατί είχα μπερδευτεί και ήθελα να δω αν μπορώ να αποφύγω την Κατηγορία 5. Να σου κάνω και μια ερώτηση ακόμη; Ένα αυθαίρετο βοηθητικό υπόγειο κάτω από το νόμιμο περίγραμμα του ισογείου μπαίνει μεν σαν υπέρβαση δόμησης χώρου με μειωτικό συντελεστή με όλα τα τετραγωνικά του κανονικά, αλλά επειδή δεν μετράει στη δόμηση ουσιαστικά δεν συμμετέχει στον καθορισμό της Κατηγορίας; Ή καταλαβαίνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Σε οικόπεδο που είχε αρχικά μια ισόγεια οικία με ΟΑ του 1955, εκδίδεται νέα ΟΑ το 1972 για διώροφο κτίσμα (δίπλα από το παλαιό κτίσμα) . Στην άδεια του 1972 το παλαιό κτίσμα του 55 είναι κατεδαφιστέο. Η κατεδάφιση δεν εφαρμόζεται και το 1985 εκδίδεται νέα ΟΑ για επέκταση καθ`ύψος του Β΄ ορόφου με το κτίσμα του 1955 να θεωρείται ξανά κατεδαφιστέο. Να μην τα πολυλογώ δεν κατεδαφίστηκε ποτέ.

 

Σήμερα για να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες στο ισόγειο και τους κοινόχρηστους χώρους της 3 όροφης οικοδομής πρέπει να τακτοποιηθεί το μη κατεδαφιστέο ώς ΥΔ+ΥΚ; 

Link to comment
Share on other sites

Το παληο ειχε αδεια.

Εβγαλες μια αδεια, με την προυποθεση οτι θα κατεδαφισθει το παληο, αλλα πιθανον να  οτι  ειχες ακομη υπολοιπο σδ..και με αυτο.

Χρησιμοποιησες αυτο το υπολοιπο του σδ και βγαλες νεα αδεια -ψευδη - διοτι εδειξες σαν κατεδαφιστεο ενα κτισμα που και επρεπε ηδη να εχει κατεδαφισθει, αλλα και σαν υπο κατεδαφιση για να σου μεινει ο σδ. για τον 3ο οροφο.

.

Το παληο κτισμα του προ 55, ηταν με νομιμη αδεια

Τι τακτοποιηση να κανεις...και με ποιες διαταξεις;...

Μηπως οι αδειες σου δεν ειναι σωστες,  ειδικα η δευτερη;

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες dimitrisGM, το κατεδαφιστέο ήταν για να περισέψει ΣΔ. Οπότε βγαίνει αυθαίρετο το τελευταίο του 85; 

Link to comment
Share on other sites

πολυ το φοβαμαι ...:sad:

 

[εκτος αν γινει καποια καθυστερημενη κατεδαφιση....δξ

θα μας πουνε οι συναδελφοι την γνωμη τους]

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dio_the_Theo said:

Σήμερα για να τακτοποιήσω αυθαιρεσίες στο ισόγειο και τους κοινόχρηστους χώρους της 3 όροφης οικοδομής πρέπει να τακτοποιηθεί το μη κατεδαφιστέο ώς ΥΔ+ΥΚ; 

Προφανώς!!! Προσοχή όμως στην παλαιότητα... "Δεν παίζει" πλέον το προ του 55 διότι, θα σου πετάξει τις ΟΑ εκτός... Πες στον φίλτατο ιδιοκτήτη ότι, οι εξυπνάδες έρχεται η ώρα και πληρώνονται αδρά!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.