Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Βασικα αυτο σκεφτομουν αλλα ο προβληματισμος μου ηταν επειδη στην αδεια με την οποια κατασκευαστηκε ηταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/12/2017 at 12:08 ΜΜ, laxanos said:

 

Καλησπέρα πυλωτή κατάσκευαστηκε ψηλότερη κατά 1μ. απο την Ο.Α. αντί 2.50μ. έγινε 3.50μ. Άνωθεν  τις πυλωτής υπάρχει δυόροφη οικοδομή με ύψος ανά  όροφο 3μ. Αρά το σύνολο της οικοδομής είναι 3.50+3+3=9.50μ > 8.50μ που το επιτρεπόμενο της περιοχής. 

Τα αυθαίρετα τμήματα του ισόγειου πάνε με υπέρβασή δόμησης εφόσον δν παραβιάζουν την κάλυψη και τα αυθαίρετα τμήματα στο όροφο πάνε υπέρβασή δόμησης και υπέρβασή ύψους (1/8.50=11% <20%) 

Στο νόμιμο 1ο και 2ο όροφο χρεώνουμε ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης ( συντελεστή 0.2) ή μόνο στο όροφό ?

Ευχαριστώ εκ το πρότερον 

 

Link to comment
Share on other sites

Η υπαγωγή αφορά ολόκληρο το κτίριο; (αυτή είναι η καλύτερη αντιμετώπιση σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους). Αν ναι τότε θα χρεώσεις μια φορά την υπέρβαση ύψους στα τετραγωνικά της κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση κτιρίου (οικισμός <2000 κατ.), το οποίο βάσει άδειας(ΓΟΚ73) είχε ύψος 10,20 μ  με 4μ ισόγειο 3μ Α' όροφο και 3,20 μ Β' όροφο , ενώ τώρα έχει 3,75μ ισόγειο και 3,30 μ κάθε όροφο, δηλαδή υπέρβαση 0,15 μ (10,35 αντί για 10,20), η υπέρβαση ύψους που υπολογίζεται σύμφωνα με τα επιτρεπόμενα της περιοχής (7,50μ), θα θεωρηθεί ως >20% (7,50 +1,50 = 9,00 μέγιστο), ή θα συγκρίνω τα 0,15 με το 1,50 (20% * 7,50) , οπότε θα έχω υπέρβαση < 20% ?

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να συγκρίνεις τα 15 εκατοστά υπέρβαση (βάσει του εγκεκριμένου ύψους των 10.20 μ) με το σημερινό επιτρεπόμενο ύψος  (ως ισχύει προ ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011). Δηλαδή έχεις ποσοστό 2%<<20%

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Θεωρώ ότι πρέπει να συγκρίνεις τα 15 εκατοστά υπέρβαση (βάσει του εγκεκριμένου ύψους των 10.20 μ) με το σημερινό επιτρεπόμενο ύψος  (ως ισχύει προ ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/2011). Δηλαδή έχεις ποσοστό 2%<<20%

σε ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν αφορά υπέρβαση αυτό που μου προέκυψε, το παραθέτω εδώ.

Σε ΟΑ του 1978 υπάρχει έλλειψη κάποιων πολεοδομικών εγγράφων. Ένα από αυτά είναι και η Τομή, οπότε ύψος τελευταίου ορόφου λαμβάνω από όψη και από ογκομέτρηση πάνω στην κάτοψη του ορόφου.

Το ύψος του 6ου ορόφου, τελευταίου, μου λέει είναι 3,40μ, κάτι που προκύπτει και από την αφαίρεση των σταθμών. Μόνο που τη στάθμη του δώματος μου τη βάζει στο μπετό κι όχι στην επικάλυψη, όπως θα έπρεπε βάσει ΓΟΚ 73. Τελικό ύψος κτηρίου στη στέλεχος 25,00μ (αφετηρία μέτρησης το +0,05)

Μετρώντας με κλιμακόμετρο, 3,40μ είναι με τις επικαλύψεις.

Θεωρώ ότι το 3,40μ του ύψους του ορόφου μου περιλαμβάνει επικαλύψεις ή είναι άνευ αυτών, για τον έλεγχο των πιθανών υπερβάσεων?

Η μέτρησή μου είναι στα 3,18μ ύψος 6ου ορόφου (με πάχος πλάκας) χωρίς τις επιστρώσεις του δώματος (άλλα 15εκ περίπου)

 

οψη.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν  μπορούν οι πιο έμπειροι, συνάδελφοι, πως θα αντιμετώπιζαν αυτη την εσωτερική αλλαγή ύψους τμήματος ορόφου/ισογείου όπου η πλάκα κατασκευάστηκε ψηλότερα, (με μπλέ ο.α., με κόκκινα σημερινή κατάσταση) σε μονοκατοικία του '84 στον 4178 και μετέπειτα στον 4495, ευχαριστώ (δεν υφίσταται υπέρβαση συνολικού ύψους στην όψη/τομή)

 

 

Image 5.png

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστει ως κατηγορία 3 ιειε) μέχρι 5%? 4495

κατηγορία 3 ιστ) 4178?

Και πως θα το ονόμαζες στο Φ.Κ.?

ευχαριστώ

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.