Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ναι ίσως θα μπορούσες και αυτό. Αλλά ουσιαστικά δε μιλάμε για αύξηση της διάστασης του ύψους αλλά για εσωτερική τροποποίηση.

Άλλες παραβάσεις αναλυτικού δεν έχεις; Στο ίδιο φύλλο καταγραφής εγώ τις βάζω όλες και στην τεχνική έκθεση το περιγράφεις πχ εσωτερική τροποποίηση της στάθμης μεταξύ ισογείου και ορόφου με υλοποίηση εσωτερικού ύψους x και y χωρίς να πραγματοποιείται υπέρβαση ύψους του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω άλλη μια , όμως είναι διαφορετικής παλαιότητας και δεν μπορει να μπει στο ίδιο Φ.Κ., εκεί κολάω.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Αν ο προϋπολογισμός και των 2 είναι <15000 θεωρώ άσκοπο και άνευ λόγου ασύμφορο να βάλεις 2 ανεξάρτητες λοιπές παραβάσεις. Βάλτα όλα σε μια επιλέγοντας τη δυσμενέστερη παλαιότητα. Στην τεχνική σου έκθεση μπορείς να γράψεις ακριβώς την παλαιότητα όλων. Στις λοιπές παραβάσεις που υπολογίζονται με αναλυτικό η παλαιότητα δεν παίζει κανένα ρόλο στον υπολογισμό του προστίμου. Επιπλέον πλέον με τον 4495 όλες οι κατηγορίες 1-4 παίρνουν οριστική εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

ναι...

κάποιος λόγος για τον οποίον δεν θα μπορούσε να γραφτεί ως κατ. 3? (σημαντικός)

το τεε τι έχει πει σε αυτες τις περιπτώσεις, και αν υπάρχει γραπτώς, ευχαριστώ.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Υπάρχει η εξής περίπτωση: Σε οικόπεδο εντός οικισμού βρίσκονταν μία κατοικία προ του '55 και το '83 βγήκε άδεια προσθήκης ισόγειας αποθήκης 25 τ.μ.. Έχτισαν όμως μία ισόγεια αποθήκη 25 τ.μ. με ύψος 1,80 και από πάνω άλλα 25 τ.μ. κατοικία, ύψους 3 μ., έτσι ώστε το επίπεδο της προ του '55  και της νέας να ταυτιστούν λόγο κλίσης. Θα ήθελα να ρωτήσω η ρύθμιση γίνεται με αναλυτικό ή κανονικά με υπέρβαση;

 

Link to comment
Share on other sites

Από που και ως που με αναλυτικό αφού έχεις κανονική προσθήκη χώρου με τετραγωνικά; Υπέρβαση δόμησης είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Πελάτης μου έχει μεζονέτα σε κτίριο.Σύμφωνα με τη άδεια έπρεπε να έχει υπόγειο αποθηκευτικό χώρο και ισόγειο το οποίο επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με το υπόγειο. Στην πραγματικότητα  η μεζονέτα έχει μετατοπιστεί σε ύψος έτσι ώστε να έχει ισόγειο και όροφο. Η υπάρχουσα κατάσταση και  το σχέδιο της αδείας φαίνονται στην παρακάτω τομή. Πως δηλώνω την υπέρβαση ύψους της εν λόγω οριζόντιας;

1111.png

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να έχεις παράβαση αλλαγής χρήσης απο υπογειο σε .... εσύ πρέπει να μας πεις σε τι;

Αλλά ότι και να είναι αποτελεί ΥΔ.

Μετά βλέπουμε και το ύψος που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, karanus said:

Εγώ βλέπω να έχεις παράβαση αλλαγής χρήσης απο υπογειο σε .... εσύ πρέπει να μας πεις σε τι;

Αλλά ότι και να είναι αποτελεί ΥΔ.

Μετά βλέπουμε και το ύψος που ρωτάς.

Έχω ΥΔ και αλλαγή χρήσης σε κατοικία , απλά το πρόβλημά μου είναι πως θα δηλώσω την υπέρβαση ύψους. Θα δω μεμονωμένα την οριζόντια και θα τη συγκρίνω με την αντίστοιχη της άδειας με την οποία έχει διαφορά συνολική 50 εκ. ή θα πρέπει να χρεωθεί η κατοικία τη διαφορά ύψους που προκύπτει από δις στάθμες;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το καταλαβαίνω από το σχήμα σου, έγινε και ένα υπόγειο το οποίο δεν υπήρχε στην ΟΑ;

Επίσης υπάρχει και ο τελευταίος όροφος που είναι ξεχωριστή ΟΙ.

Σωστά; 

Και αν είναι έτσι το υπόγειο σε ποιόν ανήκει;

Και το επιτρεπόμενο ύψος ποιό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.