Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ναι ένα υπόγειο που είναι άλλη οριζόντια και ένας όροφος επίσης άλλη οριζόντια. Και το ύψος το επιτρεπόμενο είναι 7.5 και 1.5 στεγη

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ , νομίζω διαπραγματεύεται το θέμα σου: https://www.michanikos.gr/forums/topic/50394-αρθρο-100-ν-449517-υπερβάσεις-ύψους-γενικά/?do=findComment&comment=990494

 

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα αλλά άκρη ουσιαστική δεν έβγαλα. Στη περίπτωσή μου η οικοδομή ανέβηκε σε στάθμη λόψω του επιπλέον υπογείου με αποτέλεσμα η ΥΥ σε σχέση με τα επιτρεπόμενα να είναι 860-750=110εκ στη μια πλευρά και 1250-750 στην άλλη . Εκτός από αυτό η ΟΙ μου έχει και υπέρβαση σε σχέση με την άδεια 50εκ. Σύμφωνα με τον Anton_civeng

 -Αν υπάρχει Υ.Υ της θεμελίωσης , τότε η Υ.Υ βαρύνει αναλογικά ΟΛΟΥΣ τους ορόφους.

Αν πάλι η Ο.Ι έχει βρεθεί ψηλότερα με υπαιτιότητα άλλου κατωτέρω ορόφου με Ο.Ι,  τότε ΔΕΝ βαρύνεται με Υ.Υ.

Εδώ λίγο μπερδεύομαι. Να βάλω 110/3 =37 εκ και ΥΥ=0,37/7,5=0,05<20%  ή τα 1250-75=500  και 5/3=1,67μ με 5/7,5=67%>20%. Τα 50εκ είναι μέσα στην υπέρβαση σωστά?

 

ΤΟΜΗ ΑΔΕΙΑΣ_ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗnikh-Model.pdf

Edited by nikitselepi
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου υπαίτιο για την ΥΥ είναι το αυθαίρετο υπόγειο.

Επίσης η ΥΥ της δικιάς σου ΟΙ είναι μέσα στο προβλεπόμενο της ΟΑ.

Θα έβαζα μόνο μιά ΥΥ με αναλυτικό για την επιμέρους αύξηση των 0,30μ (αν το βλέπω καλά από το σχήμα σου) , που έχουν οι οι δύο όροφοι της ΟΙ που ελέγχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Είμαστε σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Βάσει ΓΟΚ επιτρέπεται μέγιστο ύψος 7,50 μέτρα και στέγη υποχρεωτική μέχρι ύψους 2,00 μέτρων. Πελάτης μου έβγαλε οικοδομική άδεια το 2000 όπου προβλεπόταν κτήριο με ύψος 7.50 μέτρα και στέγη μέχρι 2,00 μέτρα. Ακριβώς στα όρια δηλαδή.
Στην πράξη όμως δεν κατασκεύασε την στέγη και έγινε στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου ύψους 2,00 μέτρων.
Υπολογίζω την απόληξη σαν υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου. Έχω και υπέρβαση ύψους? 
Μήπως θα πρέπει να εξετάσω ιδεατό στερεό ώστε να ελέγξω εάν επιτρέπεται η κατασκευή της απόληξης άνω του μεγίστου ύψους της περιοχής? Νομίζω όμως σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων δεν χρησιμοποιούμε το ιδεατό στερεό (έχω δικιο σε αυτό?).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω μπερδευτεί λίγο με την υπέρβαση ύψους, αν μπορει καποιος να το διευκρινησει

σε 4οροφη έχουμε υπέρβαση ύψους 0,80μ ( τα οποία είναι εντός του επιτρεπόμενου ύψους) όμως ταυτόχρονα υπάρχουν και οι εξής παραβάσεις : υπέρβαση εξώστών + κλεισιμο φωταγωγου(διαμερισμάτωση) και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων (0,78 τμ) μπορεί να πάει με αναλυτικό η υπέρβαση ύψους?

επίσης υπάρχει και αλλαγή χρήσης απο κλειστη θέση στάθμευσης σε κύρια χρήση στο ισόγειο.

ποιά είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, PERIKLIS1 said:

Καλημέρα!
Είμαστε σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Βάσει ΓΟΚ επιτρέπεται μέγιστο ύψος 7,50 μέτρα και στέγη υποχρεωτική μέχρι ύψους 2,00 μέτρων. Πελάτης μου έβγαλε οικοδομική άδεια το 2000 όπου προβλεπόταν κτήριο με ύψος 7.50 μέτρα και στέγη μέχρι 2,00 μέτρα. Ακριβώς στα όρια δηλαδή.
Στην πράξη όμως δεν κατασκεύασε την στέγη και έγινε στο δώμα απόληξη κλιμακοστασίου ύψους 2,00 μέτρων.
Υπολογίζω την απόληξη σαν υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου. Έχω και υπέρβαση ύψους? 
Μήπως θα πρέπει να εξετάσω ιδεατό στερεό ώστε να ελέγξω εάν επιτρέπεται η κατασκευή της απόληξης άνω του μεγίστου ύψους της περιοχής? Νομίζω όμως σε οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων δεν χρησιμοποιούμε το ιδεατό στερεό (έχω δικιο σε αυτό?).

Αυτό με τον 4178 ήταν Π.Π.. Τώρα κατά την άποψη μου πηγαίνει με Υ.Δ. και Υ.Υ. (θα υπολογίσεις το ποσοστό αλλά λογικά είναι πάνω από 20% εφόσον η απόληξη είναι πάνω από 1,50 μέτρο). Τέλος ο χώρος αυτός αν και έχει βοηθητική χρήση κατά Κτιριοδομικό σήμερα ναι θα πρέπει να μπει ως Κ.Χ.. Αύριο κανείς δε ξέρει. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, lydia1 said:

Καλησπέρα, έχω μπερδευτεί λίγο με την υπέρβαση ύψους, αν μπορεί κάποιος να το διευκρινίσει

σε τετραώροφη έχουμε υπέρβαση ύψους 0,80μ ( τα οποία είναι εντός του επιτρεπόμενου ύψους) όμως ταυτόχρονα υπάρχουν και οι εξής παραβάσεις : υπέρβαση εξωστών + κλείσιμο φωταγωγού (διαμερισμάτωση) και παραβίαση πλαγίων αποστάσεων (0,78 τμ) μπορεί να πάει με αναλυτικό η υπέρβαση ύψους;

επίσης υπάρχει και αλλαγή χρήσης από κλειστή θέση στάθμευσης σε κύρια χρήση στο ισόγειο.

ποια είναι η γνώμη σας;

κάποια γνώμη για αυτήν την περίπτωση;

Λογικά, θα έχει απαντηθεί ξανά κάτι αντίστοιχο,  άλλα δεν μπορώ να τα βρω.

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού & ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.