Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

θα ήθελα μια βοήθεια. Σε οικοδομή με αύξηση ύψους 10 εκ στα 2.70 σε διαμέρισμα α΄ορόφου χωρίς υπέρβαση ύψους της οικοδομής μπορώ να παώ κατηγορία 3 και περίπτωση ιγιγ ή αυτό ισχύει μόνο για βιομηχανικά κτίρια; Ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ιειε εφόσον δεν έχουμε μεταβολή πάνω από 5%;

Πιο πάνω αναφέρουν συνάδελφοι ότι πάει με αναλυτικό (σε ποια κατηγορία όμως) και τι υπολογίζω στον αναλυτικό για αύξηση ύψους;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω αυθαίρετη κατασκευή ορόφου στέγη σε εντός οικισμού, σε κτήριο με ΟΑ μονόροφου πλακοσκεπούς οικοδομής με ύψος αδείας 4,5μ. Η προσθήκη ορόφου είναι 2,4μ., εντός του περιγράμματος του ισογείου (συνολικό ύψος 6,9μ.) και το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 7,5μ. Επειδή οι γνώμες διίστανται, θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας για τα παρακάτω:

  • Στο φύλλο καταγραφής δηλώνω υπέρβαση ύψους 240εκ με <20% του επιτρεπόμενου ή πάω με αναλυτικό επειδή είμαι κάτω από τα επιτρεπόμενα της περιοχής;
    Σε ημερίδα του ΤΕΕ, ο κ. Τσελίκης του HelpDesk, αναφέρει ότι όταν έχω δόμηση έχω και υπέρβαση ύψους βάση της αδείας, αν το ερμηνεύω σωστά. Παραθέτω το βίντεο:
    ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΕΕ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ , από 2:00:15 και μετά
  • (Offtopic αλλά το παραθέτω εδώ για να μην ανοίγω 2 post): Στον όροφο έχω 12τ.μ. τα οποία είναι μη προσβάσιμα, μετράνε στον Σ.Δ. ή όχι και υπολογίζονται με αναλυτικό;
    Επισυνάπτω μία κάτοψη για να γίνω πιό κατανοητός.
    Σύμφωνα με την κάτοψη, σαν τ.μ. ΚΧ βάζω τα τ.μ. της κατοικίας, των αποθηκών χωρίς μειωτικό αφού δεν είναι ισόγειος χώρος, της εξωτερικής σκάλας διότι είναι κλειστή και του μη προσβάσιμου χώρου; 

Ευχαριστώ
 

ΚΑΤΟΨΗ-ΤΟΜΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον όροφος πάει με ΥΔ και ΥΥ. Μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις αύξηση τ.μ. δόμησης (πατώματος) πας με την παρ. 10.

Αν δεν είναι προσβάσιμα, τότε δεν είναι κύριοι ή βοηθητικοί χώροι χρήσης. Πας με αναλυτικό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εφαρμόζω με το ν. 4495 είναι ότι αν δεν υπερβαίνεις το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής χρεώνεις την Υ.Υ με αναλυτικό και συγκεκριμένα έχουμε τις εξής περιπτώσεις:

α) Υ.Υ με ή χωρίς Υ.Δ και εντός επιτρεπόμενου ύψους περιοχής---> με αναλυτικό

β) Υ.Υ χωρίς Υ.Δ και πάνω από το  επιτρεπόμενο ύψος περιοχής---> με συντελεστές 0,20 ή 0,40

γ) Υ.Υ με Υ.Δ καιπάνω από το  επιτρεπόμενο ύψος περιοχής---> με συντ/τες 1,20 ή 1,40 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για το σημαντικότατο αυτό θέμα που αρχικά είχα σταθεί αντίθετα  αλλά  επειδή τελικά διαπιστώνω ότι :

α) η εφαρμογή του αναλυτικού για την Υ.Υ που αναφέρεται στην τελευταία παράγραφο του αρ.100.10  ούτε λεκτικά αλλά ούτε νοηματικά ή συντακτικά συσχετίζεται με την αναφερόμενη προϋπόθεση της αρχικής παραγράφου περί Υ.Υ νομίμως υφισταμένων.  (πέραν αυτού αλήθεια νοούνται υπερβάσεις στα νομίμως υφιστάμενα..??? :blink:)

β) μετά την ωρίμανση του "διαλογισμού" μέσα από τις χιλιάδες των Ε/Α του ΤΕΕ, σταθερή και αταλάντευτη παραμένει η θέση του ΤΕΕ στο (ΥΥ εντός Υεπιτρ.) => ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

γ) αν παρά τις πάμπολλες Ε/Α του ΤΕΕ που σταθερά ορίζουν: (ΥΥ εντός Υεπιτρ.) => ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ  αυτό εν τούτοις δεν ήταν  ορθό, τότε κάποιοι θα όφειλαν από στάση ευθύνης προς τους Μηχανικούς, την Πολιτεία και τους ιδιοκτήτες να το "μαζέψουν"   γιατί παίζονται πολλά € αλλά και πολλά κεφάλια....  

για τους παραπάνω λόγους στηρίζω κι εγώ πλέον αυτή την θέση του:  (ΥΥ εντός Υεπιτρ.) => ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΣ

ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ ΤΕΕ Πελοπ.pdf

Edited by Anton_civeng
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι, αυτή την διαφορά για τον υπολογισμό της ΥΥ σε σύγκριση με τον 4178, την παρατήρησα τελευταία και μάλιστα μου απαντήθηκε και εδώ στο φόρουμ πως όταν έχει υπέρβαση ύψους αλλά κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής πάς με αναλυτικό. Βλέπω πως οι περισσότεροιο συγκλίνουμε εκεί βάσει του κειμένου του νόμου καθώς και των ερωταπαντήσεων του ΤΕΕ. 

Κατ'αναλογία με το παραπάνω όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης σε σχέση με την άδεια αλλά δεν υπερβαίνουμε το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής η κατηγορία υπέρβασης που επιλέγουμε θα είναι πάντα κάτω από το 50 % ? ΠΧ σε οικόπεδο επιτρέπονται 400 μ2 ΜΔ, η άδεια λέει 100 μ2, εχουν κτιστεί 350 μ2. Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι 250 / 400 μ2 = 0.625 = 62,5 % ή θα παραμείνει κάτω από το 50 % επειδή δεν έχουμε υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ΣΔ ?

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Vasili said:

Γεια σας συνάδελφοι, αυτή την διαφορά για τον υπολογισμό της ΥΥ σε σύγκριση με τον 4178, την παρατήρησα τελευταία και μάλιστα μου απαντήθηκε και εδώ στο φόρουμ πως όταν έχει υπέρβαση ύψους αλλά κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής πάς με αναλυτικό. Βλέπω πως οι περισσότεροιο συγκλίνουμε εκεί βάσει του κειμένου του νόμου καθώς και των ερωταπαντήσεων του ΤΕΕ. 

Κατ'αναλογία με το παραπάνω όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης σε σχέση με την άδεια αλλά δεν υπερβαίνουμε το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής η κατηγορία υπέρβασης που επιλέγουμε θα είναι πάντα κάτω από το 50 % ? ΠΧ σε οικόπεδο επιτρέπονται 400 μ2 ΜΔ, η άδεια λέει 100 μ2, εχουν κτιστεί 350 μ2. Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα είναι 250 / 400 μ2 = 0.625 = 62,5 % ή θα παραμείνει κάτω από το 50 % επειδή δεν έχουμε υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ΣΔ ?

Καλημέρα

Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος..Με το Ν.4495 έχω ΥΥ (13εκατοστά)χωρίς ΥΔ μέσα στο επιτρεπόμενο ύψος άρα πάει με αναλυτικό στην κατηγορία 4;

Επιπλέον έχω αλλαγή σε διάσταση ανοιγμάτων..Αυτό είναι κατηγορία 3. Μπορω να τα ενοποιήσω σε μια παράβαση και τα δύο ή θα είναι αναγκαστικά 2 παραβάσεις άρα 2x 250 ευρώ;

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Vasili said:

Κατ'αναλογία με το παραπάνω όταν έχουμε υπέρβαση δόμησης σε σχέση με την άδεια αλλά δεν υπερβαίνουμε το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής η κατηγορία υπέρβασης που επιλέγουμε θα είναι πάντα κάτω από το 50 % ?

Συγκρίνουμε τα αυθαίρετα με τα αναλογούντα (βάσει αναλογίας χιλιοστών δλδ) επιτρεπόμενα του οικοπέδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, katger100 said:

Με το Ν.4495 έχω ΥΥ (13εκατοστά)χωρίς ΥΔ μέσα στο επιτρεπόμενο ύψος άρα πάει με αναλυτικό στην κατηγορία 4; ΝΑΙ

Επιπλέον έχω αλλαγή σε διάσταση ανοιγμάτων..Αυτό είναι κατηγορία 3. Μπορω να τα ενοποιήσω σε μια παράβαση και τα δύο ή θα είναι αναγκαστικά 2 παραβάσεις άρα 2x 250 ευρώ; Αν έχει ήδη μια παράβαση αναλυτικού μπορείς να βάλεις εκεί την διαφορά στα ανοίγματα και να μη βάλεις καθόλου κατηγ.3

 

 

Edited by Largy
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.