Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Το λογικό είναι όπως λές αλλά ο φέρων οργανισμός είναι κοινόχρηστος .Μήπως νομικά είναι πιο σωστό να δηλωθεί με τα κοινόχρηστα?Κουβεντα κανω δεν κάνω αλχημείες απορία το είχα εδώ και καιρό.Υπάρχει κάπου ξεκάθαρα που να το απαγορεύει?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Αν ο νομοθέτης ήθελε να γίνει κάτι τέτοιο, θα το ανέφερε στο "σώμα" του νόμου! Δυστυχώς, ήταν εκτός της δικής του φιλοσοφίας, η έννοια της ρύθμισης αυθαιρεσιών ύψους, σε ακίνητο με σύσταση, μέσω μιας κοινής δήλωσης υπαγωγής, λόγω (εξαιτίας) "κοινόχρηστου φέροντος οργανισμού" κ.λπ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 3:46 ΜΜ, panapara1 said:

Καλησπέρα πυλωτή κατάσκευαστηκε ψηλότερη κατά 1μ. απο την Ο.Α. αντί 2.50μ. έγινε 3.50μ. Άνωθεν  τις πυλωτής υπάρχει δυόροφη οικοδομή με ύψος ανά  όροφο 3μ. Αρά το σύνολο της οικοδομής είναι 3.50+3+3=9.50μ > 8.50μ που το επιτρεπόμενο της περιοχής. 

Τα αυθαίρετα τμήματα του ισόγειου πάνε με υπέρβασή δόμησης εφόσον δν παραβιάζουν την κάλυψη και τα αυθαίρετα τμήματα στο όροφο πάνε υπέρβασή δόμησης και υπέρβασή ύψους (1/8.50=11% <20%) 

Στο νόμιμο 1ο και 2ο όροφο χρεώνουμε ΥΥ χωρίς υπέρβαση δόμησης ( συντελεστή 0.2) ή μόνο στο όροφό ?

Ευχαριστώ εκ το πρότερον 

 

Καλημέρα. Ακριβώς ίδια περίπτωση με την παραπάνω, μόνο που το ισόγειο είναι πυλωτή και κάθε όροφος Οριζόντια Ιδιοκτησία. Με ενδιαφέρει η οριζόντια του δευτέρου ορόφου.

Αν και το καθαρό ύψος της οριζόντιάς μου είναι σύμφωνο με αυτό της οικοδομικής άδειας, η υπέρβαση ύψους κατά 1 μέτρο στην κοινόχρηστη πυλωτή οδηγεί την οριζόντια 1 μέτρο πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής.

Δηλώνω ΥΥ στην οριζόντια; Θα φάει τέτοια προστιματάρα η οριζόντια του δευτέρου για παράβαση ουσιαστικά που έγινε στην πυλωτή;

Προσωπικά σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω, ότι δλδ το πρόστιμο σαν ΥΥ θα το πληρώσει η οριζόντια του δευτέρου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη Λεμπέση στις διευκρινιστικές σημειώσεις για τον 4178 υπάρχει το παρακάτω απόσπασμα. Δεν ξέρω εάν είσαι σε αυτή την περίπτωση, αλλά φαίνεται να προκύπτει ότι, αν και άδικο, χρεώνεται την παράβαση ύψους ο τελευταίος όροφος.

LempesiYY.JPG.2c4b215c4057225015ef4685def01b04.JPG
Κατά τ'άλλα αυτή η παρατήρηση τόσο στο παράρτημα Α' του 4495 όσο και παλιότερα για υποχρέωση του ιδιοκτήτη του κάθε ορόφου (πολυκατοικίας με εκ κατασκευής ΥΥ) να αναφέρει το τμήμα (του αυθαίρετου ύψους) που του αναλογεί, δεν το έχω καταλάβει. Επεξηγεί το τι θα γραφτεί στην Τ.Ε. (γι'αυτό και το ρήμα "αναφέρω") ή κάπως αφορά και στο πρόστιμο; Και πως τυχόν θα γίνει αυτό, εφόσον ο υπολογισμός προστίμου για ΥΥ γίνεται με τετραγωνικά μέτρα; Εάν για παράδειγμα έχουμε 5 ορόφους πολυκατοικία, ο ιδιοκτήτης κάθε ορόφου θα γράψει τα τετραγωνικά διά 5;...
Υπάρχει άραγε περίπτωση εφόσον το ύψος της ΟΙ που εξετάζεις είναι σύμφωνο με αυτό της άδειας να μην έχεις ΥΥ και η δεδομένη παράβαση ύψους να έπρεπε να δηλωθεί σε πιθανή περίπτωση υπαγωγήςτων κοινόχρηστων χώρων;

Edit: Εκ των υστέρων βλέπω ότι δεν είσαι στην περίπτωση που αναφέρω στην αρχή, αφού εκεί μιλάει για περίπτωση που όλη η οικοδομή όπως είναι στην άδεια έχει "σηκωθεί". Στη δική σου περίπτωση η πυλωτή έχει υπέρβαση.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Έχω ένα κτίριο που έχει τοποθετηθεί χαμηλότερα από τη στάθμη που αναφερει η οικοδομική άδεια και γι αυτο το λόγω χρεωνω μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Έχουν όμως κατασκευάσει αυθαίρετα και μια απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Την αυθαίρετη απόληξη την υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό. Πρέπει να υπολογίσω και ΥΥ για το εμβαδό της απόληξης? Ή επειδή δεν προσμετράει στη δόμηση δεν χρεωνω ΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

tettris, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Πράγματι, δεν πιστεύω και εγώ ότι είμαι στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτό που αναφέρει η Λεμπέση το ξέρω, και αν και δεν είναι ακριβώς η περίπτωσή μου, η αναφορά της σε παραβίαση του στερεού θα μπορούσε, ίσως, να επεκταθεί και γενικότερα. Είναι ένας από τους λόγους που θεωρώ ότι η Ο.Ι. στην οποία αναφέρομαι θα πρέπει να δηλωθεί με Υ.Υ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έστειλα ερώτημα στο ΤΕΕ. Μου απάντησαν τηλεφωνικά (όχι στο mail, όμως). Δεν υπάρχει παράβαση στην οριζόντια. Μας ενδιαφέρει μόνο το ύψος της δικής μας Ο.Ι. και όχι τα ύψη στους υπόλοιπους ορόφους.

Το πρόστιμο μου είπαν ότι θα δηλωθεί όταν και εάν γίνει τακτοποίηση των κοινοχρήστων χώρων της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2019 at 9:54 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αν ο νομοθέτης ήθελε να γίνει κάτι τέτοιο, θα το ανέφερε στο "σώμα" του νόμου! Δυστυχώς, ήταν εκτός της δικής του φιλοσοφίας, η έννοια της ρύθμισης αυθαιρεσιών ύψους, σε ακίνητο με σύσταση, μέσω μιας κοινής δήλωσης υπαγωγής, λόγω (εξαιτίας) "κοινόχρηστου φέροντος οργανισμού" κ.λπ.

Πόσο δίκαιο είχε λοιπόν ο ΙΑΣΟΝΑΣ, όταν  εδώ  πρώτος το ανέφερε. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι όλοι οι Ν αυθαιρέτων ως χρόνο (28-7-11)  για την ένταξη ορίζουν την ολοκλήρωση του Φ.Ο, ο οποίος φυσικά και εκ του Ν περί συστάσεων είναι κοινόχρηστος και επομένως αν τυχόν υπερβήκαμε το ύψος το υπερβήκαμε από κοινού και από κοινού πρέπει να το δηλώσουμε

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα του ύψους και η ερμηνεία για πάρα πολλές περιπτώσεις στους νόμους τακτοποίησης είναι γνωστά και ταλαιπωρούν τους μηχανικούς εδώ και χρόνια.

Δε θα έπρεπε επιτέλους να δοθούν επίσημες απαντήσεις και οδηγίες από το υπουργείο; Γιατί να πρέπει ο κάθε μηχανικός να κάνει ερμηνεία σε ένα τόσο γνωστό ζήτημα; Ποιός μας εξασφαλίζει στο μέλλον ότι δε θα βρούμε το μπελά μας για την ερμηνεία μας αυτή;

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2019 at 8:42 ΜΜ, Irini said:

Καλησπέρα, 

Έχω ένα κτίριο που έχει τοποθετηθεί χαμηλότερα από τη στάθμη που αναφερει η οικοδομική άδεια και γι αυτο το λόγω χρεωνω μια λοιπή παράβαση για το ξεμπάζωμα.

Έχουν όμως κατασκευάσει αυθαίρετα και μια απόληξη κλιμακοστασίου, η οποία υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Την αυθαίρετη απόληξη την υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό. Πρέπει να υπολογίσω και ΥΥ για το εμβαδό της απόληξης? Ή επειδή δεν προσμετράει στη δόμηση δεν χρεωνω ΥΥ?

Καμία άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.