Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

3 ώρες πριν, batzmav said:

Εάν λάβω τελικά υπόψιν την ΥΥ είναι σωστό το σκεπτικό μου, δηλαδή να βάλω τον κλειστό η.χ. με ΥΥ 1,20 και τα υπόλοιπα τετραγωνικά του διαμερίσματος με 0,2?

Ναι αυτό θα έκανα.

Για τη στατική επάρκεια το απλούστερο ίσως σενάριο θα ήταν να υπολογίσεις τα κατακόρυφα φορτία που αντιστοιχούν στο διαμέρισμα σου, ανάγοντας τα χιλιοστά του, και να συγκρίνεις τα επιπλέον κατακόρυφα λόγω του κλεισμένου Η/Υ και της υπερύψωσης προκειμένου να απαλλαχθεί. Πιο σωστό (αλλά και πρακτικά μάλοον ανέφικτο) θεωρώ όμως πως είναι να συγκριθούν όλα τα επιπλέον αυθαίρετα φορτία στο κτίριο και να εξεταστεί η απαλλαγή συνολικά, κατόπιν τακτοποίησης όλων των διμερισμάτων. Αν σκεφτείς όμως ότι ακόμα και ο τελευταίος έλεγχος, αν και πιο ορθός, ουσιαστικά μια παραδοχή είναι και όχι κάτι επιστημονικό, ακολούθησε την πιο απλή version, έστω και αν είναι πιο "μπακάλικη".

ΥΓ: Έχω ξαναβρεθεί σε συζήτηση πως κατανέμεται το πρόστιμο σε περίπτωση ΥΥψους για την οποία ευθύνονται όλοι οι όροφοι. Δεν θυμάμαι αν είχαμε καταλήξει πως η λύση είναι το 0,20 ή 0,40 ή 1,20 ή 1,40 για ΥΥ, να τα πληρώσει η επιφάνεια χωρίς ή με ΥΔ του ορόφου που ξεπερνάει το μέγιστο επιτρεπόμενο και ο ιδιοκτήτης να ζητήσει μέρος της πληρωμής του προστίμου για την ΥΥ από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες. Οι οποίοι όταν τακτοποιήσουν μπορούν να δηλώσουν ότι η ΥΥ τους έχει χρεωθεί στην τακτοποίηση του τελευταίου ορόφου. Μη τα παίρνεις τις μετρητοίς βέβαια αυτά. Σκέψεις ουσιαστικά κάνω...

Edited by tettris
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περιοχή με ΣΔ 2,40 αναφέρει ο μηχανικός στην άδεια μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος κατά ΓΟΚ 27μ (αν και νομίζω 26 είναι το σωστό) και με βάση το πλάτος της οδού που είναι 12μ το Η γίνεται 18μ. 

Πρόκειται για 4οροφη οικοδομή όπου στη τομή δείχνει καθαρό ύψος 2,40 στον όροφο και 12,90 συνολικά μέχρι το δώμα, κατασκευαστικά το ύψος του ορόφου έγινε 2,65 πείτε μου σας παρακαλώ γιατί έδειξε το ελάχιστο δυνατό ύψος στην άδεια αφού μπορούσε και μεγαλύτερο;;  Επίσης δεν είχε θέμα ούτε με τον επιτρεπόμενο όγκο . 

Επισυνάπτω το ΔΚ 

 

 

dk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Εσένα γιατί να σε απασχολεί το τι σκεφτόταν?Έχεις καταλαβαίνω μια υπέρβαση ύψους στον όροφο χωρίς υπέρβαση του επιτρεπόμενου της περιοχής και την ρυθμίζεις...Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε για το γιατί δεν εμφάνισε ο συνάδελφος το ύψος που τελικά υλοποιήθηκε...Δεν σου χρησιμεύουν σε κάτι οι υποθέσεις😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με απασχολεί γιατί λέω " δε μπορεί να μπορούσε να δώσει ύψος και να μη το έδωσε, μήπως δε βλέπω κάτι καλά και δεν πάει με αναλυτικό;; "  :)

Link to comment
Share on other sites

Αχά!Σκέφτηκες μην κρύβει καμιά παγίδα...σωστό!Να επαληθεύσεις το επιτρεπόμενο της περιοχής και μετά βάζεις άφοβα τον αναλυτικό σου.. 😀

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Σε άδεια του 2004 είχε προβλεφθεί  διώροφη οικοδομή με υπόγειο με υψόμετρα από το  -1,80 μ. έως 7.00 μ. . Στο διάταγμα της περιοχής προβλέπεται μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος μέχρι 7μ. με μέγιστο αριθμό ορόφων δυο. Επιτρέπεται όμως και τρίτος όροφος με όριο τα 10 μ. σε περίπτωση που προκύπτει λόγω κλίσης εδάφους και άνευ υπερβάσεως συντελεστή δόμησης. Στην περίπτωση μου, λόγω μη δυνατότητας εκσκαφής το κτίριο ''μεταφέρθηκε'' προς τα επάνω, με αποτέλεσμα το υπόγειο να είναι ισόγειο και να έχω αλλαγή σε κυρία χρήση και υπέρβαση δόμησης. Το κτίριο εν τέλη ξεπερνάει το όριο των 7 μ. και έφθασε στα 8,70 μ. Μπορώ να αποφύγω την υπέρβαση ύψους μιας και έχω υπέρβαση δόμησης ;

Αν ναι, πρακτικά τι χρειάζεται για να δικαιολογήσω τον τρίτο όροφο λόγω κλίσης εδάφους και να αποφύγω την ΥΥ; Στα σχέδια της αρχικής άδειας εμφανίζεται μια έντονη κλίση από την γραμμή του εδάφους άλλα στην πραγματικότητα δεν γνωρίζω ακριβώς την κλίση του εδάφους γιατί έχουν παρέμβει σχεδόν απ' όλες τις πλευρές του κτιρίου.  

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται (βλέποντας και το έδαφος δεξιά που σκάει στην οικοδομή) ότι αυτός ουσιαστικά έχει ξεμπαζωσει μπροστά για να του βγεί ισόγειο από εκείνη τη πλευρα. Άρα θα βάλεις την υδ γιατί δε μετραγε στη δόμηση ως υπόγειο και βάλε και έναν αναλυτικό για εκσκαφές μπετά σκάλας κλπ...

Υγ έχω ξετρελαθει με το καγκελακι που έκανες!!! Θα το δείξω αύριο σε όλους τους φίλους μου μη λένε εμένα ψυχακι!🤗🤗🤗🤗

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους όμως δεν θίγεται ; θεωρητικά επιτρέπεται μέχρι 7 μέτρα. Μπορώ να το δικαιολογήσω απλά αναφέροντας την κλίση του εδάφους και να πάω στα 10 μέτρα; Δεν έρχεται σε αντιπαράθεση με το ότι δεν πρέπει να έχω υπέρβαση δόμησης για να ισχύσει η παρέκκλιση ; 

Υγ : πρώτες δουλειές οπότε έχουμε χρόνο ακόμη 

 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.