Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Α μάλιστα!!! Καλή αρχή λοιπόν και καλές δουλειές εύχομαι και καλοπληρωμένες!

Δική μου άποψη είναι ότι δεν έχεις ανέβει σε ύψος κατά πως το βλέπω. Έχεις κατεβάσει το έδαφος από τη μια πλευρά.δεν έχεις ανεβάσει την οικοδομή. Άρα δεν έχεις υυ. Τώρα είχες ένα υπόγειο που ξεμπαζωθηκε και έγινε κ.χ. Άρα υδ κχ. Νομίζω εγώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

το ότι έχω έστω και μια όψη όμως στα 8,7 μέτρα ύψος δεν δημιουργεί θέμα; Δεν πρέπει να αναφερθώ έστω στην τεχνική έκθεση ότι λόγω κλίσης εδάφους επιτρέπεται μέχρι 10 μ. ;

3.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η όψη της αδείας δεν έχει στάθμες. Και αν είδα καλά έχει συνολικό ύψος 7+1.8=8.8. 

Έχει τη σχέση του όγκου με το διαμ. έδαφος.Όπως είδα την αντίστοιχη πλαϊνή σου όψη αυτή δεν έχει αλλάξει. Επισυνάπτω ένα σκίτσο. Θεωρώ πως το διαγραμμισμένο είναι το έδαφος που έφυγε και έτσι αποκάλυψε τη μια όψη. Όταν βάζεις ξεμπάζωμα (γιατιί ξεμπάζωμα καταλαβαίνω ότι έχεις )δεν χρειάζεσαι και ΥΥ (δες άρθρο 100 παρ.11). Τώρα ουσιαστικά εσύ πρέπει να κάνει 2 πράγματα:

1. να επιβεβαιώσεις ότι το κτίριο έκατσε εκεί που πρέπει (δλδ ότι η στάθμη του υπογείου μπήκε εκεί που έπρεπε)

2. να δεις εάν ο νέος χώρος που θα πας με ΥΔ μπορεί να λάβει τον μειωτικό 0.3 ή 0.5

σκαριφιμα.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα δει την παρ. 11 και νομίζω και εγώ τώρα πως έχετε δίκιο ότι πρόκειται περισσότερο για ξεμπάζωμα άρα μπορώ να το δικαιολογήσω έτσι.

1. Τώρα να επιβεβαιώσω με ακρίβεια ότι η στάθμη είναι ακριβώς εκεί που είχε προβλεφθεί δεν νομίζω να μπορώ γιατί έχουν επέμβει από κάθε πλευρά άλλα σε γενικές γραμμές φαίνεται να είναι σωστά αν ακολουθήσω τις γραμμές του εδάφους γύρω από το οικόπεδο. 

Για αποθήκη προοριζόταν και τώρα είναι κυρίας χρήσης, θα το χαρακτηρίσω και σαν διπλοκατοικία μιας και οι παραπάνω όροφοι έχουν πρόσβαση με εξωτερικά κλιμακοστάσια και δεν συνδέονται με το ισόγειο εσωτερικά. Άρα δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον μειωτικό 50% σωστά;

 

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

1.png

2.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα σε άλλο νήμα για τον μειωτικό, αλλά νομίζω ότι αφού είσαι στη στάθμη που έπρεπε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον μειωτικό 0.5

Όταν λέω να επιβεβαιώσεις τη στάθμη δεν εννοώ να πας με γεωδαιτικό σταθμό και να αρχίσεις να χτυπάς υψόμετρα!!!απλά τα ύψη που έχεις μετρήσει και φτιάξει τη τομή σου ,ξαναδές επιτόπου (αν γίνεται)αλλιώς από φώτο ότι η σχετική στάθμη του ισογείου είναι εκεί που τη λες κλπ κλπ κλπ. Γενικά θεωρώ ότι είσαι οκ όπως σε κόβω από αποτύπωση οπότε προχώρα και μη φοβού!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά πως διαχειρίζεστε τελείως αυθαίρετο όροφο που δεν ξεπερνά το επιτρεπόμενο της περιοχής; Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε οικοδομή με άδεια και νόμιμη απόληξη κλιμακοσταστίου με ύψος 2,20 μ. έχει κατασκευαστεί ακριβώς δίπλα αποθήκη <15 τ.μ. με το ίδιο ύψος.

Έχω μόνο υπέρβαση δόμησης και όχι υπέρβαση ύψους, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σε κεκλιμένη στέγη που λόγω υπερύψωσης όλου του κτιρίου, τι παίρνω ως υψος; Το μέσο όρο ή το μέγιστο;

Επίσης την επιφάνεια που δηλώνω ότι αφορά η υπέρβαση ύψους, τη βάζω στο κελί κύριων χώρων ή με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.