Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

9 λεπτά πριν, curzondax said:

Σχετικά κατανοητή φαίνεται η Εγκ-2 στο παράδειγμα για τη δόμηση. Βρίσκεις τη μέγιστη νόμιμη δόμηση του ακινήτου και πολλαπλασιάζεις με 20 ή 40% και συγκρίνεις με τις παραβάσεις. ΥΓ Πάντα σε σχέση με τις αναφορές περί συνυπολογισμού με άλλες ρυθμίσεις του δ) και των περιπτώσεων 20/40 των δ).αα) και ββ)

Αυτή η ερμηνεία, για υπέρβαση ύψους 3μ. από το εγκεκριμένο της αδείας, χωρίς να ξεπερνάω το επιτρεπόμενο (11μ.),  με οδηγεί στην κατηγορία 5, εφόσον 3μ.>20%*11=2.20. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, curzondax said:

Σχετικά κατανοητή φαίνεται η Εγκ-2 στο παράδειγμα για τη δόμηση.

Λυπάμαι αν χαλάω τη βεβαιότητα ερμηνείας που έχεις αποκτήσει από τα παραδείγματα της εγκυκλίου, αλλά κατά τη γνώμη μου το παράδειγμα δεν επαρκεί για να αποσαφηνίσει ένα από τα (πολλά) "hot" ζητήματα στην επιλογή κατηγορίας.

Τα παραδείγματα λένε: "σε περίπτωση υπέρβασης έως  20% του επιτρεπόμενου..." υπάγεται κατ. 4, αλλιώς 5. Αυτό που εξηγεί είναι πως βρίσκουμε το νούμερο με το οποίο συγκρίνουμε το κλάσμα των υπερβάσεων. Αυτό που δεν επεξηγεί όμως είναι πως υπολογίζεται το κλάσμα αυτό. Δηλ. αν υπολογίζεται από το κλάσμα, όπου στον αριθμητή μπαίνουν Α) τα αυθαίρετα μεγέθη πλέον των εγκεκριμένων της ο.α. ή Β) αυτών πλέον των επιτρεπόμενων (αν ξεπερνιούνται τα επιτρεπόμενα από το σύνολο νόμιμα + αυθαίρετα). Για να μη τα πολυλογώ, και αφού έχουν γίνει πολλές συζητήσεις επί του θέματος, προσωπικά θεωρώ σωστή τη Β) προσέγγιση. Το ποσοστό επιβάρυνσης εξάλλου είναι αυτό που "τιμωρεί" για τα πλέον της άδειας, το ποσοστό επιλογής κατηγορίας "τιμωρεί" για την πολεοδομική επιβάρυνση.

Νομίζω Maryts27 πως τα παραπάνω απαντούν και στην τελευταία απορία σου.

Edited by tettris
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, tettris said:

δεν επεξηγεί όμως είναι πως υπολογίζεται το κλάσμα αυτό. Δηλ. αν υπολογίζεται από το κλάσμα, όπου στον αριθμητή μπαίνουν Α) τα αυθαίρετα μεγέθη πλέον των εγκεκριμένων της ο.α. ή Β) αυτών πλέον των επιτρεπόμενων (αν ξεπερνιούνται τα επιτρεπόμενα από το σύνολο νόμιμα + αυθαίρετα).

Ο νόμος εμμέσως αλλά σαφώς λέει ότι πας με το Β). Είναι σαφές διότι έχει τη φράση "οικοδομικής άδειας" οπότε είχε κάθε ευκαιρία να μιλήσει για σύγκριση αυθαιρέτων με εγκεκριμένα σχέδια αλλά μιλάει για γενική σύγκριση με προβλεπόμενα από όρους δόμησης!

Συνεπώς η λέξη "υπέρβαση" του παραδείγματος της εγκυκλίου δεν είναι συνώνυμη με "αυθαίρετο σε σχέση με την ΟΑ" για να μην είναι άκυρο το παράδειγμα αλλά σημαίνει "υπέρβαση συνόλου νομίμων και αυθαιρέτων σε σχέση με τα προβλεπόμενα".

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα μπορούσε να είναι περισσότερο σαφές. Το παράδειγμα της εγκυκλίου δε βοηθάει σε αυτό που ρωτάς αφού περισσότερα καταλάβαμε από το νόμο.

Ίσως οι διατάξεις να ήταν καλύτερα γραμμένες αν δεν ξαναγράφονταν κάθε 6 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ όπως το ερμηνεύει ο καθένας.. Σύμφωνα με τα παραπάνω, τελικά, αν δεν ξεπερνάς τα επιτρεπόμενα εισαι στο "κάτω" από 20% >> κατ. 4. Για τους συντελεστές του προστίμου, όμως, συγκρίνεις τις υπερβάσεις της ο.α. με το ποσοστό των επιτρεπόμενων από τους όρους δόμησης. Επίσης σύμφωνα με την εγκύκλιο 2 για την επιλογή κατηγορίας στον υπολογισμό των ποσοστών υπέρβασης δόμησης - καλυψης λαμβάνεις υποψη μόνο τους κλειστούς χώρους που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης. Δλδ αν έχεις υπόστεγα δεν τα λαμβάνεις υπόψη για τον υπολογισμό της κατηγορίας. Αυτό δε λεει εδώ; 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Όπως τα λες. Με τη διαφορά:

1 ώρα πριν, maryts27 said:

Δλδ όπως το ερμηνεύει ο καθένας.

Όχι ακριβώς "όπως το ερμηνεύει". Έχουν γίνει μακροσκελείς συζητήσεις στο νήμα της επιλογής κατηγορίας. Εκεί τέθηκαν και τα επιχειρήματα καθενός. Τα διαβάζεις και επιλέγεις αυτά που σε πείθουν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tettris said:

Έτσι είναι. Όπως τα λες. Με τη διαφορά:

Όχι ακριβώς "όπως το ερμηνεύει". Έχουν γίνει μακροσκελείς συζητήσεις στο νήμα της επιλογής κατηγορίας. Εκεί τέθηκαν και τα επιχειρήματα καθενός. Τα διαβάζεις και επιλέγεις αυτά που σε πείθουν περισσότερο.

Το έχω ψάξει αρκετά, έχω κάνει συζήτησεις με συναδέλφους, διαβάζω κ ρωτάω κ εδώ, είδα κ ερωταπαντήσεις του Τεε όπου παίρνει τη δυσμενή περίπτωση για την επιλογή κατηγορίας (σύγκριση υπερβάσεων αδείας με ποσοστό επιτρεπόμενων) κ ειλικρινά οι απόψεις διίστανται..Ο νόμος έχει πολλά κενά δυστυχώς κ 100% σίγουρος δεν μπορείς να είσαι για την επιλογή σου. Παίρνεις μία απόφαση, κάνεις το σταυρό σου🤞 κ το στέλνεις🧐.. Είναι η πρώτη μου δήλωση σε αρκετά δύσκολο έργο (βιομηχανία με πάρα πολλά αυθαίρετα) κ θέλω να είμαι όσο γίνεται πιο σωστή. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας! 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να ληφθεί σοβαρά η άποψη ότι η υπέρβαση εκλαμβάνεται μόνο ως σύγκριση με άδεια. Οι σχετικές παράγραφοι μιλάνε για σύγκριση με μεγέθη που προβλέπονται από όρους δόμησης "τελεία" και δεν αναφέρουν τα εγκεκριμένα σχέδια πουθενά για τη σύγκριση παρά μόνο εξωτερικά επειδή έπρεπε να πουν "ή τους όρους της εποχής της άδειας".

Μετά από ένα σημείο παίζει μικρότερο ρόλο το πόσοι λένε κάτι και μεγαλύτερο το τι λέει ο νόμος.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, curzondax said:

Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να ληφθεί σοβαρά η άποψη ότι η υπέρβαση εκλαμβάνεται μόνο ως σύγκριση με άδεια. Οι σχετικές παράγραφοι μιλάνε για σύγκριση με μεγέθη που προβλέπονται από όρους δόμησης "τελεία" και δεν αναφέρουν τα εγκεκριμένα σχέδια πουθενά για τη σύγκριση παρά μόνο εξωτερικά επειδή έπρεπε να πουν "ή τους όρους της εποχής της άδειας".

Μετά από ένα σημείο παίζει μικρότερο ρόλο το πόσοι λένε κάτι και μεγαλύτερο το τι λέει ο νόμος.

Η λεξη υπέρβαση δεν έχει σαφήνεια. Υπέρβαση από τα επιτρεπόμενα; Γιατί υπέρβαση έχεις κ όταν ξεπερνάς τα της αδείας. Σήμερα μίλησα με τεε Θεσσαλονίκης κ μου είπαν ότι εφόσον εχω υπέρβαση ύψους σε σχέση με το ύψος της αδείας κ η υπέρβαση αυτή ξεπερνάει το 20% του επιτρεπόμενου, σαν νούμερο, παρόλο που δεν ξεπερνάει σαν κατασκευή το επιτρεπόμενο των 11μ., πάει κατηγορία 5. Συμφωνείτε με αυτό; 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.