Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Για τον υπολογισμό των συντελεστών στο φύλλο καταγραφής οι παραβάσεις συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής. Άρθρο 100§2. Όχι με τα μεγέθη που προβλέπονται στην άδεια.

Για τον ορισμό της κατηγορίας οι παραβάσεις συγκρίνονται με  τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής που ισχύουν σήμερα ή που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσης άδειας (διαλέγουμε ό, τι συμφέρει φυσικά). Άρθρο 96. Όχι με τα μεγέθη που προβλέπονται στην άδεια.

Το ΤΕΕ της Θεσσαλονίκης, το έχω ξαναπεί, πρέπει να το αγνοείτε. 

Edited by melissa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, melissa said:

Για τον υπολογισμό των συντελεστών στο φύλλο καταγραφής οι παραβάσεις συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής. Άρθρο 100§2. Όχι με τα μεγέθη που προβλέπονται στην άδεια.

Για τον ορισμό της κατηγορίας οι παραβάσεις συγκρίνονται με  τα επιτρεπόμενα μεγέθη της περιοχής που ισχύουν σήμερα ή που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσης άδειας. Άρθρο 96. Όχι με τα μεγέθη που προβλέπονται στην άδεια.

Το ΤΕΕ της Θεσσαλονίκης, το έχω ξαναπεί, πρέπει να το αγνοείτε. 

Σήμερα μου είπε πολλά. Είμαι σε λάθος νήμα κ συγγνώμη που ρωτάω εδώ. Για το ποσοστό υπέρβασης κάλυψης στον υπολογισμό της κατηγορίας, λεει η εγκύκλιος, υπολογίζουμε μόνο τους αυθαίρετους κλειστούς χώρους. Για την επιλογή σωστού συντελεστή υπέρβασης κάλυψης στον υπολογισμό του προστίμου πάλι υπολογίζουμε μόνο τα κλειστά; Έχω σε βιομηχανία πέρα απο κλειστούς αυθαίρετους χώρους και ανοιχτούς μη θερμαινόμενους στεγασμένους χώρους (συμπεριλαμβανομένων υποστέγων) που μετρανε μόνο στην κάλυψη κ θα τα πάω με τον μειωτικό συντελεστή του άρθρου 100,παρ.10 κ όχι με αναλυτικό, κατόπιν συμβουλής από το τεε γιατί είναι μεγάλες κατασκευές σε βιομηχανία κ όχι σε κατοικία. Σε αυτή την περίπτωση πώς θα υπολογίσω τον συντελεστή υπέρβασης κάλυψης του προστίμου; Θα συμπεριλάβω ανοιχτά κ κλειστά αυθαίρετα κ θα συγκρίνω την κάλυψή τους με την επιτρεπόμενη; ή θα τα ξεχωρίσω συγκρίνοντας για τους κλειστούς χώρους την συνολική κάλυψη τους με την επιτρεπόμενη λαμβάνοντας τον κατάλληλο συντελεστή κ ομοίως για τους ανοιχτούς την συνολική κάλυψη τους με την επιτρεπόμενη; Σε μία ερωταπάντηση του τεε Πελοποννήσου είχα διαβάσει ότι κ στον υπολογισμό του προστίμου στον συντελεστή υπέρβασης κάλυψης συνυπολογίζονται ολοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι που προσαυξάνουν τον συντελεστή δόμησης του ακινήτου. Αυτό με συμφέρει, αλλά δε ξέρω αν είναι σωστό. Ευχαριστώ 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Τη θεωρώ δύσκολη την ερώτησή σου. Αυτό που βλέπω ως πιο ορθή επιλογή είναι να συμπεριλάβεις και τους ανοιχτούς χώρους στο ποσοστό υπέρβασης κάλυψης. Αν και αρκετά έμμεσο, το επιχείρημα που βλέπω είναι ότι όπως βιομηχανικοί χώροι και κτίρια αμιγούς στάθμευσης δεν λαμβάνουν μειωτικό συντελεστή για βοηθητική χρήση, έτσι και οι ανοιχτοί χώροι που αναφέρεις δεν θα προσμετρήσουν προφανώς στην ποσοστό ΥΔ, αλλά θα επιβαρύνουν το ποσοστό της ΥΚ, έστω και αν είναι ανοιχτοί. Γενικότερα πάντως το παράρτημα Α' αναφέρεται σε "επιφάνειες με κύρια χρήση" και όχι σε κλειστές ως προς τον συντελεστή ΥΔ, και σε αυθαίρετες επιφάνειες, χωρίς το "κύρια χρήση" για τον συντελεστή κάλυψης. Αυτό που λες για τις ερωταπαντήσεις, όντως κάπου το έχει πάρει το μάτι μου, ωστόσο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξανά: Μην ακούτε το τμήμα αυθαιρέτων του ΤΕΕΤΚΜ. Είναι επικίνδυνα άσχετοι.

Πού στον κόρακα γράφει ο νόμος ότι τα στέγαστρα αν δεν είναι σε κατοικία και είναι πάνω από κάποιο μέγεθος επιβαρύνονται με συντελεστές δόμησης-κάλυψης-ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Και ημιυπαίθριοι να είναι. Πάλι με προυπολογισμό θα βγάλεις το πρόστιμο.

Δεν κάνει νομιμοποίηση. Τακτοποίηση κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για το ύψος είναι σαφές. Αν δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής πάει με αναλυτικό.ακομα και 300% να έχει ως προς την άδεια.

Άκυρη απάντηση μου πήγαινε σε άλλο και την πέταξε εδώ.κολλαει το κινητό.

Edited by sissy_arch
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, melissa said:

Ξανά: Μην ακούτε το τμήμα αυθαιρέτων του ΤΕΕΤΚΜ. Είναι επικίνδυνα άσχετοι.

Πού στον κόρακα γράφει ο νόμος ότι τα στέγαστρα αν δεν είναι σε κατοικία και είναι πάνω από κάποιο μέγεθος επιβαρύνονται με συντελεστές δόμησης-κάλυψης-ύψους;

Στο άρθρο 100 παρ. 10.. Για τα υπόστεγα σε βιομηχανία μου είπε θα πας με αυτό το άρθρο κ ό, τι ανοιχτό έχει κύρια χρήση απο κάτω.  Βέβαια η παράγραφος αυτή θεωρώ οτι μιλάει για υπερβάσεις κάλυψης κατ επέκταση νομίμων κ αυτά που εχω είναι διάσπαρτα στο γήπεδο.. Ειναι έγκλημα λέει να τα υπολογίσεις με αναλυτικό. Από την πλευρά της ασφάλειας για όλους τους ανοιχτούς (τουλάχιστον μία πλευρά ανοιχτή) είπα να κάνω τον έλεγχο του 35% του ανοίγματος για να τσεκάρω οτι μετρούν όντως μόνο στη κάλυψη, άσχετα αν δεν βγάζουμε άδεια .. Με το άρθρο 100,παρ 10 επιβαρυνονται μόνο με κάλυψη κ με μειωτικό συντελεστή. Βέβαια σε αυτή την παράγραφο καταλαβαίνω οτι ελέγχω την κάλυψη αυτών των χώρων με την επιτρεπόμενη κ βαζω το ανάλογο ποσοστό καλυψης.. Κ όχι όλων των αυθαιρεσιών (κλειστών - ανοιχτών) με την επιτρεπόμενη καλυψη εξ ου κ ο προβληματισμος μου.. 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Συγκεκριμένα για το ύψος είναι σαφές. Αν δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής πάει με αναλυτικό.ακομα και 300% να έχει ως προς την άδεια.

 

Έχει κ προσθήκη, δλδ υπέρβαση δόμησης γι αυτό μου είπε ΥΥ με συντελεστή. Αλλά δεν το θεωρώ σωστό.Η υπέρβαση ύψους αφορά το νόμιμο περίγραμμα. Σύμφωνα με το αρ. 100,παρ 10 αν δεν ξεπερνάς τον επιτρεπόμενο συντελεστή δομησης του ακινήτου, η υπέρβαση ύψους κάτω από το επιτρεπόμενο πάει με αναλυτικό. Επιτρεπόμενο συντελεστή δομησης υποθέτω εννοεί την επιτρεπόμενη των όρων δόμησης κ όχι την εγκεκριμένη δομηση του ακινήτου. 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση δεν ξεπερνάω τα επιτρεπόμενα μεγέθη δόμησης, κάλυψης, ύψους των όρων δόμησης απλά πολλά είναι μεσα στο Δ γι αυτό πάμε για τακτοποίηση. Για τον συντελεστή όμως καταλαβαίνω ότι συγκρίνεις αριθμητικά τις υπερβάσεις  από την άδεια με τα επιτρεπόμενα   άσχετα αν τα ξεπερνάς ή όχι κ βάζεις τον ανάλογο συντελεστή.  melissa έτσι όπως το θέτεις με τους συντελεστές, αν αυτό ισχύει, είναι ότι εφόσον δεν ξεπερνάω τα επιτρεπόμενα είμαι κάτω από το 20% της κάλυψης. Μεγάλο μπέρδεμα κ αρκετά σοβαρό γιατί είναι μεγάλο το πρόστιμο κ αν το πάω με το 20-60% θα φύγει κ άλλο πάνω! 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.