Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Εφόσον δηλώνεται με ΥΔ και δεν ξεπερνά το επιτρεπόμενο δεν χρειάζεται ΥΥ.Ειχε ξαναγίνει τέτοια συζήτηση και υπήρχαν και γνώμες σαν αυτή που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

@jannaεγώ δεν κατάλαβα, χρεώνεις και αναλυτικό εκτός από την ΥΔΚΧ; Στην περίπτωση που συζητάτε είναι εντός επιτρεπόμενου.

Η παραπάνω αντιμετώπιση (με ΥΥ) νομίζω προέρχεται από 4178.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zazeng said:

@jannaεγώ δεν κατάλαβα, χρεώνεις και αναλυτικό εκτός από την ΥΔΚΧ; Στην περίπτωση που συζητάτε είναι εντός επιτρεπόμενου.

Η παραπάνω αντιμετώπιση (με ΥΥ) νομίζω προέρχεται από 4178.

Εγω όχι. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 18/3/2020 at 11:54 ΠΜ, tettris said:

Εφόσον κανένα κτίσμα δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο, ό,τι υπήρχε στην άδεια με αναλυτικό για υπέρβση ύψους και ό,τι δεν υπήρχε με ΥΔ και όπου επέκταση νομίμου περιγράμματος και ΥΚ. Αυτό που δεν έχεις λόγω στάθμεων είναι μειωτικός συντελεστής λόγω υπογείου. Έτσι το βλέπω να πηγαίνει.

Καλημέρα. Όταν έχω αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκτασή, η οποία ξεπερνά το ύψος της οικοδομικής άδειας του νόμιμου κτιρίου, χρεωνω κ υπέρβαση υψους στην προσθήκη με αναλυτικό εφόσον δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο ή μόνο ΥΔ κ ΥΚ; Ή εγκύκλιος 2 στο αρ.100 αναφέρει μονο ότι δε χρεώνουμε συντελεστή ύψους στις προσθήκες κατ' επεκταση αν δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο. Ευχαριστώ. 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Σωστά-μόνο αν ξεπερνούσε το επιτρεπόμενο της περιοχής,συντελεστής ύψους-υπέρβαση του ύψους μόνο της Ο.Α. με αναλυτικό:rolleyes:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Σωστά-μόνο αν ξεπερνούσε το επιτρεπόμενο της περιοχής,συντελεστής ύψους-υπέρβαση του ύψους μόνο της Ο.Α. με αναλυτικό:rolleyes:

Για την προσθήκη λέω εφόσον το αντιμετωπίζουμε όλο σαν αυθαίρετο εξ ολοκλήρου με ΥΔ, ΥΚ πρέπει να χρεώσω κ υπέρβαση υψους με αναλυτικό; αρκετοί συνάδελφοι λένε εφόσον το χρεώνεις δόμηση όχι. Ισχύει; Ευχαριστώ 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Χμμ...Τι  πειράζει να αναφέρεις την υπέρβαση?Δεν έχεις  καμία λοιπή παράβαση σε όλο το ακίνητο?

υγ.κατάλαβα τι λες,ότι είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετο,άρα δεν έχεις μέγεθος σύγκρισης ύψους,άρα εφόσον δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο της περιοχής ,δεν απαιτείται ο αναλυτικός.Απλά, συμπληρώνω ότι αν έχεις ήδη λοιπές παραβάσεις,μπορείς να αναφέρεις στην Τ.Ε. ότι η αυθ.προσθήκη υπερβαίνει το ύψος της άδειας του νομίμου.Δεν χάνεις κάτι,ούτε χρεώνεις παραπάνω πρόστιμο,αυτό λέω.

Edited by ChristinaK
υγ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Χμμ...Τι  πειράζει να αναφέρεις την υπέρβαση?Δεν έχεις  καμία λοιπή παράβαση σε όλο το ακίνητο?

Έχει πάρα πολλά αυθαίρετα σε βιομηχανία, αυτό είχε άδεια κ αυθαίρετη κλειστή προσθήκη κατ' επεκταση κ από την άλλη μεριά αυθαιρετο στέγαστρο σαν ημιυπαίθριος, που κ είναι ένα σύμπλεγμα στεγάστρων που ξεπερνούν κ αυτά το ύψος αδείας . Έχω χρεώσει το στέγαστρο με ΥΚ κ όχι με αναλυτικό γιατί είναι βιομηχανία (αρ.100, παρ'.10).Αν χρεώσω στην κλειστή προσθήκη κατ' επέκτασή υπέρβαση υψους αδείας με αναλυτικό , θά πρέπει με την ίδια λογικη να χρεώσω κ στο στέγαστρο. Έτσι δεν ειναι;Γι αυτό θέλω να το αποφύγω. Έχω πολλά στον αναλυτικό κ είμαι οριακά στο +Μια λοιπή. Έχω ήδη 8 λοιπές. Έχω κάνει την υπαγωγή, κ αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αλλάξω κ ποιο είναι το σωστό .

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω καλά την παρ.10-ανεξάρτητα από αυτό, η πρώτη μου απάντηση ήταν λάθος γιατί αφορούσε τον γενικό κανόνα σε κτίσμα με άδεια.Εξ ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή που χρεώνεται ΥΔ+ΥΚ αν δεν υπερβαίνει το επιτρ/νο ύψος της περιοχής,δεν μπορεί να χρεώνεται υπέρβαση ύψους γιατί δεν υπάρχει εγκεκριμένο ύψος προς σύγκριση.(Είναι ένας εξ ολοκλήρου αυθ.όγκος που ρυθμίζεται με την επιφάνεια του και το -όποιο,εντός επιτρ/νου, ύψος του).Αυτό που λέω στην δεύτερη απάντηση είναι ότι τυπικά αναφέρεις στην έκθεση σου,ότι οι εξ ολοκλήρου αυθ.προσθήκες υπερβαίνουν το εγκεκριμένο μέγεθος ύψους της Ο.Α. αλλά όχι το επιτρεπόμενο της περιοχής,άρα δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ισογειο κτίσμα με άδεια είναι με προσθήκη κατ' επέκτασή , έχει μεγαλώσει το κτίριο. Το νόμιμο περίγραμμα το χρεωνω υπέρβαση υψους αδείας με αναλυτικό για 40εκ. Το ύψος της προσθήκης ξεπερνά το ύψος αδείας περιπου 1.5μ., όχι όμως το επιτρεπόμενο. Δεν είναι δλδ ανεξάρτητο κτίσμα  απλά εφόσον χρεώνεται δόμηση κάλυψη σαν αυθαίρετο τμήμα γιατί να μην το ελέγξω ως προς το επιτρεπόμενο υψος; δες σχόλια εγκ.2,  αρ.100 παρ.2στ..Στην πιο κάτω παράγραφο κάνει λόγο για αναλυτικό,  αλλά σε αυτήν δεν το διευκρινίζει. 

 

Καλησπέρα. Σε μεζονέτα διώροφη που έχει ψηλώσει το υπόγειο 20εκ κ οι δυο όροφοι σύνολο 8εκ, μπορώ να κάνω χρήση του 5% για το ύψος  της κατηγοριας 3, άσχετα αν ξεπερνάω το επιτρεπόμενο κ έχω κ ΥΔ από δύο ημιυπαίθριους που έκλεισαν; Το υπόγειο με αναλυτικό, εχω κ ξεμπαζωμα με αναλυτικό. Το ύψος στην ουσία που υπερβαίνει το επιτρεπόμενο είναι 8εκ. των ορόφων. Ευχαριστώ 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.