Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Εξετάζω ισόγειο διαμέρισμα όπου στην οα φαίνεται με υψος 3 μ και υπερύψωση 0,30 μ.,σύνολο 3,30 μ.

Στην άδεια προσθήκης του Β΄ορόφου δείχνεται το ισόγειο με συνολικό ύψος 3,60 μ.

Στην παργματικότητα έχω υψος 3,05 μ και υπερύψωση 0,45 μ., σύνολο 3,50 μ.

Έχω παράβαση ή όχι? Η δεύτερη άδεια προσδίδει νομιμότητα στο ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβολή του ύψους από 3μ. σε 3,05μ. είναι ανεκτή. Δεν θα έβαζα παράβαση.

Για την υπερύψωση: υπάρχει υπόγειο;  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, karanus said:

Εφαρμόζοντας κατά γράμμα τον νόμο θα έλεγε κάποιος ότι:

Δεν ελέγχουμε την ΟΑ. Συγκρίνουμε την τωρινή κατάσταση με αυτήν της άδειας, αφού καλώς ή κακώς αυτό είναι το εγκεκριμένο σχέδιο. Δεν θα  μπούμε στην διαδικσαία να ελέγχουμε την ΟΑ, διότι δεν θα τελειώσουμε καμία φορά.

Παρ' όλα αυτά όμως , επειδή θεωρώ ότι αυτό που σημειώνω στην επισυναπτόμενη φωτογραφία είναι βασικό λάθος στην αφετηρία μέτρησης των υψών , θα το έβαζα σαν παράβαση.

με την προυπόθεση βεβαίως ότι είσαι > Ηεπιτρεπόμενο.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-01-06 000415.jpg

Bασικά αυτό είναι το διλημμά μου , αν πω ότι εφαρμόζω τυφλά την Ο.Α  , πάνω από το έδαφος στην πραγματικότητα  έχω το ίδιο ύψος που είναι και στην Ο.Α  οπότε δεν υπάρχει παρατυπία στο ότι αφορά το ύψος απλά είναι αυτό που παρατήρησες @karanus . Άμα δεν υπολογίσω την ΥΥ  εξηγώντας λεπτομερώς το γιατί στην τεχνική έκθεση  σε μελλοντικό έλενχο  από ελενκτή δόμησης θα είμαι καλυμμένος ;

Από την μία δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να εξετάζουμε την νομιμότητα μιας Ο.Α. αλλά από την άλλη αν το κάνουμε μπορούμε να έχουμε πρόβλημα στο μέλλον.IMG_3766.thumb.jpg.c47c2adf3b77b311edf1b0fc77c12615.jpgIMG_3765.thumb.jpg.eb70fab90c1cdab82e1ba7df0f0d4ee3.jpgπαραθέτω και τις δυο τομές από τον φακέλο της Ο.Α.

Edited by sirkos81
Link to comment
Share on other sites

@LESS

Επομένως έχεις ένα κτίσμα υπερυψωμένο από το διαμορφωμένο έδαφος 15εκ. παραπάνω απ' ότι έπρεπε. Κανονικά είναι παράβαση. Προσωπικώς, εάν δεν υπήρχε κάτι άλλο δεν θα το λάμβανα υπόψιν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχω παράβαση αναλυτικού, μπορώ να το βάλω εκεί, αλλά η ερώτηση είναι αν είναι παραβαση εφόσον στη δεύτερη άδεια δείχνει άλλο ύψος μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Για το ισόγειο ισχύει η δική του άδεια. Δεν μας ενδιαφέρει τι λέει η άδεια προσθήκης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , 

Δεν μπορώ να να καταλάβω που αναφέρεται η παρ. 10 του αρθούν   100 . <<Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α΄ αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 5.>>

Δηλαδή αν σε βιομηχανικό κτήριο έχουμε αυθαίρετη προσθήκη κατ' επέκταση τότε δεν χρεώνεται υπέρβαση δομήσης εφόσον δεν ξεπερνάμε τον επιτρεπόμενή  δομήση  ; 

Eυχαριστώ εκ το προτέρων 

  

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο στο οποίο η στέγη κατασκευάστηκε με ύψος 2,10μ το οποίο είναι μεγαλύτερο ΄του προβλεπόμενου της περιοχής  (1,50μ ) είναι παράβαση και η διαφορά υπολογίζεται με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.