Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Με αναλυτικό.

Το κτίριο βρίσκεται κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος;

Το κτίριο βρίσκεται κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής αλλά υπερβαίνει 23εκ το ύψος της άδειας. 

Εκτός από τα 60εκ της στέγης θα υπολογίσω με αναλυτικό και τα 23εκ του κτιρίου και στο φύλλος καταγραφής θα επιλέξω χωρίς υπέρβαση ύψους;

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σε ακίνητο που έχει Γ φάση του 1337/1983 (ισόγειο, 1ος, απόληξη κλιμακοστασίου και δώμα) έχει γίνει επιπρόσθετα χωρίς Ο.Α. προσθήκη ορόφου κατ' επέκταση της απόληξης.

Η ύπαρξη της απόληξης με γλιτώνει από την παράβαση της υπέρβασης ύψους?

Αν είμαι εντός του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής πως θα χρεώσω την προσθήκη και πιο συγκεκριμένα την υπέρβαση ύψους της?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε γλιτώνει από τίποτα η απόληξη. Έχεις παράβαση υπέρβασης ύψους αυτό είναι δεδομένο. Τώρα το πως θα υπολογιστεί αυτή εξαρτάται από την περίπτωση. Αν όπως λες δεν υπερβαίνεις το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής τότε θα υπολογιστεί με αναλυτικό. Διαφορετικά θα βάλεις όλα τα τετραγωνικά του ορόφου με υπέρβαση ύψους < ή > 20% αναλόγως τι ισχύει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Έχω ένα διώροφο κτίσμα με απόληξη κλιμακοστασίου και λεβητοστάσιο στο δώμα που είναι αυθαίρετα. Το λεβητοστάσιο είναι κατασκευή από μπλόκα με επικάλυψη στέγης ελενίτ γύρω στα 7τμ και ύψος 2,30μ και η απόληξη κλιμ. είναι 14τμ και ύψος 2,30μ. (συνολικό ύψος κτίσματος 9,80μ με επιτρεπόμενο στη περιοχή 7,50μ).

Οι κατασκευές στο δώμα μου κάνουν υπέρβαση στο ύψος >20%. 

Είναι κατηγορία 5 ή πάω με αναλυτικό ? 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

τριώροφη οικοδομή είχε ύψος στη άδεια 9,50m - όσο και το μέγιστο επιτρεπόμενο - αλλά το έδαφος στην πρόσοψη είχε δειχθεί οριζόντιο. Στη πράξη όμως έχει κλίση -1,00 m οπότε ενώ στην μία πλευρά το ύψος είναι σύμφωνο με αυτό της αδείας, στη άλλη υπάρχει υπέρβαση 1,00m. Εκτός αυτού η στέγη (2,00m στην άδεια), κατασκευάσθηκε με ύψος 2,60m.

Βάζω Υ.Υ. στα m2  του ορόφου που υπερβαίνουν τα 9,50m και  Υ.Υ. στα m2 της στέγης που υπερβαίνουν τα 2,00m;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

έχω διόροφη οικοδομή εντός σχεδίου όπου μέγιστο ύψος περιοχής 7,5μ. Το 0,00 στην άδεια μου μετράει από αριστερά όπου είναι και ο δρόμος και είναι επικλεινές το έδαφός, για αυτό ο κάτω όγκος έρχεται πιο μπροστά από τον πάνω, είναι δηλωμένα κύρια τμ όλα, δεν είναι υπόγειος χώρος.

Αντί για 2μ το ισόγειο έγινε 3μ, αλλά δεν υπερβαίνει το μέγιστο της περιοχής, μόνο της αδείας, το υπολογίζω με αναλυτικό? δεν έχω υπέρβαση ύψους σωστά?

Χωρίς τίτλο.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.