Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

22 λεπτά πριν, tettris said:

Όσο για την συντηρητική λύση, το ότι την ανέφερα δεν σημαίνει ότι την πρότεινα.

Υ.Γ.: όπου ΥΔ μάλλον εννοείς ΥΥ...

 

Συντηρητική τί εννοείς; το ακριβό σενάριο;; ναι οκ δεν είπα ότι το πρότεινες αλλά πολλοι λειτουργούν έτσι, όπως μπορεί να το κάνω κ εγώ κάποια στιγμή δε λέω ..όπως κ ίσως να το έχω κάνει.. Σε κάθε περίπτωση σ ευχαριστω για τον χρόνο σου! Ναι, με το σκαρίφημα θα ήταν πιο εύκολο, αλλά είναι απλό προεξέχει το μέγιστο ~2.0μ. άνω του εδάφους αντί για 1.50μ, η διαφορά του 0.50μ. από την άδεια οφείλεται 23εκ λόγω υπέρβασης υψους κ 27εκ από εκχωματωση,δλδ αν το ξαναμπαζωνες τώρα θα προεξειχε 1.73μ αντί 1.50μ , γι'αυτό λέω μήπως θα έπρεπε να χρεωθεί με ΥΔ σαν να ήταν κύριος χώρος ή όχι; εφόσον δεν έχουμε αλλαγή χρήσης από βχ σε κχ;;;κ έχουμε τελικά μόνο την ΥΥ σαν παράβαση από το υπόγειο..αυτα.. 

Ουπς μόλις είδα την ανανέωση της απάντησης σου.Οκ, καταλαβες τι θέλω να πω για το υπόγειο..

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι τότε δεν έχεις υπόγειο κατά ΓΟΚ, αλλά λες επίσης ότι και η χρήση δεν άλλαξε. Τί καθαρό ύψος υπογείου έχεις; Κατά τη Λεμπέση αν χώρος έχει γεωμετρικές προδιαγραφές για κύρια χρήση τον λαμβάνεις ως κύριο. Από την άλλη δε νομίζω ότι στα αυθαίρετα υιοθετούμε τέτοια λογική. Είναι δύσκολο το ερώτημά σου, ας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος, αλλά μάλλον εδώ είναι όντως ασφαλέστερο να βάλεις ΥΔ ισόγειας αποθήκης (αν είναι <50τ.μ.). Μου φαίνεται ότι ουσιαστικά είναι ανάλογη περίπτωση με μετατροπή επιφάνειας που δε μέτρησε στη δόμηση σε χώρο που μετράει.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, tettris said:

Αν είναι έτσι τότε δεν έχεις υπόγειο κατά ΓΟΚ, αλλά λες επίσης ότι και η χρήση δεν άλλαξε. Τί καθαρό ύψος υπογείου έχεις; Κατά τη Λεμπέση αν χώρος έχει γεωμετρικές προδιαγραφές για κύρια χρήση τον λαμβάνεις ως κύριο. Από την άλλη δε νομίζω ότι στα αυθαίρετα υιοθετούμε τέτοια λογική. Είναι δύσκολο το ερώτημά σου, ας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος, αλλά μάλλον εδώ είναι όντως ασφαλέστερο να βάλεις ΥΔ ισόγειας αποθήκης (αν είναι <50τ.μ.). Μου φαίνεται ότι ουσιαστικά είναι ανάλογη περίπτωση με μετατροπή επιφάνειας που δε μέτρησε στη δόμηση σε χώρο που μετράει.

Είναι 67τμ με μεικτό ύψος 3.03μ. και καθαρο 2.80μ. Αν πω να το χρεώσω σαν κχ πάει κατηγορία 5 λόγω υπέρβασης δομησης άνω του 40%. Από το τεε που είχα ρωτήσει πριν λίγο καιρό μου είπαν αν δεν άλλαξε η χρήση μην το χρεώνεις, δε βγάζουμε άδεια..Αλλά οι απόψεις διίστανται. 

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου πω. Η αλήθεια είναι ότι για 27εκ υπέρβαση να αλλάζουν όλα προς το χειρότερο είναι υπερβολή. Το θέμα είναι ότι σαν χώρος θα μπορούσε κάλλιστα πάντως να είναι κύριας χρήσης. Σε πιθανό έλεγχο πιστεύεις θα δημιουργούσε καχυποψίες; Αν όχι, και οι φωτογραφίες αυτό υποδεικνύουν, μπορεί να το άφηνα χωρίς ΥΔ.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, tettris said:

Δεν ξέρω τι να σου πω. Η αλήθεια είναι ότι για 27εκ υπέρβαση να αλλάζουν όλα προς το χειρότερο είναι υπερβολή. Το θέμα είναι ότι σαν χώρος θα μπορούσε κάλλιστα πάντως να είναι κύριας χρήσης. Σε πιθανό έλεγχο πιστεύεις θα δημιουργούσε καχυποψίες; Αν όχι, και οι φωτογραφίες αυτό υποδεικνύουν, μπορεί να το άφηνα χωρίς ΥΔ.

Στις φωτο οκ φαινεται, αλλά σε μια αυτοψία μπορεί να έχει άλλη άποψη κ άντε να σου γινει σύσταση να διορθώσεις την υπαγωγή..Η κατηγορία 5 θα είναι πρόβλημα σε μια τέτοια εξέλιξη. Αυτή την απορία την έχω, γίνονται ταυτότητες, δίνονται βεβαίωσεις κ να σου γίνει έλεγχος μετά από 10 χρόνια κ να σου βρουν λάθη στον τρόπο υπολογισμού προστίμου κλπ. οκ κ σου γίνεται σύσταση να τη διορθώσεις, με αυτά που προηγήθηκαν της διόρθωσης (πχ μεταβιβάσεις) τί θα γίνει;; Εγώ είμαι σίγουρη πως το 90% των δηλώσεων θα έχουν λάθη κ όχι εσκεμμένα αλλά λόγω ασάφειας του νόμου..Το θέμα είναι να μπορεις να τεκμηριώσεις αυτό που κάνεις, αλλά κ ο άλλος να έχει την ίδια άποψη μ εσένα ..

Edited by maryts27
Link to comment
Share on other sites

Όμως γι'αυτό είναι οι φωτογραφίες, για να αποτυπώσεις αυτό που ισχύει σήμερα, χωρίς να σε νοιάζει τι θα αλλάξει στα επόμενα 10 χρόνια.

Και κάτι που μου ήρθε τώρα: δυνατότητα για νομιμοποίηση υπάρχει;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tettris said:

Και κάτι που μου ήρθε τώρα: δυνατότητα για νομιμοποίηση υπάρχει;

Όχι, δεν υπάρχει υπόλοιπο σδ που θα μπορούσε να καλύψει τοσο τους Η/Χ όσο κ το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...

Μπλέξιμο βεβαια αλλά ίσως γίνεται να νομιμοποιήσεις τον η/Υ σχετικά εύκολα και να τακτοποιήσεις το υπόγειο σαν ισόγειο, αν δεν πηγαίνει και μόνο του στην 5. Χωρίς να εννοώ πως καταλήγω ότι πρέπει να του βάλεις ΥΔ. Ίσως να μη χρειάζεται. Απλά για να είστε 100% σίγουροι.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, tettris said:

ίσως γίνεται να νομιμοποιήσεις τον η/Υ σχετικά εύκολα και να τακτοποιήσεις το υπόγειο σαν ισόγειο, αν δεν πηγαίνει και μόνο του στην 5.

Από μόνο του πάει στην 5. Ο σδ εξαντλείται από την άδεια. Ούτε οι η/Χ θα μπορούσαν να νομιμοποιηθούν.. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.
Μου προέκυψε μια πολύ οριακή περίπτωση και θα ήθελα τα φώτα σας.
Διαμέρισμα σε οικοδομή στον Εύοσμο, παλαιότητας 2001, σε περιοχή με πρόσφατη ένταξη στο σχέδιο πόλεως, με εφαρμογή κοινωνικού συντελεστή 1,60 από 0,80 που είναι κανονικά ο Σ.Δ.
Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής για 1,60 Σ.Δ. ήταν 18,00μ, τα οποία και μελετήθηκαν. Προς μέγιστη αξιοποίηση του κοινωνικού συντελεστή και για να μην αφεθούν μέτρα διαθέσιμα, μελετήθηκαν κοντοί όροφοι, στο 2,55μ, κάτι που -προφανώς- δεν υλοποιήθηκε.
 
Στο δια ταύτα, τη δεδομένη χρονική στιγμή έχω μια υπέρβαση ύψους του ορόφου μου 20εκ και επιτρεπόμενο ύψος 19,50μ σήμερα.
Μετρώντας ΟΛΗ την οικοδομή, όροφο-όροφο, μαζί με πάχη πλακών κλπ, βγάζω 19,35μ ύψος. (προφανώς όλοι οι όροφοι σηκώθηκαν)
ΑΛΛΑ η οικοδομή δεν είναι κτισμένη πρόσωπο στην ΟΓ, βρίσκεται γύρω στα 15μ μέσα στο οικόπεδο και ανάμεσα σε κράσπεδο πεζοδρομίου και πρόσοψη παρατηρείται υψομετρική διαφορά, περί τα 50εκ., η οποία και δεν προβλέπετο από την Οικοδομική Άδεια. 
 
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής 2 :
  1. Από πού μετράται το ύψος της οικοδομής για να συγκριθεί με το μέγιστο επιτρεπόμενο? Στο καθαρό της πρόσοψης ή στο κράσπεδο της Ο.Γ.? Στο Άρθρο 15, παράγραφος 3 του ΝΟΚ αναφέρεται ότι το ύψος μετράται από το επίπεδο του τελικά διαμορφωμένου εδάφους, αν δεν βρισκόμαστε πρόσωπο με την Ο.Γ. αλλά τι γίνεται όταν έχει θεμελιωθεί η οικοδομή ψηλότερα, παρά τη άδεια?
     
  2. Μπορώ να κάνω χρήση του Άρθρου 15, παράγραφος 8 του ΝΟΚ και να δώσω προσαύξηση μεγίστου ύψους +1,00μ, δεδομένου ότι πληρείται η προϋπόθεση της χρήσης τουλάχιστον του 50% του εμβαδού του ισογείου για στάθμευση αυτοκινήτων?
Αν το κάνω, τότε το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής πάει στα 20,50μ και μου υπερκαλύπτει και την ανισοσταθμία μεταξύ πρόσοψης και Ο.Γ. ώστε την ΥΥ του ορόφου να την υπολογίσω με αναλυτικό.
Παραθέτω και φωτο της πρόσοψης του ακινήτου.
 
IMG_20210319_120400.thumb.jpg.b872e16b1849d4d9152fd66878517992.jpg
 
Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!
 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.