Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Δεν προσμετράται στη δόμηση βάσει του εδαφίου λ της παραγράφου 6 του άρθρου 11 του ΝΟΚ.
Ο ορισμός του κλειστού εσωτερικού εξώστη δίδεται στην παράγραφο 37 του άρθρου 2.

Edited by Ψυχίατρος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξανασυζητηθεί πολλάκις, αλλά δεν έβγαλα άκρη με το διάβασμα και τώρα που το βρήκα μπροστά μου θέλω να ρωτήσω για ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΥΨΟΥΣ λόγω προσθήκης ορόφου.

Η άδεια (εκτός σχεδίου - εξαντλούσε τον ΣΔ) είχε πχ 200 τ.μ. ισόγειο με ύψος κτηρίου έως τη στέγη 4,00μ. (1,00μ. μπάζωμα και 3,00μ. η κατοικία). Λόγω 1 ορόφου, το επιτρεπόμενο ύψος ήταν 4,00μ.

ΣΗΜΕΡΑ: Έχει χτιστεί επιπλέον όροφος 200τ.μ. ως προσθήκη καθ' ύψος, με ύψος ορόφου 3,00μ.. Το συνολικό ύψος κτηρίου έως τη νέα στέγη είναι 1+3+3= 7,00μ. Το επιτρεπόμενο ύψος για 2 ορόφους είναι 7,50μ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Εκτός από την ΥΔ για τα 200τ.μ. του ορόφου, έχω και ΥΥ ή αυτή θα πάει ως 1 λοιπή παράβαση;;

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ: Ότι έχω ΥΔ για 200τ.μ. + 1 Λ.Π.

Βασίζομαι στην τελευταία πρόταση της §10 του Α100:

10. Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α, αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής, όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος, που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παρ.5.

 

ΕΠΙΠΛΕΟΝ περισσότερη τροφή για σκέψη:

Η εγκύκλιος για την παρ. 2 λέει:

στ) Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών κατ’ επέκταση νομίμως υφισταμένου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους εφ’ όσον η αυθαίρετη προσθήκη δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Άρα, εάν έχτιζα τα παραπάνω 200 τ.μ. που σας είπα, όχι ως προσθήκη ενός ορόφου καθ' ύψος, ΑΛΛΑ ως προσθήκη κατ' επέκταση διώροφης όμως κατοικίας (100+100), χωρίς να ξεπερνάω τα 7,50μ. ύψους, βάσει της εγκυκλίου, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΥΥ !!!!!

 

Συγκρίνοντας αυτά τα δύο, πιστεύω ότι η παραπάνω προσωπική μου άποψη είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

@architect_duth Εγκεκριμένο ύψος για την προσθήκη καθ’ ύψος δεν υπάρχει, εν αντιθέσει με την προσθήκη κατ’ επέκταση.
Επομένως, συγκρίνουμε το πραγματοποιηθέν –της προσθήκης- με το τμήμα του επιτρεπόμενου που αναλογεί στην προσθήκη.
Στην περίπτωση που καλείσαι να αντιμετωπίσεις, υπάρχει μόνο υπέρβαση δόμησης χωρίς υπέρβαση ύψους. 

Edited by Ψυχίατρος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/4/2021 at 9:24 ΜΜ, Skrats said:

Ευχαριστώ πολύ! Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις γιατί δεν προσμετράει στην δόμηση;

ΝΟΚ Άρθρο 11 Συντελεστής δόμησης παρ. 6 ...δ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας !

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής : Στο δώμα τριώροφης οικοδομής (ισόγειο, α΄ ορ. , β΄ ορ.) κατασκευάστηκε αυθαίρετη κατοικία εμβαδού 30τ.μ. (κατ' επέκταση της απόληξης κλιμακοστασίου) και έχει τακτοποιηθεί με τον Ν. 1337/83 (β΄ φάση). Αργότερα κατ' επέκταση αυτής κατασκευάστηκε άλλο ένα δωμάτιο εμβαδού 12τ.μ. το οποίο δεν έχει τακτοποιηθεί. Για το εν λόγω δωμάτιο χρεώνεται υπέρβαση ύψους ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, VITO_COR said:

Καλησπέρα σας !

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής : Στο δώμα τριώροφης οικοδομής (ισόγειο, α΄ ορ. , β΄ ορ.) κατασκευάστηκε αυθαίρετη κατοικία εμβαδού 30τ.μ. (κατ' επέκταση της απόληξης κλιμακοστασίου) και έχει τακτοποιηθεί με τον Ν. 1337/83 (β΄ φάση). Αργότερα κατ' επέκταση αυτής κατασκευάστηκε άλλο ένα δωμάτιο εμβαδού 12τ.μ. το οποίο δεν έχει τακτοποιηθεί. Για το εν λόγω δωμάτιο χρεώνεται υπέρβαση ύψους ή όχι ?

Ξεπερνάς το ύψος της περιοχής;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.