Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, VITO_COR said:

Όχι, δεν το ξεπερνάω . . . 

Εφόσον δεν ξεπερνάς το ύψος της περιοχής, ναι μεν το πας ως ΥΔ, αλλά το ύψος το τακτοποιείς ως Λ.Π..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο... Σε κεκλιμένη στέγη (μονόριχτη) ως τιμή του ύψους λαμβάνω τη μέγιστη (που βρίσκεται από τη μία πλευρά μόνο) ή μήπως την μέση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σε τετραώροφη οικοδομή κατοικιών με ΟΑ του 1982 έχω σ.δ. 2,60. Το Διάγραμμα Κάλυψης γράφει Η = 14,20μ.

Βάσει οικοδομικής άδειας και οι 4 όροφοι έχουν ύψος 3,00μ.

Στην πραγματικότητα συμβαίνει το εξής: ισόγειο 3,45μ, α' όροφος 2,85μ, β' όροφος 3μ, γ' όροφος 3μ. 

Ακόμη, υπάρχει στο δώμα αυθαίρετη απόλιξη κλιμακοστασίου (υπολογίζεται με Λ.Π.) και στη συνέχειά του χώρος αποθήκης (Υπέρβαση Δόμησης). Μαζί με την απόλιξη κλιμακοστασίου και την αποθήκη το συνολικό πραγματικό ύψος είναι 15,5μ. Θα πρέπει να χρεώσω κάπου υπέρβαση ύψους? και αν ναι πώς?

Ποιο θεωρώ επιτρεπόμενο? αυτό που αναφέρει ο ΓΟΚ για σ.δ. 2,60 (δηλαδή 26μ) ή το 14,20??

Edited by sophmp
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sophmp said:

Καλησπέρα σας,

Σε τετραώροφη οικοδομή κατοικιών με ΟΑ του 1982 έχω σ.δ. 2,60. Το Διάγραμμα Κάλυψης γράφει Η = 14,20μ.

Βάσει οικοδομικής άδειας και οι 4 όροφοι έχουν ύψος 3,00μ.

Στην πραγματικότητα συμβαίνει το εξής: ισόγειο 3,45μ, α' όροφος 2,85μ, β' όροφος 3μ, γ' όροφος 3μ. 

Ακόμη, υπάρχει στο δώμα αυθαίρετη απόλιξη κλιμακοστασίου (υπολογίζεται με Λ.Π.) και στη συνέχειά του χώρος αποθήκης (Υπέρβαση Δόμησης). Μαζί με την απόλιξη κλιμακοστασίου και την αποθήκη το συνολικό πραγματικό ύψος είναι 15,5μ. Θα πρέπει να χρεώσω κάπου υπέρβαση ύψους? και αν ναι πώς?

Ποιο θεωρώ επιτρεπόμενο? αυτό που αναφέρει ο ΓΟΚ για σ.δ. 2,60 (δηλαδή 26μ) ή το 14,20??

Διευκρινισε τι θες να τακτοποιήσεις . Την απόληξη ή και τους ορόφους ? 

Υπάρχει σύσταση Ο.Ι. ?

Ως μεγιστο επιτρεπόμενο ύψος λαμβάνεις αυτό που έχει εγκριθεί στην άδεια. Αν σήμερα είναι μεγαλύτερο , μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σημερινό.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται τακτοποίηση συνολικά στο κτίριο.

λόγω ύπαρξης οριζόντιας σύστασης, έχω μία δήλωση για την κάθε ιδιοκτησία του ορόφου ( υπάρχει ένα διαμέρισμα σε κάθε όροφο) και μία δήλωση για κοινόχρηστους χώρους.  

Θα έβαζα μία παράβαση στη δήλωση των κοινοχρήστων συνολικά για το ύψος του κτιρίου αλλά δεν μου παίρνει ένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με μοναδική παράβαση την υπέρβαση ύψους. 

Θα μπορούσε διαφορετικά να μπει στη δήλωση του ισογείου, που στην πράξη εκεί είναι η υπέρβαση αλλά πάλι πώς θα δηλωθεί συνολικά για όλο το διαμέρισμα?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, VITO_COR said:

Ευχαριστώ !

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο... Σε κεκλιμένη στέγη (μονόριχτη) ως τιμή του ύψους λαμβάνω τη μέγιστη (που βρίσκεται από τη μία πλευρά μόνο) ή μήπως την μέση ?

Το ύψος κτηρίου είναι κάτω από το δοκάρι της στέγης (βλ. σχέδια από Τ.Ο. ΝΟΚ).

Το ύψος της  στέγης είναι από κάτω από το δοκάρι της, έως το ανώτερο σημείο της. (Με τις τελευταίες τροποποιήσεις  του ΝΟΚ, στο ύψος στέγης δεν περιλαμβάνεται τυχόν θερμομόνωση και επικαλύψεις)

 

10 ώρες πριν, sophmp said:

Γίνεται τακτοποίηση συνολικά στο κτίριο.

λόγω ύπαρξης οριζόντιας σύστασης, έχω μία δήλωση για την κάθε ιδιοκτησία του ορόφου ( υπάρχει ένα διαμέρισμα σε κάθε όροφο) και μία δήλωση για κοινόχρηστους χώρους.  

Θα έβαζα μία παράβαση στη δήλωση των κοινοχρήστων συνολικά για το ύψος του κτιρίου αλλά δεν μου παίρνει ένα ξεχωριστό φύλλο καταγραφής με μοναδική παράβαση την υπέρβαση ύψους. 

Θα μπορούσε διαφορετικά να μπει στη δήλωση του ισογείου, που στην πράξη εκεί είναι η υπέρβαση αλλά πάλι πώς θα δηλωθεί συνολικά για όλο το διαμέρισμα?

Πάντως εάν υπάρχει συνεννόηση των ιδιοκτητών στο κτήριο, θα μπορούσες να τα κάνεις όλα με 1 δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό το γνωρίζω, παρ' όλα αυτά η διαδικασία έγινε έτσι κατόπιν συνεννόησης με τους ιδιοκτήτες. 

Όσον αφορά την υπέρβαση του ύψους, πώς μπορώ να το δηλώσω ως παράβαση? Δεν μου το παίρνει σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν σε μια όψη η θεμελίωση (τοιχείο) του αυθαιρέτου είναι εμφανές σε ύψος 1,37υπάρχει λύση ώστε να μην προστεθεί στο ύψος της οικοδομής; 

0,80μ είναι το ύψος των διαμορφώσεων στον ΠΧ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και η διατύπωση του ερωτήματος δεν βοηθάει για αρχή ξεκινάμε με την διάταξη του νόμου που αναφέρει ότι δεν προσμετράται για την υπέρβαση ύψος το επιπλέον ύψος που προέκυψε από την εκχωμάτωση. Αν θες επαναδιατύπωσε με λεπτομέρειες και κάποιο σχέδιο για να κατανοηθεί πλήρως το ερώτημά σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αν και η διατύπωση του ερωτήματος δεν βοηθάει για αρχή ξεκινάμε με την διάταξη του νόμου που αναφέρει ότι δεν προσμετράται για την υπέρβαση ύψος το επιπλέον ύψος που προέκυψε από την εκχωμάτωση. Αν θες επαναδιατύπωσε με λεπτομέρειες και κάποιο σχέδιο για να κατανοηθεί πλήρως το ερώτημά σου.

Σε ευχαριστώ πολύ. Με κάλυψες πλήρως!!!

 

Τελικά βλέπω ότι δεν μπορώ να το θεωρήσω εκχωματωση... Αύριο που θα έχω την δυνατότητα θα σκάναρω ένα σκαρίφημα να το ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.