Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μία διώροφη κατοικία στην οποία κατασκευάστηκε ένας επιπλέον όροφος με στέγη, όπως φαίνεται στα σχέδια. Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 7,50μ + 2,70μ στέγη. Με ποιόν τρόπο υπολογίζω την υπέρβαση ύψους;

α) Δεν έχω υπέρβαση ύψους αφού όλα είναι κάτω από τα 7,50+2,70=10,20μ;
β) Υπολογίζω μόνο τη διαφορά των πλακών μεταξύ άδειας και υφιστάμενης κατάστασης και τις όποιες αλλαγές στις στέγες τις κάνω με αναλυτικό;
γ)  Υπολογίζω τη διαφορά των υψηλότερων σημείων των στεγών μεταξύ της άδειας και της υφιστάμενης κατάστασης;
δ)  Υπολογίζω τη διαφορά των μέσων υψών των στεγών μεταξύ της άδειας και της υφιστάμενης κατάστασης;

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

adeia.jpg

shmera.jpg

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, jbosdas said:

τραβας μια γραμμή στο 7,50 και υπολογίζεις την διαφορά.

Αν ΥΥ>20% (96δ)=> κατ5 (96ε)

Τη διαφορά των πλακών;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απορία για το χαμηλότερο σημείο σου που είναι +0.70 αντί 0, δες το λίγο γιατί 0,2 * 7,5 = 1,5 -> δλδ ότι είναι πάνω από το 9 κόβεται, αν όμως πάει όλη η κάτοψη σου κάτω 0.7 η τελευταία πλάκα είναι μέσα στο 20% άρα κατηγορία 4 κ μετά μπορείς να βάλεις μια λοιπή παράβαση τη στέγη κατ 5. (λέω εγώ τώρα, αλλά εντάξει δεν μου φαίνεται κ πολύ τραβηγμένη αντιμετώπιση)

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Με συγχρείτε, θα έπρεπε να το είχα ξεκαθαρίσει εξ' αρχής.
Όλη η ιδιοκτησία, μαζί με την αυθαιρεσία είναι προ του '83 (υπάρχει αεροφωτογραφία που φαίνονται οι "παράνομες" στέγες).
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τη διαφορά ανάμεσα σε ποιά σημεία θα πάρω για να υπολογίσω την υπέρβαση ύψους

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, οπότε το 20% το θες μόνο για τον σωστό υπολογισμό του προστίμου. Όπως σου λέει ο @jbosdas η αφετηρία είναι το 7.50 (ανεξάρτητα αν έχεις εκεί πλάκα) κ τέλος το τέλος της κάθε πλάκας κ της στέγης (δύο ύψη δλδ).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, Thermosiphonas Boiler said:

Τη διαφορά των πλακών;

Ναι, αλλά ακόμη πιο σωστά, την διαφορά  απο το maxH (7,5) έως το ύψος που αρχίζει η στέγη της αυθαίρετης προσθήκης (9,40?).  Και όλα από το διαμορφωμένο έδαφος. Ειναι δηλ το 1,25 το διαμορφωμένο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, όποτε maxH=7,5 - 9,40 = 1,90μ => ΥΥ= 25,33% + 1ΠΠ για την στέγη (απλή στέγη, έτσι; όχι σοφίτες κλπ) με αναλυτικό και αν >15000€ τότε +1ΠΠ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 12/16/2022 at 2:37 PM, nik said:

Είναι σόι. Ό,τι θέλουμε κάνουμε. Και θέλουν να πληρώσουν τα λιγότερα. Το θέμα είναι τι πρέπει να κάνουμε.

Συνάδελφε καταθέτω την άποψη μου έστω και καθυστερημένα γιατί διαφωνώ απολύτως μ΄ αυτά που διαβάζω... 

Σαφώς και έχεις δικαίωμα για μια αίτηση και αυτό είναι το σωστό εν προκειμένω, ορίστε και το έρεισμα: 

 

Άρθρο 99 α

Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο η διαδικασία υπαγωγής αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις διατάξεις του παρόντος μπορεί, κατ’ επιλογή των ιδιοκτητών, να γίνεται είτε με μία αίτηση υπαγωγής για το σύνολο των αυθαίρετων κατασκευών ή χρήσεων είτε με περισσότερες αιτήσεις για κάθε μεμονωμένο αυτοτελή χώρο οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας, που αποτελεί αντικείμενο μεταβίβασης.

Εγκύκλιος 2

Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων. Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων, επισημαίνοντας ότι για κάθε αυτοτελή και διακεκριμένη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία συντάσσεται χωριστή βεβαίωση μηχανικού.

Για την κατάταξη σε κατηγορία:

Ο έλεγχος του υπολογισμού της υπέρβασης έως 40% μπορεί να γίνεται για μέρος ή το σύνολο του κτιρίου, μετά από συναίνεση του συνόλου των αντίστοιχων συνιδιοκτητών, ακόμα και στην περίπτωση που έχουν υποβληθεί μεμονωμένες δηλώσεις υπαγωγής για επιμέρους ιδιοκτησίες του ακινήτου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.