Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Α να γεια σου συνάδελφε που λένε και στα μέρη μου! :smile:

Αναλυτικός δύο φορές για το ίδιο πράγμα? Και για τον χώρο που δημιουργήθηκε κάτω από την σοφίτα, δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης?ή κατάλαβα λάθος?

edit: αργά το βράδυ είδα την προσθήκη στο μήνυμα σου συνάδελφε karanus , προφανώς και συμφωνούμε σε όλα όσα αναφέρεις για την υ.δ. και το αν υπάρχει και τί είδους χώρος κάτω από την σκεπή.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Στο σκαρίφημα παρουσιάζω 2 παράλληλες τομές σε διαφορετικές θέσεις του δώματος όπως φαίνεται στην άδεια και όπως έχει κατασκευαστεί.

 

Απ' ότι κατάλαβα στο συγκεκριμένο σχέδιο, αν δε χρησιμοποιείται ο χώρος  κάτω από τη στέγη, παρόλο που υπάρχει επικοινωνία απευθείας από το κλιμακοστάσιο και αρκετό ύψος για τη δημιουργία κύριου χώρου, πάει με αναλυτικό,

ενώ αν στην αυτοψία μου διαπιστώσω πως χρησιμοποιείται ως κατοικία, το υπολογίζω με υπέρβαση δόμησης για όλο το εμβαδό κάτω από τη στέγη, χωρίς υπέρβαση ύψους, αλλά με αναλυτικό για την ΥΥ.

Σωστά?

sxedio dvmatos.pdf

Edited by dimitrarch
Link to comment
Share on other sites

Το ύψος ήταν και στον 4178 μια "πονεμένη" ιστορία. Αναμένονταν να βελτιωθεί αλλά πλέον έχει γίνει ακόμη πιο ασαφές.

 Έως ότου δοθούν οι όποιες διευκρινήσεις όπως σωστά αναφέρει ο pirsogiannis προσωπικά εαν προκύψει κάτι επείγον,

θα ακολουθήσω την εξης ερμηνεία όπου κατέληξα:

 

Εφόσον έχω υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης σε οικοδομή με ο.α. τότε εφόσον δεν ξεπερνώ το επιτρεπόμενο  της περιοχής--> αναλυτικός,

αν το ξεπερνώ-->ΥΥ με 0,2 ή 0,4.

 

Σε προσθήκες κατ επέκταση: εφόσον δεν υπερβαίνω το ύψος του νόμιμου τμήματος (βάσει αδείας)-->Δε χρεώνεται τίποτα όπως και στο 4178 για ύψος

Υπερβαίνω το τμήμα του νόμιμου--> ΥΥ με 1,2 ή 1,4

 

Προσθήκες καθ' ύψος: ΥΥ με 1,2, ή 1,4 όπως στον 4178.

 

Στα χωρίς άδεια: ΥΥ με 1,2 ή 1,4 μόνο εφόσον υπερβαίνω το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπως στον 4178. 

 

Με λίγα λόγια: Μόνη διαφορά με 4178 υπέρβαση ύψους σε νόμιμο τμήμα με ο.α χωρίς υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής. Καταλήγω εκεί, καθώς κατ αναλογία με 4178 δεν θεωρώ ορθή

την διπλή χρέωση ενός χώρου. Όπως πχ σε μια αυθαίρετη προσθήκη ορόφου όπου γίνεται υπολογισμός του προστίμου σύμφωνα με τις γενικές διατάξεις, δεν μπαίνει επιπλέον αναλυτικός για τα ανοίγματα, έτσι και εδώ

θεωρώ ότι εφόσον ένας χώρος πάρει Υπέρβαση δόμησης κάλυψης κλπ δε μπορεί να πάρει και συνδυαστικά αναλυτικό για το ύψος. 

 

Τώρα εάν έχεις επιτρεπόμενο 15μ και οικοδομή με ο.α 5 ορόφους των 3.00μ οριζόντιες ιδιοκτησίες και γίνει η του 3ου ορόφου 3,40 και η οικοδομή 15,40 το δίκαιο είναι την ΥΥ να την πάρει η οικοδομή του 3ου. Άσχετα εάν επηρεάζονται και οι από πάνω.

 

Καλησπέρα

Έχω διαβάσει όλο το θέμα , το παραπάνω post μου φάνηκε αυτό που τα συγκεντρώνει καλύτερα, οπότε βάσει αυτού παραθέτω μια δική μου περίπτωση, ώστε να δω αν τα αντιμετωπίζω σωστά.

Βιομηχανικό κτίριο έχει :

  • Άδεια για προσθήκη ορόφου σε ισόγειο, που όμως ο όροφος κατασκευάστηκε μεγαλύτερος από την άδεια, αλλά με ύψος σύμφωνο με την άδεια και χαμηλότερο από το επιτρεπόμενο της περιοχής - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τα παραπάνω τετραγωνικά, αλλά καθόλου υπέρβαση ύψους.
  • Στο ίδιο οικόπεδο σε άλλο κτίριο υπάρχει άδεια για ισόγειο και όροφο, όμως κατασκευάστηκε και ημιώροφος, οπότε το συνολικό ύψος ξεπερνάει κατά 90εκ της άδειας, αλλά όχι το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον ημιώροφο και υπέρβαση ύψους 90εκ
  • Στο ίδιο οικόπεδο και σε τρίτο κτίριο με άδεια ισογείου, έχει κατασκευαστεί και αυθαίρετος όροφος ύψους 2,90μ, το συνολικό όμως δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον όροφο και υπέρβαση ύψους 290εκ
  • Τέλος προσθήκη κατ'επέκταση εντελώς αυθαίρετου ισογείου ύψους 2,70μ - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, αλλά όχι υπέρβαση ύψους 

Να προσθέσω ότι νόμιμα και αυθαίρετα συνολικά δεν ξεπερνούν την επιτρεπόμενη δόμηση και κάλυψη, ούτε το επιτρεπόμενο ύψος.

Σύμφωνα με όσα ισχύουν σήμερα και τη μετάφραση της παραγράφου 10, πιστεύετε ότι τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

(Στο #95 έγινε παρόμοια ερώτηση από συνάδελφο αλλά νομίζω δεν απαντήθηκε)

 

Εκδόθηκε άδεια για ισόγεια κατοικία με ίδιο υπόγειο.

Το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη στάθμη (θεμελιώθηκε ψηλότερα κατά 1,50μ) και σήμερα είναι διώροφο  από τον δρόμο (περιμετρικά το υπόγειο είναι κατά το μισό εντός εδάφους ).

Άρα από τον δρόμο το Υπόγειο έγινε Ισόγειο (αλλά παράμεινε με βοηθ. χρήση γκαράζ και λεβητοστάσιο - αποθήκη)

& το Ισόγειο έγινε Όροφος 

 

 

Πως θα το αντιμετωπίζατε?

Link to comment
Share on other sites

kakallia

Συμφωνώ σε όλα. Μία μικρή επιφύλαξη κρατάω εδώ:

..το συνολικό όμως δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον όροφο και υπέρβαση ύψους 290εκ...

 

Δεν ξέρω μήπως αυτό το ύψος (του 2ου ορόφου), επειδή στο ίδιο οικόπεδο η γήπεδο έχει υπάρξει σε ΟΑ εδώ : 

 

........που όμως ο όροφος κατασκευάστηκε μεγαλύτερος από την άδεια, αλλά με ύψος σύμφωνο με την άδεια..........     

 

αν πρέπει να υπολογιστεί η όχι.

Link to comment
Share on other sites

kakallia

Συμφωνώ σε όλα. Μία μικρή επιφύλαξη κρατάω εδώ:

..το συνολικό όμως δεν ξεπερνάει το επιτρεπόμενο - υπολογίζω υπέρβαση δόμησης για τον όροφο και υπέρβαση ύψους 290εκ...

 

Δεν ξέρω μήπως αυτό το ύψος (του 2ου ορόφου), επειδή στο ίδιο οικόπεδο η γήπεδο έχει υπάρξει σε ΟΑ εδώ : 

 

........που όμως ο όροφος κατασκευάστηκε μεγαλύτερος από την άδεια, αλλά με ύψος σύμφωνο με την άδεια..........     

 

αν πρέπει να υπολογιστεί η όχι.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Και για εμένα ο βασικός προβληματισμός είναι σ αυτό το σημείο..

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομική άδεια με ΓΟΚ 73 υπάρχει απόληξη κλιμακοστασίου και χώρος κύριας χρήσης στο δώμα στα τετραγωνικά που προβλέπονταν 12-50μ (5% της δόμησης - Αρθρο 87 παρ. 1), τα οποία φαίνονται στο διάγραμμα κάλυψης. Η απόληξη και ο χώρος αυτός είναι πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος. Υπάρχει επέκταση του χώρου κύριας χρήσης, η οποία θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης. Θα πρέπει να δηλωθεί και ως υπέρβαση ύψους;

Link to comment
Share on other sites

Για τα τμ του χώρου που με βάση το άρθρο 87....  και τα οποία υπήρχαν στο διάγραμμα κάλυψης, θα πας για την ΥΥ με το κουτάκι του 0,2 η του 0,4, συγκρίνοντας με το επιτρεπόμενο <η >20%

Για τα τμ που συντελείται και ΥΔ ,θα βάλεις κανονικά τα τμ της ΥΔ και θα τικάρεις και κουτάκι του ύψους 

 

pocko

edit στο #160

 

Εννοώ αυτά τα τμ.

.......Υπάρχει επέκταση του χώρου κύριας χρήσης, η οποία θα δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης.....

όπως γράφεις και εσύ.

 

Όχι αυτά τα τμ

 .....12-50μ (5% της δόμησης - Αρθρο 87 παρ. 1), τα οποία φαίνονται στο διάγραμμα κάλυψης.....

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πρέπει να τακτοποιήσω και τα τετραγωνικά που έχουν νομίμως κατασκευαστεί βάσει αδείας; Εφόσον στον Γοκ 73 ξεκάθαρα τα αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.