Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

 "νομιμοποιηση" ????

Υπάρχουν άλλες οριζόντιες πάνω από τον γ΄όροφο ήδη ρυθμισμένες με ν4178. Ακόμη και αν υπάρχει η δυνατότητα νομιμοποίησης νομίζω ότι οικονομικά δεν  τη συμφέρει.

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλες οριζόντιες πάνω από τον γ΄όροφο ήδη ρυθμισμένες με ν4178

 

εγω διαβασα για

 

Σε διώροφη πολυκατοικία με Ο.Α. έγινε αυθαίρετη    προσθήκη καθ’ ύψος του διαμερίσματος γ’ ορόφου.

Η επιτρεπόμενη δόμηση στο ακίνητο είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πραγματοποιημένη καθώς και το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής επαρκεί για 6όροφη οικοδομή.

 

υποθετω πώς πρεπει να επαναφερεις την ερωτηση

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγω διαβασα για

 

Σε διώροφη πολυκατοικία με Ο.Α. έγινε αυθαίρετη    προσθήκη καθ’ ύψος του διαμερίσματος γ’ ορόφου.

Η επιτρεπόμενη δόμηση στο ακίνητο είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πραγματοποιημένη καθώς και το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής επαρκεί για 6όροφη οικοδομή.

 

υποθετω πώς πρεπει να επαναφερεις την ερωτηση

 

Έχεις δίκιο...απλοποίησα την περίπτωσή μου για διευκόλυνση...

 

Λοιπόν επαναφέρω την ερώτηση μου

Σε 5όροφη πολυκατοικία το ισόγειο ο α' και β όροφοι κτίστηκαν με Οικοδομικές άδειες σε διαφορετικές χρονολογίες και ο 4 και 5 όροφος ρυθμίστηκε με ν4178, εκκρεμεί η ρύθμιση της κατασκευής του γ΄ορόφου η παράβαση που διαπιστώνω είναι αυθαίρετη προσθήκη καθ’ ύψος . Σημειώνω οτι επιτρεπόμενη δόμηση στο ακίνητο είναι μεγαλύτερη από την πραγματοποιημένη καθώς και το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής επαρκεί για 6όροφη οικοδομή.

 

Σενάρια τακτοποίησης

  1. Η προσθήκη γ΄ορόφου πάει με αναλυτικό γιατί δεν υπερβαίνει τους επιτρεπόμενους όρους της περιοχής
  2. ΥΔ + ΥΥ γ’ ορόφου

 

Ποιο είναι σωστό;

Edited by Sotirisb
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

σε Ο.Α. του 1974 σε 4όροφη οικοδομή + κατάστημα + απόληξη, το διαμέρισμα για το οποίο καλούμαι να δώσω βεβαίωση νομιμότητας είναι καθ' όλα νόμιμο ΠΛΗΝ ότι η στάθμη του βρίσκεται 40εκ ψηλότερα από αυτήν την Ο.Α.

Διαπίστωσα ότι αυτά τα 40 εκ. οφείλονται εν μέρει σε υπερύψωση της οικοδομής κατά 15εκ και εν μέρει σε Υ.Υ. του καταστήματος κατά 25 εκ.

Το κακό είναι ότι το εν λόγω διαμέρισμα βρίσκεται στον τελευταίο όροφο...

Βέβαια στην Ο.Α., τόσο στην τομή όσο και στον ογκομετρικό υπολογισμό (όχι όμως στο έντυπο της αδείας) φαίνεται και απόληξη με ύψος 2,70μ

Δηλαδή ναι μεν υπερβαίνω το ύψος της οικοδομής όπως φαίνεται στην άδεια αλλά αν θεωρήσω και το ύψος της απόληξης τότε είμαι προφανώς εντός των ορίων.

Κατά τα άλλα λόγω μεγάλου ύψους, αυτά τα 40εκ της υπερύψωσης είναι εντός του 2% του ύψος. Αν δε, θεωρήσω μόνο τα 25 εκ, γιατί τα 15 είναι υπερύψωση άρα Κ.Χ. αυθαιρεσία, τότε είμαι αρκετά πιο κάτω από το 2% (το οποίο βέβαια έχει μέγιστο τα 20εκ....).

Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε δίλημμα αν θα πρέπει να δώσω βεβαίωση ή όχι. Το ύψος του διαμερίσματος είναι ακριβώς όσο της αδείας.

Να πληροφορήσω ότι ΤΟΤΕ το μέγιστο ύψος της περιοχής ήταν μεγαλύτερο από όσο κατασκευάστηκε η πολυκατοικία.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στη σελ. 3243 του νόμου, στον συντελεστή ύψους υπάρχει μία σχετική αναφορά για ΥΥ που έχει κατανεμηθεί σε ορόφους. Τη θεωρώ ενδεικτική. Αν υπάρχει σύσταση Ο.Ι. νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα στο να χορογηθεί η βεβαίωση, μήπως σε αυτό βοηθά και το περιεχόμενο της βεβαίωσης (δεν το έχω πρόχειρο) ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε,

Θα το δω μόλις παω στο γραφείο. Στο μεταξύ να ενημερώσω ότι ναι υπάρχει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας και πράγματι κινούμαι προς την κατεύθυνση να δώσω βεβαίωση.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σε 2οροφο με αδεια που εκδοθηκε συμφωνα με γοκ για χαμηλα κτιρια (8,50 μ) η πιλωτη που τακτοποιω εχει το δάπεδό της σε σταθμη -0,50 μ  και υψος 3 μ.

Στην πραγματικοτητα η σταθμη ειναι στο +0,00 και υψος 3 μ, οποτε ολο το κτιριο περναει τα 8,50 μ.

Πώς υπολογιζω την ΥΥ με συγκριση με τα 8,50 μ ή τα σημερινα επιτρεπομενα που ειναι 21 μ?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου, σε άδεια ισόγειο με υπόγειο, στην πραγματικότητα κατασκευάστηκε α' όροφος με πυλωτή, λόγω ανύψωσης της στάθμης θεμελίωσης. Επίσης, το κτίριο είναι σε άλλη θέση, με παραβίαση πλαγίων αποστάσεων και στην πυλωτή, κάτω από τη σκάλα, ο χώρος έχει "κλείσει" σε αποθήκη. Οι υπολογισμοί θα είναι : ΦΚ1:ΥΥ ως μοναδική παράβαση >20% και υπέρβαση Δ και ΦΚ2: ΥΔ με μειωτικό συντελεστή για την αποθήκη; Μάλλον, το "καλό" σενάριο...

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη στέγη επι πλακός η οποία θα πάει με αναλυτικό, δημιουργει θέμα και στον όροφο? Δλδ θα πρέπει να χρεωθεί και ΥΥ στον όροφο ή εφόσον πάω

με τον αναλυτικό την στέγη ξεμπερδεύω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.