Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ο αναλυτικός τίθεται σε ΥΥ αποκλειστικά όταν δεν έχουμε ΥΔ. Νομίζω αυτό είναι ξεκάθαρο στο Νόμο. 

Άπαξ και υπάρξει ΥΔ, το ύψος δηλώνεται με συντελεστές. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτή η θέση περί ΥΔ με συντελεστές και ΥΥ με αναλυτικό, αν δεν υπερβαίνουμε τα επιτρεπόμενα! 

Όσον αφορά την τελευταία άποψη που παρέθεσα, εννοείται πως δε με βρισκει σύμφωνο 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Ο αναλυτικός τίθεται σε ΥΥ αποκλειστικά όταν δεν έχουμε ΥΔ. Νομίζω αυτό είναι ξεκάθαρο στο Νόμο. 

Άπαξ και υπάρξει ΥΔ, το ύψος δηλώνεται με συντελεστές. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτή η θέση περί ΥΔ με συντελεστές και ΥΥ με αναλυτικό, αν δεν υπερβαίνουμε τα επιτρεπόμενα! 

Όσον αφορά την τελευταία άποψη που παρέθεσα, εννοείται πως δε με βρισκει σύμφωνο 

Στο νομιμο τμήμα ή αλλιώς στο τμήμα που καλύπτεται απο κάποια ο.α εχω ΥΔ? Όχι.

Ο υπολογισμός προστίμου σε ΦΚ σε περιπτώσεις με ΥΔ γίνεται με βάσει το εμβαδόν της ΥΔ?Ναι.

Αρα μιλάμε για 2 ευδιάκριτες επιφάνειες όπου  στην μεν πρώτη έχω μόνο ΥΥ, ενώ στην δεύτερη έχω

ΥΔ και ΥΥ

Για μένα λοιπόν η μεν πρώτη (εντός νομίμου περιγράμματος) θα τιμωρηθεί για την ΥΥ είτε με αναλυτικό (εισήχθει με τον 4495 σαν δυνατότητα) εφόσον δεν υπερβαίνει το μέγιστο 

ύψος της περιοχής είτε με 0,20-0,40 εφόσον το υπερβαίνει με βάση το άρθρο 100. Για να δει το σύστημα 0,20 ή 0,40 στον συντελεστή υπέρβασης δόμησης πρέπει να βάλεις το "Χωρίς Υπέρβαση"

Η δε δεύτερη θα μπει σε άλλο ΦΚ με ΥΔ (<50 Ή 50-100 κλπ στο συντελεστή υπέρβασης δόμησης) και θα πάρει κανονικά ΥΥ (1,20 Ή 1,4)

 

Η αλλη αποψη που λες είναι ότι και η πρώτη από τις παραπάνω επιφάνειες πρέπει να χρεωθεί ώς ΥΔ με 1,2 ή 1,4, άρα να μπει κανονικά ΥΔ με συντελεστή και όχι το "Χωρίς υπέρβαση" σε επιφάνειες οι οποίες υφίστανται νόμιμα και στηρίζεται στο επιχείρημα ότι για 0,2-0,4 ή αναλυτικό δεν πρεπει να εχω γενικά ΥΔ στο ακίνητο. Αρα, με βάση αυτη την αποψη 2 ιδια κτίρια με την ιδια ΥΥ οπου το ενα εχει 0,5τμ ΥΔ θα εχουν μια διαφορα τις ταξεως ίσως και χιλιάδων ευρώ στο πρόστιμο.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο που είναι μια ιδιοκτησία είναι προφανές πότε ξεπερνάει την άδεια και πότε ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα της περιοχής.

Σε περίπτωση διαμερίσματος (οριζόντιας ιδιοκτησίας δηλαδή) είναι επίσης προφανές πότε ξεπερνάει το ύψος της άδειας.

Το επιτρεπόμενο της περιοχής πως το ελέγχουμε σε αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις με το επιτρεπόμενο της περιοχής, σε ποια στάθμη βρίσκεται η άνω ίνα της πλάκας οροφής του διαμερίσματος (πέραν από το μεικτό ύψος), άρα και τελικώς σε ποια στάθμη βρίσκεται το δάπεδό σου. Θεωρώντας ότι δεν έχει ΥΔ:

1) Αν συμπίπτει με αυτήν την αδείας, δεν έχεις -προφανώς- ΥΥ .

2) Αν υπερβαίνει σε σχέση με της αδείας, αλλά εντός επιτρεπομένου περιοχής, τότε ΛΠ .

3) Αν υπερβαίνει σε σχέση με της αδείας, αλλά εκτός επιτρεπομένου (άρα τα ρετιρέ πιο επιρρεπή), τότε ΥΥ με 0.2 (για μικρότερο του 20%) ή 0.4 (για μεγαλύτερο του 20%).

Ο έλεγχος για το 20% γίνεται ως : υπέρβαση διαφοράς υψομέτρων / επιτρεπόμενο περιοχής

 

 

Ερώτηση:

Είπαμε τελικώς όταν έχουμε ΥΥ δίχως ΥΔ, και εντός επιτρεπόμενου περιοχής, πάει με αναλυτικό.

Τί υπολογισμούς ακριβώς κάνουμε στον αναλυτικό? Ομαδοποιείται ενδεχομένως και με άλλη ΛΠ ή πάει επιπλέον ως αποκλειστικά ξεχωριστή παράβαση σε νέο φύλλο καταγραφής ?

Edited by cv01302
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, cv01302 said:

Ερώτηση:

Είπαμε τελικώς όταν έχουμε ΥΥ δίχως ΥΔ, και εντός επιτρεπόμενου περιοχής, πάει με αναλυτικό.

Τί υπολογισμούς ακριβώς κάνουμε στον αναλυτικό? Ομαδοποιείται ενδεχομένως και με άλλη ΛΠ ή πάει επιπλέον ως αποκλειστικά ξεχωριστή παράβαση σε νέο φύλλο καταγραφής ?

Kάποιοι συνάδελφοι θεωρούν αυτό που γράφεις, ενώ άλλοι όχι βασιζόμενοι στο τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 8 του άρθρου 100. Επομένως δεν έχουμε ουσιαστικά καταλήξει μέσα στο φόρουμ ότι ισχύει αυτό που γράφεις και αναφέρομαι στην περίπτωση ταυτόχρονης υπέρβασης δόμησης και υπέρβαση ύψους της άδειας, χωρίς να υπάρχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους περιοχής.

Η άθροιση αναλυτικών επιμέρους αυθαιρεσιών ίσχυε στο ν. 4178. Με την παραδοχή ότι οι νόμοι αυθαιρέτων έχουν (και οφείλουν να έχουν) μια συνέχεια, στα βασικά τουλάχιστον ζητήματα, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να βάλεις επιπλέον λοιπή παράβαση.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ Πελοποννήσου, ομάδα 70, 1707:

2. Σχετικά με την ανύψωση του κτιρίου διακρίνουμε τις παρακάτω περιπτώσεις (άρθρο 100 παρ. 10)
12
-) Εάν δεν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής λόγω της ανύψωσης του κτιρίου το πρόστιμο υπολογίζεται με
αναλυτικό προϋπολογισμό.

-) Εάν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής και δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή
δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής
του παραρτήματος Α αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπέρβαση έως 20% του επιτρεπόμενου ύψους και ο
συντελεστής 0,40 για μεγαλύτερη υπέρβαση. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της
περιοχής όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Επιλέγεται στο
Φ.Κ. στο πεδίο υπέρβαση δόμησης η επιλογή Μόνο Υπέρβαση ύψους ή κάλυψης και το αντίστοιχο ποσοστό
υπέρβασης ύψους στο πεδίο Υπέρβαση καθ’ ύψος.
-) Διαφορετικά εάν υπάρχει υπέρβαση ύψους της περιοχής και υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή
δόμησης για τον υπολογισμό του ενιαίου ειδικού προστίμου γίνεται χρήση των συντελεστών του
παραρτήματος Α.

Από ερωτοαπαντήσεις ΤΕΕ Πελοποννήσου, ομάδα 71, 1736:

Όμως, όσον αφορά μόνο το ύψος, η υπέρβαση δεν υπερβαίνει το 5% του εγκεκριμένου ύψους της αδείας. Μπορεί η υπέρβαση ύψους να ενταχθεί στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3 περίπτωση ιειε);

Από την στιγμή που υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες θα μπορούσε να μην επιλεγεί η υπαγωγή στην κατηγορία 3 για την υπέρβαση ύψους. Ειδικά στην περίπτωση όπου δεν έχουμε υπέρβαση του μέγιστου ύψους της περιοχής η συγκεκριμένη παράβαση υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό (τελευταίο εδάφιο της παρ. 10 του άρθρου 100).

OmadApant-70_19.9.2018.pdf

OmadApant-71_3.10.2018.pdf

Edited by ppetros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία .

σε εκτός σχεδίου  χωρίς οικοδομική άδεια , έχουμε ισόγειο 100τμ και σοφίτα υπέρ αυτού 80τμ .

Το ισόγειο έχει ύψους 3 μ και η σοφίτα 3.5 μ

το επιτρεπομενο ύψος είναι 4μ + 1.2μ = 5.2 μ

πρεπει να χρεώσω λοιπόν μια υπέρβαση ύψους

Να τη χρεώσω στα τετραγωνικά της σοφίτας (όπου παίρνει και μειωτικό;) η να τα χρεώσω στα τετραγωνικά του ισογείου ; (όπου δεν παίρνουν μειωτικό). Και αν τη χρεώσω στα τετραγωνικά του ισογείου θα τη χρεώσω σε όλα τα τετραγωνικά ή μόνο σε όσα τετραγωνικά βρίσκεται από πάνω η σοφίτα ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Το επιτρεπόμενο γιατί να είναι 4,00μ;

edit στο παρακάτω:

Νομίζω από την στιγμή που δεν υπάρχει ΟΑ , το επιτρεπόμενο πρέπει να θεωρηθεί 7.50μ.

Και για τον ίδο λόγο (μη ύπαρξη ΟΑ) , θα δυσκολευόμουνα πολύ να το θεωρήσω σοφίτα.

Απο την στιγμή που δεν υπάρχει ΟΑ , όλες οι πολεοδομικές έννοιες κατά την γνώμη μου τίθενται υπό αμφισβήτηση.

Είναι σαν να μην υπάρχουν.

Στην περίπτσωσή σου θα χρέωνα 180τμ ΥΔ, χωρίς ΥΥ.

 

Ακόμα αν θέλεις η περίπτωση του άρθρου 6 του ΠΔ του 85 που γράφει για 4,00μ επιτρεπόμενο είναι ειδική περίπτωση όταν έχεις ισόγειο κτήριο με νόμιμη ΟΑ , ώστε να αποφεύγονται αισθητικά άσχημα αποτελέσματα (γνώμη μου). Το γενικό άρθρο 1 για τα εκτός σχεδίου αναφέρεται στα 7,50μ.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, karanus said:

Το επιτρεπόμενο γιατί να είναι 4,00μ;

 

Γιατί είναι ισόγεια κατοικία . 7.5 είναι για διώροφα . Φαντάζομαι η σοφίτα δεν πιάνει για όροφο . Αλλά για χώρο μέσα Στη στέγη 

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, 

Ο χώρος που παραβιάζει το επιτρεπόμενο ύψος είναι το τμήμα της σοφίτας που το ξεπέρασε και εκεί θα πρέπει να χρεωθεί η παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.