Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • 3 months later...

 10. Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφιστα-

μένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμέ-

νων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών

και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες

δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελε-

στή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο

υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελε-

στής του Παραρτήματος Α΄ αλλά ο συντελεστής 0,20

για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του

επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και

συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι

τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρε-

πόμενης κάλυψης. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το

επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακί-

νητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική

άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής

άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το

ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται

σύμφωνα με την παράγραφο 5.

 

Κι αυτό καινούργιο ή είναι ιδέα μου?

Δηλαδή ΥΥ της άδειας, έως το επιτρεπόμενο της περιοχής πάει με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ. Εάν περάσεις και της περιοχής, τότε πας με 0,2 ή 0,4. Αρκεί βέβαια και στις 2 περιπτώσεις να μην έχεις Υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή. ---> Επιτρεπόμενου ή εγκεκριμένου ????

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...θα πάμε κάνα δικαστήριο σαν μάρτυρες και θα λέμε αυτά ισχύουν βάλει 4178 κ αυτά βάσει 4495....μετά από μερικά χρόνια κανένας δε θα θυμάται πώς κ γιατί υπολόγισε όπως υπολόγισε το οποίο πρόστιμο...

 

Στάλθηκε από το Le X829 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό καινούργιο ή είναι ιδέα μου?

Δηλαδή ΥΥ της άδειας, έως το επιτρεπόμενο της περιοχής πάει με ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ. Εάν περάσεις και της περιοχής, τότε πας με 0,2 ή 0,4. Αρκεί βέβαια και στις 2 περιπτώσεις να μην έχεις Υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή. ---> Επιτρεπόμενου ή εγκεκριμένου ????

Όντως καινούργιο και πολύ πολύ συμφέρον!

Ουσιαστικά συντελεστή ΥΥ έχουμε μόνον όταν υπερβαίνουμε το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής του ακινήτου και όχι το προβλεπόμενο από την οικοδομική άδεια (παράβαση η οποία πλέον υπολογίζεται με αναλυτικό)!

Edited by yian
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω Υ.Υ. σε ενδιάμεσο όροφο ή/και σε άλλους ορόφους ΚΑΙ υπερβαίνει η οικοδομή το μέγιστο ύψος περιοχής; Ασχολούμαι μονο με την οριζόντια ιδιοκτησία και η καυτή πατάτα πάει στον τελευταίο όροφο, όπως με τον 4014-4178;

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ π.χ. όλοι οι όροφοι να έχουν γίνει 3,20μ αντι για 3,00μ ΚΑΙ εμείς να τακτοποιούμε τον 2ο όροφο σε 5οροφη οικοδομή η οποία αντι να γίνει 15,00μ έχει γίνει 16,00μ ενώ το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής είναι 15,00μ.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κάθε όροφος αποτελεί ξεχωριστή οριζόντια-ες ιδιοκτησία-ες τότε χρεώνεις την ΥΥ σε κάθε οριζόντια-ες. Αν η οικοδομή είναι χωρίς σύσταση οριζοντίου τότε χρεώνεις την ΥΥ στον τελευταίο όροφο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ, εάν η Υ.Υ. δεν αφορά το καθαρό ύψος της οριζόντιας ιδιοκτησίας (πχ εγκεκριμένο καθαρό ύψος 3,20 και εμείς μετρούμε 3,20), δεν υπάρχει καμιά υπέρβαση ύψους για την ιδιοκτησία μας, εκτός της περίπτωσης όπου η στάθμη της οριζόντιας ιδιοκτησίας που μετρούμε παραβιάζει το μέγιστο ύψος της οικοδομικής άδειας ή της περιοχής του ακινήτου (κάτι το οποίο ισχύει συνήθως λόγω θέσης στον τελευταίο όροφο).

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ από ό,τι κατάλαβα έχουμε οριζόντια ιδιοκτησία στο Β όροφο που το ύψος της από 3.00 που είναι το εγκεκριμένο της αδείας έχει γίνει 3.20. Άρα έχουμε υπέρβαση ύψους 20 πόντους για την ιδιοκτησία μας και εξαιτίας αυτής της υπέρβασης (και όχι μόνο αυτής, με αυτήν όμως ασχολούμαστε εμείς) υπερβαίνουμε το μέγιστο ύψος των 15μ της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.