Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Στο 1) Ναι θα χρέωνα. Καθώς πλέον το πέραν του 7,50 δε θα ήταν στέγη με την εννοια του 7,50+1,20.

Στο 2) εφόσον είχα ο.α και δεν υπερέβαινε το νόμιμο περίγραμμα τα 7,50  στο 4178 πήγαινε με 0,2 ή 0,4. Πλέον

με αναλυτικό. Στα εκτός νομίμου περίγραμμα τμήματα κανονικά με 1,2 ή 1,4 συγκρινόμενα με το 7,50 όπως στον 4178. 

Όσον αφορά αυτο με τα 4,00μ δε το γνωρίζω. Αν το γνωρίζει καποιος ας μας πέι αν τα 7,50 για ισόγειο γίνονται 4,00.

 

Σχετικά με την παρατήρηση. Τα χωρίς άδεια παίρνουν εξαρχής μεγαλύτερο συντελεστή. Απο την αλλη δε ξέρω κατα πόσο

είναι χειρότερο το να σηκώσεις εξαρχής αυθαίρετο απο το να εχεις μια άδεια μόνο για τα προσχήματα...

Edited by laxanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολα τα παραπανω ποστς και κατεληξα οτι για εξ ολοκληρου αυθαιρετο οροφο εντος του επιτρεπομενου της περιοχης

υπολογιζουμε με αναλυτικο την ΥΥ.

Μηπως ειναι του γκουντ του μπι τρου?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει να μην έπιασες σωστά. Στα όσα συζητάμε εδώ και προσπαθούμε να κανουμε ερμηνεία, ο αναλυτικός αφορά περιπτώσεις που έχουμε ΥΥ χωρίς ΥΔ, ΥΚ. Δηλαδή χοντρικά

εχω ο.α για ισόγειο 3,00 εγινε 4,00 και εχω επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή 7,50. Με αλλα λόγια οι περιπτώσεις του 4178 όπου βάζαμε 0,20 η 0,40 για το ύψος. Κατα τα λοιπά, η αντιμετώπιση

είναι η ίδια με τον 4178...Τουλάχιστον μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Σε τριώροφη οικοδομή (ισόγειο,α και β όροφος) με ύψος αδείας 10,70μ και επιτρεπόμενο ύψος των τότε  όρων δόμησης της περιοχής 11μ, τηρήθηκε το ύψος των 10,70μ ωστόσο κατασκευάστηκε αυθαίρετη απόληξη κλιμακοστασίου επιφανείας 11μ2 και ύψους 2,08μ.Αναλύω το σκεπτικό μου περιμένοντας απόψεις καθώς δεν είμαι και τόσο έμπειρος στα θέματα του 4495:

1. Η επιφάνεια των 11μ2 της απόληξης θα πρέπει να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου (ΥΔΚΧ), σωστά?

2. Το ισόγειο και ο α όροφος είναι απόλυτα σύννομοι, επειδή όμως στον β όροφο (που είναι σε εσοχή εν σχέση με το ισόγειο και τον α όροφο) υπάρχει μια μικρή υπέρβαση δόμησης, δεν πληρώ τις προυποθέσεις του παραρτήματος Α, 5ε (συντελεστές 0,20 και 0,40) που θέλει να μην έχω υπέρβαση δόμησης του ακινήτου ως σύνολο και ανά στάθμη (έτσι το αντιλαμβάνομαι), (σωστά?),  συνεπώς θα πάω με τους συντελεστές 6α,β όπου στην περίπτωση μου:

υπέρβαση ύψους =2,08μ < 20% x επιτρεπόμενο ύψος = 20% x 11μ = 2,20μ.Συνεπώς αυξητικός συντελεστής 6α = 1,20 για την υπέρβαση ύψους.

Ευχαριστώ θερμά!! 

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Θέλω τη γνώμη σας για το πως να αντιμετωπίσω την ΥΥ στην εξής περίπτωση. Εκδόθηκε άδεια για ισόγεια κατοικία με τμήμα υπογείου και στέγη. Το κτίριο κατασκευάστηκε σε άλλη στάθμη (θεμελιώθηκε ψηλότερα) και σήμερα είναι διώροφο και σε άλλη θέση που παραβιάζει το προκήπιο. Επίσης και οι δύο όροφοι έχουν ίδια κάτοψη ενώ το υπόγειο στην άδεια ήταν τμήμα της κάτοψης της κατοικίας. Το μεγαλύτερο τμήμα του υφιστάμενου κτιρίου βρίσκεται εντός του προβλεπόμενου στην άδεια περιγράμματος. Το πρόσθετο ύψος που έχει προκύψει λόγω αλλαγή της στάθμης θεμελίωσης να το υπολογίσω με αναλυτικό ή με συντελεστή ύψους <20% στην συγκεκριμένη περίπτωση που έχω ΥΔ γιατί το υπόγειο έγινε ισόγειο αλλά και για τα τμήματα της κατοικίας που βρίσκονται εκτός του προβλεπόμενου στην άδεια περιγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

Μονόροφο κτίριο πάνω σε τσιμεντένια βάση εκτός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια φτάνει στο ψηλότερο σημείο του το ύψος των 5.5 μέτρων. Εφόσον δεν παραβιάζεται το 7.50μ+1.20μ στέγη δεν καταλογίζουμε υπέρβαση ύψους, κι ας έχει το κτίριο έναν μόνο όροφο, σωστά?

 

 

Στο 1) Ναι θα χρέωνα. Καθώς πλέον το πέραν του 7,50 δε θα ήταν στέγη με την εννοια του 7,50+1,20.

Στο 2) εφόσον είχα ο.α και δεν υπερέβαινε το νόμιμο περίγραμμα τα 7,50  στο 4178 πήγαινε με 0,2 ή 0,4. Πλέον

με αναλυτικό. Στα εκτός νομίμου περίγραμμα τμήματα κανονικά με 1,2 ή 1,4 συγκρινόμενα με το 7,50 όπως στον 4178. 

Όσον αφορά αυτο με τα 4,00μ δε το γνωρίζω. Αν το γνωρίζει καποιος ας μας πέι αν τα 7,50 για ισόγειο γίνονται 4,00.

 

Σχετικά με την παρατήρηση. Τα χωρίς άδεια παίρνουν εξαρχής μεγαλύτερο συντελεστή. Απο την αλλη δε ξέρω κατα πόσο

είναι χειρότερο το να σηκώσεις εξαρχής αυθαίρετο απο το να εχεις μια άδεια μόνο για τα προσχήματα...

 

Σχετικά με το ύψος σε εκτός σχεδίου, εκτός ζωνών Α & Β,

γενικά: άρθρο 1, παρ. 7: μέγιστο ύψος 7,5 μ. σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης τα ανωτέρο μέγιστον ύψος προσαυξάνεται κατά 1,2 μ.

κατοικίες: Π.Δ. 270Δ 31/05/1981, άρθρο 6, Κατοικίες, παρ. 1δ.: μονόροφο 4, δυόροφο 7,5, σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το ύψος αυτό προσαυξάνεται κατά 1,2 μ.

Υπάρχουν αλλαγές για άλλες χρήσεις, αναφέρονται στο Π.Δ. και ισχύουν άλλα για εντός ζώνης Α & Β.

 

Σε περίπτωση μονόροφης κατοικίας με ύψος 5,5 μ. πιθανόν να πρέπει να χρεωθεί Υ.Υ. ή για άνω των 4μ. ή για άνω των 5,2 (=4 + 1,2 αν υπάρχει κεκλιμένη στέγη).

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

   2όροψη οικοδομή με υπόγειο + ισόγειο καταστημα + οροφοκατοικία

έχει πραγματοποιούμενο ύψος 8,00μ ξεπερνώντας κατά 0,50μ

το επιτρεπόμενο ύψος των 7,50μ οριοθετημένου οικσμού.

 

   Σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 100 το πρόστιμο θα υπολογιστεί :

α)με τα μ2 της δόμησης της οροφοκατοικίας+ Μόνο Υπέρβαση ύψους ή κάλυψης + Υπέρβαση καθ' υψος?

ή

β)με τα μ2 της κάλυψης της οικοδομής+ Μόνο Υπέρβαση ύψους ή κάλυψης + Υπέρβαση καθ' υψος?

 

   Σημειώνεται ότι:δόμησης της οροφοκατοικίας < κάλυψης της οικοδομής

 

γ) Επίσης, πάνω από τα πραγματοποιούμενα 8,00μ κατασκευάστηκε στέγη (200,00μ2) με 3 αποθηκούλες

     μεγίστου καθαρού ύψους h=2.15m (και μεικτού 2,40μ). 

     Η πρόσβαση γίνεται από καταπακτή με πτυσσόμενη σκάλα.

     Πώς αντιμετωπίζεται αυτή η αυθαιρεσία?... με αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

Θα επιχειρήσω μια προσέγγιση:

1. Η επιφάνεια των 11μ2 της απόληξης θα πρέπει να δηλωθεί ως υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου (ΥΔΚΧ), σωστά?

Κατ' εμέ, εφόσον παραμένει απόληξη πάει με αναλυτικό όπως με τον 4178, εκτός αν έγινε χώρος κύριας χρήσης.

2. Το ισόγειο και ο α όροφος είναι απόλυτα σύννομοι, επειδή όμως στον β όροφο (που είναι σε εσοχή εν σχέση με το ισόγειο και τον α όροφο) υπάρχει μια μικρή υπέρβαση δόμησης

Ο β' όροφος έχει μόνο υπέρβαση δόμησης. Θα την έβαζα σε ξεχωριστό Φ.Κ.

υπέρβαση ύψους =2,08μ < 20% x επιτρεπόμενο ύψος = 20% x 11μ = 2,20μ.Συνεπώς αυξητικός συντελεστής 6α = 1,20 για την υπέρβαση ύψους.

Υλοποιηθέν 10,70+2,10=12,80μ. Συγκρίνω με επιτρεπόμενο 11,00μ και έχω υπέρβαση 180εκ, ήτοι 16%<20%. Αφού γράφει στο παράρτημα ότι για το 5ε δεν θέλει ΥΔ σε καμία στάθμη, όντως δεν το έχεις λόγω του β' ορόφου. Οπότε κάνεις άλλο ένα Φ.Κ. μόνο για το ύψος και βάζεις τα 11τμ χωρίς υπέρβαση (στο Φ.Κ. βάζεις και 1 Λ.Π. λόγω του αναλυτικού πιο πάνω)

Link to comment
Share on other sites

@rglena

Eφόσον όλα όπως καταλαβαίνω είναι μια ιδιοκτησία, και η υπέρβαση ύψους γίνεται στην οροφοκατοικία

τότε την υπέρβαση ύψους θα την βάλεις στα τ.μ της οροφοκατοικίας. Αν τώρα έχεις σύσταση και  η υπέρβαση

ύψους οφείλεται στο ισόγειο το οποίο είναι διαφορετική Ο.Ι από τον όροφο τότε την ΥΥ τη χρεώνεις με τα τ.μ

του ισογείου.

Όσον αφορά το γ) εφόσον δε προβλέπονταν στέγη για τις αποθήκες θα χρεώσεις κανονικά ΥΔ, ΥΥ, με επιφύλαξη

της κατηγορίας 3, ενώ για την υπόλοιπη στέγη εφόσον είναι μη προσβάσιμη θα χρεωθεί με αναλυτικό. Οσον αφορά

την ΥΔ θα χρεώσεις κατ εμε ΥΔΚΧ καθώς δεν είχες στέγη ώστε να θεωρηθούν σοφίτες. Στο τονισμένο θα ήθελα να ακούσω

την αποψη και κάποιου αλλου συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

Alex99 καταρχήν σε ευχαριστω για την απάντηση.

Ο υπολογισμός της απόληξης κλιμακοστασίου με αναλυτικό προυπολογισμό γινόταν στον 4178/2013 κατόπιν εγκυκλίου καθώς δεν υπήρχε αναφορά στο σώμα του νόμου (δεν θυμάμαι ποια από τις δύο εγκυκλίους 3 ή 4...).

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε κάτι τέτοιο στα χέρια μας, επομένως προτείνω να δηλωθεί η απόληξη με επιφάνεια και ακριβέστερα ως ΥΔΚΧ. Είναι πραγματική απόληξη και τίποτα άλλο.

Επίσης η ΥΔ του Β ορόφου θα δηλωθεί σε ξεχωριστό φύλλο καταγραφής όπως λες. Συμφωνούμε στο ότι για την υπέρβαση ύψους θα γίνει χρήση του συντελεστή του παραρτήματος 6α, δηλαδή ΥΥ< 20% * επιτρεπόμενο ύψος, αρα με συντελεστή 1,20.

Η άποψη σου, αν καταλαβαίνω καλά, είναι η υπέρβαση ύψους να δηλωθεί σε ένα φύλλο καταγραφής με 11 τ.μ. (την επιφάνεια της απόληξης) χωρίς υπέρβαση δόμησης, με μόνο τικαρισμένο το 6α και την μία λοιπή παράβαση?

Η άποψη μου είναι: σε ένα φύλλο καταγραφής η ΥΔΚΧ λόγω της απόληξης, με επιφάνεια 11μ2 και τικαρισμένο το 6α , και σε άλλο φύλλο καταγραφής η ΥΔΚΧ του β ορόφου με την δική της επιφάνεια και τικαρισμένη πάλι την υπέρβαση ύψους 6α ήτοι συντελεστής 1,20.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.