Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Ναι, αυτό κατάλαβα, έμεινε η απόληξη και γύρω-γύρω μπήκε στέγη. Νόμιμα στέγη πόσο ύψος επιτρέπεται να έχεις πάνω από το μέγιστο; Μήπως πρέπει μόνο το υπερβάλλον αυτού να θεωρηθεί ως ΥΥ; Μάλλον επιδέχεται διάφορες προσεγγίσεις η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο δεσμεύτηκε με το άρθρο 14-χαμηλά κτίρια (ΓΟΚ '85).

Το επιτρεπόμενο ύψος στην περιοχή είναι 11,00μ , αλλά με το άρθρο 14

το επιτρεπόμενο είναι 8,50μ?

Η υπέρβαση ύψους του κτιρίου λόγω ανύψωσης της θεμελίωσης, και μόνο,

θα συγκριθεί με τα 8,50μ ή τα 11,00μ?

Link to comment
Share on other sites

Meremeti

 

Πιστεύεις πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το ύψος της απόληξης? Έτσι δε θα έχω υπέρβαση ύψους, αλλά η απόληξη δε μετράει στο μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου σε ολους τους συναδελφους

Εχω την εξης περιπτωση ,υπογειο με αδεια του 83 εντος οικισμου τοτε κ σημερα σχεδιο πολης,απο 2.20 μ εγινε 2.35μ...αρα αναλυτικος,,μετα 10 χρονια μετατραπηκε σε κατοικια αρα ΥΔ.(ΠΡΟΣΕΞΤΕ πρωτα εγινε η ΥΥ  κ πολυ αργοτερα η ΥΔ)

τσεκαρω ΥΥ η οχι ??η αποψη μου  ειναι οτι βαζω 1 παραβαση κ ΥΔ χωρις να τσεκαρω το τετραγωνιδιο ΥΥ..

Στο ιδιο κτιριο στο δωμα εγινε αποθηκη κατ3 ...παλι δεν τσεκαρω πουθενα τετραγωνιδιο ΥΥ

εΙναι σωστος ο συλλογισμος η υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη? 

Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου σε ολους τους συναδελφους

Εχω την εξης περιπτωση ,υπογειο με αδεια του 83 εντος οικισμου τοτε κ σημερα σχεδιο πολης,απο 2.20 μ εγινε 2.35μ...αρα αναλυτικος,,μετα 10 χρονια μετατραπηκε σε κατοικια αρα ΥΔ.(ΠΡΟΣΕΞΤΕ πρωτα εγινε η ΥΥ  κ πολυ αργοτερα η ΥΔ)

τσεκαρω ΥΥ η οχι ??η αποψη μου  ειναι οτι βαζω 1 παραβαση κ ΥΔ χωρις να τσεκαρω το τετραγωνιδιο ΥΥ..

Στο ιδιο κτιριο στο δωμα εγινε αποθηκη κατ3 ...παλι δεν τσεκαρω πουθενα τετραγωνιδιο ΥΥ

εΙναι σωστος ο συλλογισμος η υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη? 

Συνάδελφε nikosantonakas, αν δεν προσδιορίσετε το αν η συγκεκριμένη υπέρβαση ύψους προκαλεί υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους, νομίζω πως δεν μπορεί να δοθεί μια συνολική απάντηση. Δευτερευόντως  -επειδή δεν αναφερθήκατε σχετικά- αν δεν τηρείται η προυπόθεση του υπόγειου χώρου, δεν θα μπορείτε να υπολογίσετε την ΥΔ απο την αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κύρια χρήση με μειωτικό συντελεστή (αν και δεν ρωτήσατε, το αναφέρω συμπληρωματικά, για την περίπτωση βέβαια που θα σας ενδιέφερε). Για το τελευταίο ερώτημα, ασφαλώς ναι, αφού είναι Κατ. 3 δεν εμπλέκεται η ΥΥ.

 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

την καλημερα μου σε ολους τους συναδελφους

Εχω την εξης περιπτωση ,υπογειο με αδεια του 83 εντος οικισμου τοτε κ σημερα σχεδιο πολης,απο 2.20 μ εγινε 2.35μ...αρα αναλυτικος,,μετα 10 χρονια μετατραπηκε σε κατοικια αρα ΥΔ.(ΠΡΟΣΕΞΤΕ πρωτα εγινε η ΥΥ  κ πολυ αργοτερα η ΥΔ)

τσεκαρω ΥΥ η οχι ??η αποψη μου  ειναι οτι βαζω 1 παραβαση κ ΥΔ χωρις να τσεκαρω το τετραγωνιδιο ΥΥ..

Στο ιδιο κτιριο στο δωμα εγινε αποθηκη κατ3 ...παλι δεν τσεκαρω πουθενα τετραγωνιδιο ΥΥ

εΙναι σωστος ο συλλογισμος η υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη? 

Ακόμα και εάν η η μετατροπή σε κατοικία είχε γίνει την ιδια στιγμή με την ΥΥ ίδια αντιμετώπιση δεν θα είχαμε? Ερωτηιματικό για εμένα όμως παραμένει εάν το υπόγειο δεν πληρεί τις προυποθέσεις του υπογείου και προκύπτει υπέρβαση του συντελεστή δόμησης του ακινήτου πως αντιμετωπίζεται?

Παρόμοια περίπτωση που έχω κολλήσει είναι σε διόροφο επί πυλωτής , η πυλωτή  από 2,40 που ήταν στην άδεια κατασκευάσθηκε 2,80 και μετατράπηκε σε κατοικία. Συνολικά στο ακίνητο δεν έχουμε ΥΥ της περιοχής αλλά 'εχουμε υπέρβαση του συντελεστή δόμησης του ακινήτου. Καμία ιδέα πως να το αντιμετωπίσω?

Link to comment
Share on other sites

vas

Πιστεύω ότι θα βάλεις ΥΔ για τα τμ της πυλωτής που άλλαξαν χρήση σε κατοικία και ΥΥ απο το αντίστοιχο τετραγωνάκι, συγκρίνοντας το 0,40μ με το επιτρεπόμενο.

Link to comment
Share on other sites

vas

Πιστεύω ότι θα βάλεις ΥΔ για τα τμ της πυλωτής που άλλαξαν χρήση σε κατοικία και ΥΥ απο το αντίστοιχο τετραγωνάκι, συγκρίνοντας το 0,40μ με το επιτρεπόμενο.

 

Ευχαριστώ.  Επιβεβαιώνεις ότι θα ήθελα να αποφύγω.    Ήλπιζα σε αναλυτικό για να μειώσω το πρόστιμο αλλά μάλλον δεν γίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.