Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Nα κάνω και εγώ μια ερμηνεία εν μέσω δημιουργικής ασάφειας. Με βάση το λεκτικό στην επίμαχη παράγραφο 10 βλέπω το έξης.

Έστω περιοχή με επιτρεπόμενο ύψος 10μ. Και οικοδομική άδεια για κατοικία 100τ.μ με εγκεκριμένο ύψος στο Δ.Δ 3.00μ.

Η κατοικία κατασκευάστηκε 110τ.μ με ύψος 3.60μ, όπου τα 10τ.μ είναι αυθαίρετη επέκταση στα 100τμ με ίδιο ύψος.

Τμήμα εντός νομίμου περιγράμματος: 100τ.μ χώρις υπέρβαση επιτρεπόμενου-->αναλυτικός. (?)

Τμημα εκτός νομίμου περιγράμματος: 10τ.μ ΥΔ,ΥΚ και αναλυτικός για το ύψος. 

 

Ερμηνεία βάσει παραρτήματος: 

Τμήμα εντός νομίμου περιγράμματος: 100τ.μ χώρις υπέρβαση επιτρεπόμενου-->αναλυτικός. καθώς καλύπτεται από το επιτρεπόμενο της περιοχής.

Τμημα εκτός νομίμου περιγράμματος: 10τ.μ ΥΔ,ΥΚ και ΥΥ και αναλυτικός για το ύψος καθώς καλύπτεται απο το ύψος του νομίμου υφιστάμενου τμήματος. 

Αν τώρα στα 10τ.μ είχα ύψος 4,00μ τότε μάλλον θα πήγαινε ΥΥ για το ύψος (100εκ <20%) 1,2 καθώς δε καλύπτεται ούτε από ο.α ούτε από το ύψος του νομίμου τμήματος. Καλύπτεται 

όμως απο το επιτρεπόμενο της περιοχής :| (???)

 

Στα χωρίς ο.α τι κάνουμε? Συγκρίνουμε με το επιτρεπόμενο? Τα είτε στο παράρτημα πάνε ότι αν πιάνω έστω και ένα τότε πάω σε αναλυτικό? Με βάση αυτή τη λογική ΥΥ εχω μονο αν πχ στο παράδειγμα υπερβώ 

τα 10μ. Εκεί θα έχω στο εντός ΥΥ με "χωρίς υπέρβαση" και ή 0,2 ή 0,4 και στα εκτός με ΥΔ,ΥΚ και ΥΥ 1,2 ή 1,4.. Τότε ποιος είναι ο λόγος για τόσα είτε στο παράρτημα :confused:  :confused:  :confused: Μήπως για περιοχές όπου τα 10 έγιναν μεταγενέστερα 8?

Edited by laxanos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

εάν σε κατοικία έχω ΜΟΝΟ υπέρβαση ύψους (σε σχέση με το επιτρεπόμενο στην περιοχή)  χωρίς καμία υπέρβαση δόμησης, στο πεδίο "Υπέρβαση δόμησης" δε μου επιτρέπεται να επιλέξω "Μόνο υπέρβαση ύψους ή κάλυψης". Σε αυτή την περίπτωση τι επιλέγω, διότι εάν χρησιμοποιήσω κάποιο από τα πεδία της υπέρβασης δόμησης, θα έχω υπολογισμό προστίμου για αυτήν ανάλογα με την επιφάνεια που θα εισάγω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω την σκέψη μου με την παρ.1 που λέει ότι οι παραβάσεις πάνε με το γινόμενο, Π(ρόστιμο) = τ.μ.*0,15*ΤΖ*γινόμενα συντελεστών. Συνεχίζω με το παράρτημα να λέει ότι οι συντ.υπ. δόμησης 0,2 και 0,4 αποκλειστικά σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους της περιοχής, χωρίς την υπέρβαση της μεγ. επιτρεπόμενης δόμησης του ακινητου (λείπει) και της δόμησης οποιασδήποτε στάθμης.

Άρα κάθε επέκταση/προσθήκη πάει με τα κλασσικά 1,2, 1,4 ΥΥ και 1-1,9 ΥΔ.

 

Τα χωρίς Ο.Α. δεν έχουμε 1-1,9 ΥΔ, αλλά 1,3-2,0 χωρίς Ο.Α. Εκεί θα συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο, εφόσον είναι το μόνο υπαρκτό μέγεθος να συγκρίνεις από αυτά που σου δίνει το παράρτημα στο οποίο σε στέλενει η παρ. 1. Χωρίς Ο.Α. έχεις αυθαίρετα τ.μ. και δεν κάνεις αναλυτικό.

 

Οπότε μένει μόνο η αύξηση ύψους εγκεκριμένου κατά την κάτοψη ορόφου ή κτιρίου, την οποία την πας αναλυτικό κάτω από το επιτρεπόμενο της περιοχής και ΥΥ 0,2-0,4 πάνω από αυτό.

 

Οι παρ. 5, 7, 8, 9, 10, 11 βασικά είναι περιπτώσεις που δεν θεωρούνται αύξηση του δαπέδου/ δόμησης και σε διώχνουν από την λογική της παρ. 1. Τροποποίηση σε αυτό είναι το κομμάτι της παρ. 10, όταν ξεπερνάς το επιτρ. ύψος της περιοχής. Τότε ακόμα και αν δεν έχεις αυξήσει το δάπεδό σου, υπολογίζεις παράβαση με τ.μ. που "το παρακάνανε και εξέχουν πολύ πάνω".

 

Δεν νομίζω ο λόγος να είναι να μειωθεί το επιτρ. ύψος από 10 σε 8, αλλά να βάλουν πιο πολύ πρόστιμο σε αυτούς που παραβιάζουν εκτός από την άδεια και όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσω την σκέψη μου με την παρ.1 που λέει ότι οι παραβάσεις πάνε με το γινόμενο, Π(ρόστιμο) = τ.μ.*0,15*ΤΖ*γινόμενα συντελεστών. Συνεχίζω με το παράρτημα να λέει ότι οι συντ.υπ. δόμησης 0,2 και 0,4 αποκλειστικά σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους της περιοχής, χωρίς την υπέρβαση της μεγ. επιτρεπόμενης δόμησης του ακινητου (λείπει) και της δόμησης οποιασδήποτε στάθμης.

Άρα κάθε επέκταση/προσθήκη πάει με τα κλασσικά 1,2, 1,4 ΥΥ και 1-1,9 ΥΔ.

 

Τα χωρίς Ο.Α. δεν έχουμε 1-1,9 ΥΔ, αλλά 1,3-2,0 χωρίς Ο.Α. Εκεί θα συγκρίνεις με το επιτρεπόμενο, εφόσον είναι το μόνο υπαρκτό μέγεθος να συγκρίνεις από αυτά που σου δίνει το παράρτημα στο οποίο σε στέλενει η παρ. 1. Χωρίς Ο.Α. έχεις αυθαίρετα τ.μ. και δεν κάνεις αναλυτικό.

 

Οπότε μένει μόνο η αύξηση ύψους εγκεκριμένου κατά την κάτοψη ορόφου ή κτιρίου, την οποία την πας αναλυτικό κάτω από το επιτρεπόμενο της περιοχής και ΥΥ 0,2-0,4 πάνω από αυτό.

 

Οι παρ. 5, 7, 8, 9, 10, 11 βασικά είναι περιπτώσεις που δεν θεωρούνται αύξηση του δαπέδου/ δόμησης και σε διώχνουν από την λογική της παρ. 1. Τροποποίηση σε αυτό είναι το κομμάτι της παρ. 10, όταν ξεπερνάς το επιτρ. ύψος της περιοχής. Τότε ακόμα και αν δεν έχεις αυξήσει το δάπεδό σου, υπολογίζεις παράβαση με τ.μ. που "το παρακάνανε και εξέχουν πολύ πάνω".

 

Δεν νομίζω ο λόγος να είναι να μειωθεί το επιτρ. ύψος από 10 σε 8, αλλά να βάλουν πιο πολύ πρόστιμο σε αυτούς που παραβιάζουν εκτός από την άδεια και όρους δόμησης.

 

Σε πρακτικό επίπεδο, δηλαδή στην εισαγωγή των δεδομένων στο σύστημα, πως εφαρμόζονται όλα τα παραπάνω? Δεν είμαι σε περίπτωση με αναλυτικό λόγω υπέρβασης ύψους. Επομένως η εισαγωγή σε Φ.Κ. πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

εάν σε κατοικία έχω ΜΟΝΟ υπέρβαση ύψους (σε σχέση με το επιτρεπόμενο στην περιοχή)  χωρίς καμία υπέρβαση δόμησης, στο πεδίο "Υπέρβαση δόμησης" δε μου επιτρέπεται να επιλέξω "Μόνο υπέρβαση ύψους ή κάλυψης". Σε αυτή την περίπτωση τι επιλέγω, διότι εάν χρησιμοποιήσω κάποιο από τα πεδία της υπέρβασης δόμησης, θα έχω υπολογισμό προστίμου για αυτήν ανάλογα με την επιφάνεια που θα εισάγω.

Θα επιλέξεις το "χωρίς υπέρβαση" 5ε όμοια με τον 4178 και αντίστοιχα για το ύψος >20% ή <20%

 

@jedi

Σωστή ανάλυση κάνεις. γενικά και είναι πιθανό να έχεις δίκιο.

Όμως, το ολο θέμα προκύπτει ότι στο συγκεκριμένο δεν εχουμε copy paste από τον 4178 (αρθρ 19 παρ 1) όπως συμβαίνει τα άλλα σημεία του νόμου άρα θα περιμένουμε θεωρώ

κάποια διευκρίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Θα επιλέξεις το "χωρίς υπέρβαση" 5ε όμοια με τον 4178 και αντίστοιχα για το ύψος >20% ή <20%

 

@jedi

Σωστή ανάλυση κάνεις. γενικά και είναι πιθανό να έχεις δίκιο.

Όμως, το ολο θέμα προκύπτει ότι στο συγκεκριμένο δεν εχουμε copy paste από τον 4178 (αρθρ 19 παρ 1) όπως συμβαίνει τα άλλα σημεία του νόμου άρα θα περιμένουμε θεωρώ

κάποια διευκρίνηση. 

Το χωρίς υπέρβαση έχει γίνει "Μόνο υπέρβαση ύψους ή κάλυψης" και εάν το επιλέξω μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι "συμβατό" με χρήση κατοικίας.

 

Συγκεκριμένα:

Η δήλωση δεν πληροί τα παρακάτω κριτήρια και δεν μπορεί να υποβληθεί:

- ΦΚ: Η υπέρβαση κάλυψης (χωρίς υπέρβαση δόμησης) δεν ισχύει για χρήση κατοικίας

Edited by gtkarch
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.. Δηλαδη για να καταλαβω... εχω εναν οροφο αυθαιρετο ολο.. εχω μονο υπερβαση δομησης και καθολου υψος γιατι αυτο με αναλυτικο?(εννοωντας οτι δεν υπερβαινω το μεγιστο υψους της περιοχης)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατηρώ ότι δεν περίπτωση που δηλώσουμε στο σύστημα ότι δεν υπάρχει καθόλου οικοδομική άδεια, το τετράγωνο του συντελεστή ύψους δεν "κλειδώνει". Αυτό σημαίνει ότι σε περιπτώσεις εξολοκλήρου αυθαιρέτων κατασκευών δηλώνουμε και υπέρβαση ύψους? Επίσης το ίδιο διαπιστώνω και από το παράρτημα Α καθώς δεν εξαιρεί το συντελεστή ύψους από τις κατασκευές που δεν έχουνε οικοδομική άδεια.

 

 

Το ίδιο συνέβαινε στον 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα δηλώνεις υπέρβαση ύψους όταν υπερβαίνεις το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και στον 4178.

 

Αυτό που άλλαξε είναι στα με άδεια.

Στον 4178 για το αν θα βάλεις υπέρβαση ύψους σύγκρινες με το εγκεκριμένο της άδειας. Τώρα στον 4495 συγκρίνεις πάλι με το επιτρεπόμενο της περιοχής. Αν έχεις υπέρβαση σε σχέση με την άδεια αλλά δεν ξεπερνάς το επιτρεπόμενο της περιοχής τότε δεν βάζεις υπέρβαση ύψους αλλά αναλυτικό.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.