Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Σε Ο.Ι. υπογείου υπάρχει υπέρβαση ύψους 40εκ, ενώ στους υπερκείμενους 4 ορόφους το ύψος είναι κατά 10εκ. μικρότερο, με αποτέλεσμα το συνολικό ύψος κτιρίου να είναι το ίδιο.

Υπάρχει ΥΥ για το υπόγειο?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ΥΥ και θα υπολογισθεί με αναλυτικό. (αν η παράβαση σου αφορά μόνο στο ύψος)

Α100 παρ.10

.........Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 5.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο φορουμ. Να ρωτησω και εγω ισως την βλακεια μου για κατι? εχω διαμερισμα που εχω αυξηση του υψους εντος του μεγιστου της περιοχης και υπερβαση εξωστη μπροστα. Θα βαζατε δυο ή μια λοιπες παραβασεις? ευχαριστω:roll:

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται απο τον προυπολογισμό, εαν είναι πάνω ή κάτω από 15000.

Θα δεις για το διαμέρισμα, οι τοιχοπληρώσεις + κολώνες επι την ΥΥ σε εκ πόσο σου βγάζουν, και επιπλέον ομοίως ο εξώστης.

Λογικά θα βγει μια παράβαση για ένα μέσο διαμέρισμα

 

 

Link to comment
Share on other sites

σαν προυπολογισμο βγαινει κατω απο 15000 ευρω. απλα δε ξερω αν την παραβαση του υψους μπορω να την παω αθροιστικα με τις υπολοιπες λοιπες παραβασεις ή πρεπει να πηγαινει αυτονομα σαν μια ανεξαρτητα απο τις αλλες λοιπες

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 100 §10 

Σε περιπτώσεις υπέρβασης ύψους νομίμως υφισταμένων κτιρίων ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου, το ενιαίο ειδικό πρόστιμο υπολογίζεται χωρίς να πολλαπλασιάζεται ο συντελεστής του Παραρτήματος Α αλλά ο συντελεστής 0,20 για υπερβάσεις αυτών έως είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης και συντελεστής 0,40 για υπερβάσεις μεγαλύτερες του είκοσι τοις εκατό (20%) του επιτρεπόμενου ύψους και επιτρεπόμενης κάλυψης. Ως επιτρεπόμενο ύψος θεωρείται το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής όπου βρίσκεται το ακίνητο και όχι το ύψος που αναφέρεται στην οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση υπέρβασης ύψους οικοδομικής άδειας χωρίς την υπέρβαση του ύψους της περιοχής, το ειδικό πρόστιμο για την υπέρβαση ύψους υπολογίζεται σύμφωνα με την παράγραφο 5.

1.) Πότε ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο μπορεί να έχει μόνο υπέρβαση κάλυψης; Αν έχει ένα αυθαίρετο Η/Χ για παράδειγμα γιατί να «πάει» με το 0,20 - 0,40 και να μη «πάει» με αναλυτικό; 

2.) Αν έχω δύο βιοτεχνικά κτίρια, το ένα από 6,50 της άδειας έγινε 8,50 θα «πάει» με 0,40 μόνο αν το άλλο δεν έχει έχει Υ.Δ. που υπερβαίνει τον επιτρεπόμενο συντελεστή; Και αν τον υπερβαίνει; Τι; 

3.) Το τελευταίο εδάφιο ισχύει γενικώς και για όλες τις χρήσεις; Μια ισόγεια κατοικία που από 4,50 «έγινε» 6,50 με επιτρεπόμενο το 7,50 «πηγαίνει» με αναλυτικό; Εδώ η προϋπόθεση της Υ.Δ. δεν υπάρχει, αν το ισόγειο έγινε διώροφο, από 4 έγινε 7,50 μέτρα όσο και ο περιορισμός θα καταλογιστεί Υ.Δ. και μόνο χωρίς Υ.Υ. και μια Π.Π.; 

 

Ευχαριστώ.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nzerman said:

Άρθρο 100 §10 

΄ή υπέρβασης κάλυψης νομίμως υφισταμένων βιομηχανικών, βιοτεχνικών κτιρίων, αποθηκευτικών και επαγγελματικών χώρων ή τμημάτων τους, στις οποίες δεν συντρέχει υπέρβαση του επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης του ακινήτου,

1.) Πότε ένα νομίμως υφιστάμενο κτίριο μπορεί να έχει μόνο υπέρβαση κάλυψης; Αν έχει ένα αυθαίρετο Η/Χ για παράδειγμα γιατί να «πάει» με το 0,20 - 0,40 και να μη «πάει» με αναλυτικό;

Νομίζω γι ' αυτόν ακριβώς τον λόγο μπήκε αυτή η διάταξη στον ν4495. Επειδή γινόταν κατάχρηση του η/χ στα βιομηχανικά κτήρια ,π.χ. ανοικτό βιομηχανικό υπόστεγο και χρέωναν μόνο μία παράβαση αναλυτικού.

Π.χ. για 500,00τμ  100,00τμ  ανοικτό βιομηχανικό υπόστεγο, έβαζαν 1ΛΠ.

Ενώ τώρα θα πας με 0,2 η 0,4 βάζοντας τα 500,00  100,00τμ.

Και μιλάμε πάντα μόνο για βιομηχανικά κτήρια.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα διαφωνήσω σε δύο σημεία συνάδελφε. 

1.) Η αναφορά της βιομηχανικής χρήσης στον τρόπο υπολογισμού της §10 δεν είναι υποχρέωση ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Η περίπτωση που περιγράφεις εμπίπτει στην §10 αλλά και απευθείας στην §5 : Στον ανωτέρω τρόπο υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου υπάγονται επίσης αυθαίρετοι ημιυπαίθριοι χώροι, στέγαστρα, κιόσκια, καθώς και , εσύ θα διαλέξεις με ποιο τρόπο θα καταλογίσεις την υπέρβαση που προφανώς θα είναι αυτός που σε συμφέρει

2.) 500 τ.μ. δε βγαίνουν με 1 Π.Π. :???:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.