Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Προβλεπόταν καθαρό ύψος 3.00 μ. και είναι όντως 3.00 μ. το ύψος της Ο.Ι. 

Το ύψος της οικοδομής έπρεπε να είναι 7.50 μ από το διαμορφωμένο έδαφος και σήμερα είναι 8.00 μ. Θεμελιώθηκε δηλαδή σε διαφορετική στάθμη από την προβλεπόμενη (σίγουρα δεν έχουμε μη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου).

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Ελέγχεις την ΟΙ σου, διότι εσύ καλείσαι και εξουσιοδοτείσαι για να ελέγξεις αυτήν. Εάν ο από πάνω σου έκανε ακόμη έναν όροφο ή έκλεισε και ψήλωσε την αποθήκη - κατοικία στο δώμα κλπ κλπ κλπ, δεν σε ενδιαφέρει.... στην προκειμένη περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πριν αν έχω παράβαση σε δώμα η τελευταίο όροφο τότε είναι εύκολη η αντιμετώπιση. Αν όμως έχω παράβαση στο ισόγειο ή γενικά χαμηλότερα με αποτέλεσμα η Ο.Ι πχ στο τρίτο όροφο

αντί για το +9 να βρίσκεται στο +9,50 διατηρώντας όμως το ύψος της,έστω 3,00μ, πώς αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά το ερώτημα...

 

1) Εάν έχω να κάνω με ΟΙ, τότε ελέγχω μόνο αυτήν.

2) Εάν έχω να κάνω με όλη την πολυκατοικία, τότε βλέπω τι φταίει. Εάν φταίει το ισόγειο, πληρώνει το ισόγειο. Εάν έχω σε κάθε όροφο +10 εκατοστά, τότε κάθε όροφος πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 5 οροφη 5 Ο.Ι. Κάθε Ο.Ι έχει ύψος βάσει σύστασης 3,00μ. Φεύγει στο ύψος το ισόγειο +0,50μ. Με αποτέλεσμα όλες οι από πάνω Ο.Ι να βρίσκονται +0,5 πάνω από το προβλεπόμενο ύψος βάσει ο.α.  Τότε λέω ότι πχ στον 5ο όροφο είμαι οκ 

καθώς διατηρώ το καθαρό ύψος 3,00μ?? Αν όπως στις περισσότερες των περιπτώσεων το ισόγειο είναι κοινόχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

διαβάζω στο άρθρο 100 παρ.11 οτι η υπέρβαση ύψους λόγω εκχωμάτωσης υπολογίζεται με αναλυτικό.

Στον 4178 ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν εφαρμοζόταν σε παραδοσιακό οικισμό/τμήμα πόλης.

Στον 4495 δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός εφαρμογής της μεθόδου αυτής σε παραδοσιακό οικισμό. 

Σωστά? Έχει ασχοληθεί κανείς? 

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως στις περισσότερες των περιπτώσεων το ισόγειο είναι κοινόχρηστο?

Θα το πληρώσουν όλοι όταν και αν χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε, για να καταλήξουμε, σε Ο.Ι εξετάζεις μόνο το καθαρό ύψος αυτής ασχετα αν βάσει αδείας ο εν λόγω όροφος-ΟΙ επρεπε να ναι απο το +9,00μέχρι το +12,00 και σήμερα είναι απο το +10 μέχρι το +13?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό πράττω...

Δεν μου έχει τύχει όμως αναρωτιέμαι τι θα κάνω αν η συγκεκριμένη ΟΙ (προφανώς τελευταίος όροφος) είναι εκτός του μέγιστου ύψους της περιοχής....

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε μου κολλάει πάντως στην συγκεκριμένη αντιμετώπιση...διότι στο παράδειγμα που έθεσα, έχω μη τήρηση της ο.α ή έστω της σύστασης ως προς τα υψόμετρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.