Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Largy said:

 

 

Ευχαριστώ  πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εχω να ελέγξω μια Οριζοντια ιδιοκτησια στο ισογειο, μιας οικοδομης με υπογειο, ισογειο κ οροφο.

Οταν βγηκε η αδεια το 1990, το οικοπεδο της οικοδομης ηταν σε επαφη με κοινοτικο δρομο. 

Σημερα ο δρομος αυτος ειναι δημοτικος και προφανως εχουν γινει εργασιες οδοποιιας...ασφαλτοστρωσεις κτλ.

Το εσωτερικό ύψος της οριζοντιας ιδιοκτησιας μου ειναι οσο λεει η αδεια.

Εξωτερικα ομως πως θα ελεγξω για τυχον υπερβαση υψους της ισογειας σταθμης? Στο τοπογραφικο της αδειας του 1990 έχει απολυτες τιμες υψους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα σχέδια της άδειας θα απεικονίζεται το φυσικό - διαμορφωμένο έδαφος του οικοπέδου. Κάνε τον έλεγχο ως προς τα υψόμετρα από το οικόπεδο σε συνδυασμό με τις τιμές ύψους του τοπογραφικού. Αφού δεν έχεις υπέρβαση εσωτερικού ύψους, ενδεχόμενη υπέρβαση ύψους νομίζω θα οφείλεται σε κοινόχρηστο χώρο (υπόγειο-έδαφος) και δεν σε αφορά για την ο.ι.

Edited by ksteve

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό σκέφτηκα κ γω να κάνω......αν κ δε ξερω κατα πόσο είναι σωστο!

Ο δρόμος μπροστά από το οικόπεδο μου είναι κατηφορικός.

Με βάσει τις υψομετρικές διαφορές που έπρεπε να υπάρχουν (βάσει άδειας) ανάμεσα σε στάθμη δρομου και στάθμη ισογείου......η οριζοντια ιδιοκτησία μου είναι κατά 0,20 μ. στη μια άκρη και κατά 0,70 μ. στην άλλη της άκρη πιο ψηλα. Θεωρωντας οτι ο δρομος είναι στην ίδια στάθμη όπως τότε στην άδεια. 

Το να θεωρήσω οτι το συνολικό εμβαδό της ιδιοκτησίας μου λεχει υπερβαση υψους 0,45 μ....ευσταθει?

Πρέπει να τσεκάρω και το τελικό ύψος του κτιρίου που βρίσκεται? Νομίζω οχι. Με αφορά το ύψος της δικής μου στάθμης, σωστα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε ένα ειδικό κτήριο (Συνεργείο) στην αρχική οικ. άδεια το υπόγειο ήταν βοηθητικός χώρος (εκτός Σ.Δ.) έπειτα έγινε αναθεώρηση και τμήμα του μπήκε στον Σ.Δ.  όπου έχει μαζί με αυτό έχει εξαντληθεί ο Σ.Δ.. Τώρα στο υπόγειο όπου έχει κάλυψη 600,00 μ2 εμφανίζονται τα εξής : 

 Έπειτα από αναθεώρηση της αρχικής οικ. άδειας τμήμα του 200,00 μ2 περίπου απέκτησε κύρια χρήση συνεργείου και τα υπόλοιπα 400,00 μ2 είναι αποθήκη (βοηθ. χρήση που δεν μετρά στην δόμηση) που διαχωρίζονται(βοηθ. με κύρια) με ένα τοίχο. Το ύψος (δάπεδο υπογείου με πάνω μέρος πλάκας υπογείου) και στα δύο τμήματα είναι 3,85 μ.(πραγματικότητα και σχέδια αναθεώρησης). Έγινε καταγγελία με την αιτιολογία ότι σύμφωνα με άρθρο 7 παρ. 1 Β περ. β του ΓΟΚ 1985 οι υπόγειοι χώροι που προορίζονται για βοηθ. χρήση και δεν μετρούν στην δόμηση  δεν πρέπει να έχουν ύψος πάνω από 3,00 μ. και βγήκε απόφαση εφετείου ότι ακυρώνεται η αναθέωρηση της οικ. άδειας. Απόφαση που η Υπ. Δόμησης εφάρμοσε και πάνω στο στέλεχος έγραψε ότι ακυρώνει την αναθ. της οικ. άδειας.  Επίσης κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι το χώρισμα έχει αποξηλωθεί. Τα υπόλοιπα επιφάνειες, συνολ. ύψη κλπ είναι οκ. 

Το ακίνητο πλέον είναι "ΚΕΝΟ", δεν χρησιμοποιείται και έχουν αποξηλωθεί οι εγκαταστάσεις που να χαρακτηρίζουν τους χώρους σε κύριους και βοηθ.. Καλούμαστε να δώσουμε βεβαίωση μεταβίβασης.

Είναι σωστό να τακτοποιήσω το υπόγειο στο σύνολο του 600,00 μ2(εφόσον πλέον από την χρήση μπορεί  να θεωρηθεί ολόκληρο ως βοηθ. χώρος σήμερα) για υπέρβαση ύψους 0,85 μ. , να μπει και αναλυτικός για την μη κατασκευή του χωρίσματος και να δώσω την βεβαίωση?

ή πρέπει το τμήμα που σύμφωνα με την αναθ. ήταν βοηθ. χρήση να πάει ως υπέρβαση δόμησης (από βοηθ. σε κύρια) και να μπει και αναλυτικός για την μη κατασκευή του χωρίσματος.

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας (πιθανώς να έχει απαντηθεί) στο εξής:

Οικοδομή αποτελείται από τρεις ορόφους (ισόγειο, α΄ όροφο και β΄ όροφο). Σε κάθε όροφο υπάρχει μία οριζόντια ιδιοκτησία.

Η υπό εξέταση ΟΙ είναι του α΄ ορόφου. Έχει το ύψος που προβλέπει η οικοδομική άδεια (3μ).

Ευρίσκεται όμως 30εκ υψηλότερα, διότι η ΟΙ του ισογείου είναι 30εκ υψηλότερη.

Έχει υπέρβαση ύψους η υπό εξέταση ΟΙ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, δεν έχει.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 16/4/2019 at 9:23 ΜΜ, itzanis said:

Καλησπέρα Συνάδελφοι

Σε ένα ειδικό κτήριο (Συνεργείο) στην αρχική οικ. άδεια το υπόγειο ήταν βοηθητικός χώρος (εκτός Σ.Δ.) έπειτα έγινε αναθεώρηση και τμήμα του μπήκε στον Σ.Δ.  όπου έχει μαζί με αυτό έχει εξαντληθεί ο Σ.Δ.. Τώρα στο υπόγειο όπου έχει κάλυψη 600,00 μ2 εμφανίζονται τα εξής : 

 Έπειτα από αναθεώρηση της αρχικής οικ. άδειας τμήμα του 200,00 μ2 περίπου απέκτησε κύρια χρήση συνεργείου και τα υπόλοιπα 400,00 μ2 είναι αποθήκη (βοηθ. χρήση που δεν μετρά στην δόμηση) που διαχωρίζονται(βοηθ. με κύρια) με ένα τοίχο. Το ύψος (δάπεδο υπογείου με πάνω μέρος πλάκας υπογείου) και στα δύο τμήματα είναι 3,85 μ.(πραγματικότητα και σχέδια αναθεώρησης). Έγινε καταγγελία με την αιτιολογία ότι σύμφωνα με άρθρο 7 παρ. 1 Β περ. β του ΓΟΚ 1985 οι υπόγειοι χώροι που προορίζονται για βοηθ. χρήση και δεν μετρούν στην δόμηση  δεν πρέπει να έχουν ύψος πάνω από 3,00 μ. και βγήκε απόφαση εφετείου ότι ακυρώνεται η αναθέωρηση της οικ. άδειας. Απόφαση που η Υπ. Δόμησης εφάρμοσε και πάνω στο στέλεχος έγραψε ότι ακυρώνει την αναθ. της οικ. άδειας.  Επίσης κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε ότι το χώρισμα έχει αποξηλωθεί. Τα υπόλοιπα επιφάνειες, συνολ. ύψη κλπ είναι οκ. 

Το ακίνητο πλέον είναι "ΚΕΝΟ", δεν χρησιμοποιείται και έχουν αποξηλωθεί οι εγκαταστάσεις που να χαρακτηρίζουν τους χώρους σε κύριους και βοηθ.. Καλούμαστε να δώσουμε βεβαίωση μεταβίβασης.

Είναι σωστό να τακτοποιήσω το υπόγειο στο σύνολο του 600,00 μ2(εφόσον πλέον από την χρήση μπορεί  να θεωρηθεί ολόκληρο ως βοηθ. χώρος σήμερα) για υπέρβαση ύψους 0,85 μ. , να μπει και αναλυτικός για την μη κατασκευή του χωρίσματος και να δώσω την βεβαίωση?

ή πρέπει το τμήμα που σύμφωνα με την αναθ. ήταν βοηθ. χρήση να πάει ως υπέρβαση δόμησης (από βοηθ. σε κύρια) και να μπει και αναλυτικός για την μη κατασκευή του χωρίσματος.

Ευχαριστώ.

 

itzanis,

Προφανώς το ύψος του υπογείου 3,85μ δεν είναι νέο ύψος που εισήχθη με την αναθεώρηση, αφού  το κτίσμα ήδη υπήρχε με δεδομένο το ύψος υπογείου και ούτε βεβαίως θα μπορούσε να έχει εγκριθεί το 3,85μ  από την αρχική άδεια (ή μη μόνον μετά από ειδική έγκριση για τις λειτουργικές απαιτήσεις της χρήσης του χώρου π.χ μηχανήματα).  Μάλλον λοιπόν βλέπω ότι στην αρχική άδεια το ύψος υπογείου ήταν το νόμιμο 3,00μ, στην πράξη έγινε 3,85μ και στην αίτηση αναθεώρησης ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΠΑΛΙ 3,00μ με αποτέλεσμα να συντρέξει ως λόγος ακύρωσης της αναθεώρησης η ψευδής αποτύπωση του 3,00μ αντί του 3,85μ, αλλιώς αν το 3,85μ είχε εγκριθεί από την πρώτη άδεια τότε πιθανότατα θα ακυρωνόταν ΚΑΙ αυτή ακόμη (αναλόγως και χρόνου).  Θεωρώ μάλιστα ότι θα έχουν καταλογιστεί τα αυθαίρετα από την ΥΔΟΜ που έκανε τον έλεγχο.  Εν κατακλείδι λοιπόν θεωρώ ότι έχουμε τώρα για σύγκριση μία νόμιμη αρχική άδεια με ύψος υπογείου 3,00μ και χρήση βοηθητική και απ΄την άλλη ένα υφιστάμενο υπόγειο με ύψος  3,85μ  και πιθανά ξεμπαζώματα. Ο ενδιάμεσος τοίχος υπογείου που τάχα λείπει ΔΕΝ είχε καμία υποχρέωση ύπαρξης αφού η αναθεώρηση που τον επέβαλε έχει πλέον ακυρωθεί.  Όσο για την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του υπογείου σε κ/χ ,  έστω και αν τώρα είναι κενό το κτίριο,  αυτή αν έστω έχει  δηλωθεί στο Ε9 τότε μπορεί να κατοχυρωθεί με τακτοποίηση του υπογείου για α/χ από β/χ σε κ/χ με αντίστοιχη πληρωμή του προστίμου.  ΕΙδικά δε που πιθανότατα το υπόγειο θα έχει επικοινωνία  με το ισόγειο (συντ. 0,3) , παρουσιάζεται ως  ευκαιρία να δώσει στο υπόγειο κύρια χρήση έναντι ενός σχετικά χαμηλού προστίμου.  Αν αντιθέτως δεν επιθυμεί την κατοχύρωση της α/χ του υπογείου τότε γλυτώνει μεν αυτό το πρόστιμο, αλλά δεν θα μπορεί να το νοικιάσει π.χ για παραγωγική δραστηριότητα.  Σε κάθε περίπτωση βεβαίως θα τακτοποιηθεί η Υ.Υ και το ξεμπάζωμα. 

(κάπου έχω διαβάσει δε, ότι στα υπόγεια η Υ.Υ δεν λαμβάνεται ως παράβαση, αλλά προσωπικά δεν συμφωνώ). 

Edited by Anton_civeng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.Σε κτίριο χωρίς οικοδομική άδεια που δεν υπερβαινει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής,τσεκάρουμε και τον συντελεστη Υ.Υ. του παραρτήματος 6α,6β ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

χωρίς υπέρβαση ύψους αν δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.