Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Ύψους (γενικά)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω μία περίπτωση εκτός σχεδίου, ισόγεια κατοικία με υπόγειο αποθ. χώρο.

Η υφιστάμενη κατάσταση είναι ισόγειο κατοικία και όροφος κατοικία. Στο ισόγειο έγινε προσθήκη κατ επέκταση.

Τρόπος τακτοποίησης : Τακτοποιώ την αλλαγή χρήσης ως Υ.Δ. ως κύρια χρήση , τακτοποιώ τις επεκτάσεις του ισογείου.

Το ύψος του κτιρίου δε ξεπερνά το επιτρεπόμενο της περιοχής, και σκέφτηκα να βάλω μια λοιπή παράβαση στον όροφο ώστε να καλύψω την υπέρβαση ύψους σε σχέση με τα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

Θεωρείτε σωστό στο σκεπτικό.? 

Link to comment
Share on other sites

Βάσει άδειας είχες ισόγεια κατοικία και έγινε αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση και καθ ύψος. Άρα το νόμιμο ύψος βάσει περιοχής θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να αφορά το ισόγειο  για χρήση κατοικία (4 μ) και όχι το διώροφο (7,50 μ). Ανάλογη άποψη έχω εκφράσει και όταν το κτίριο αδειοδοτήθηκε με διατάξεις χαμηλών κτιρίων (Η<=8.50μ σε περιοχή που το ύψος είναι >=11 μ προκειμένου να ισχύσουν οι διατάξεις των χαμηλών κτιρίων). Οπότε, η άποψή μου για την υπέρβαση ύψους είναι ότι θα έπρεπε να υπολογιστεί με τις διατάξεις συντελεστών του παραρτήματος και όχι με αναλυτικό.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες, ευχαριστώ πολύ 

Στον όροφο να βάλω την υπέρβαση ύψους.;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα της υπέρβασης ύψους αφορά συνολικά το κτίριο, καθώς αυτό είναι μονοκατοικία. Δεν έχεις οριζόντιες να ασχοληθείς με επιμέρους διαμερίσματα. Επομένως ότι υπερβαίνει τα 4. μ  θα λάβει υπέρβαση ύψους διότι αυτό θεωρήσαμε ότι είναι το επιτρεπόμενο ύψος εξαιτίας της αρχικής άδειας για ισόγειο κτίριο.

Χώροι οι οποίοι καλύπτονται από το ύψος της άδειας δεν θα λάβουν υπέρβαση ύψους.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρέψετε να δαιφωνήσω με το παραπάνω. Αφού το επ. ύψος της περιοχής καλύπτει το ύψος του αυθαιρέτου τότε θα το έβαζα με αναλυτικό.

Δεν είναι περίπτωση χαμηλού κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ποτέ ότι έχουμε χαμηλό κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή. Έγινε μια αναφορά περί αναλογικότητας για το πως διαφοροποιείται το επιτρεπόμενο ύψος. Στην εκτός σχεδίου δόμηση δεν έχουμε σταθερά μεγέθη για όλες τις χρήσεις, αλλά αυτά εξαρτώνται από τη χρήση. Αν για παράδειγμα είχαμε χρήση βιομηχανία το επιτρεπόμενο ύψος θα ήταν μεγαλύτερο των 7.50 μ. Στην περίπτωση αυτή θα έβαζες μέγιστο ύψος 7,50 μ;

Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε κατοικία και το επιτρεπόμενο ύψος ορίζεται διαφορετικά για το ισόγειο και διαφορετικά για το διώροφο. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου νομίζω πως και οι δύο προσεγγίσεις των Pavlos33 και LESS είναι σωστές. Προκύπτουν δε διαφορετικές ερμηνείες από το γεγονός πως άλλη μία περίπτωση δεν μπορεί να απαντηθεί μονοσήμαντα εφόσον δεν έχουν δοθεί συγκεκριμένα παραδείγματα, ως προς τι ορίζεται ως επιτρεπόμενο ύψος με το οποίο συγκρίνουμε.

Στην εγκύκλιο γράφει: "στ) Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών κατ’ επέκταση νομίμως υφισταμένου κτιρίου δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους εφ’ όσον η αυθαίρετη προσθήκη δεν υπερβαίνει το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής.".

Ο Pavlos33 προσεγγίζει το θέμα, όπως το καταλαβαίνω, με βασική αρχή πως για να εντοπίσουμε αυθαιρεσίες συγκρίνουμε με την Ο.Α.. Έτσι για το ίδιο σε επιφάνεια αυθαιρέτων υφιστάμενο κτίσμα/κατασκευή, κάποιος που έχει εκδώσει άδεια για μονόροφο θα επιβαρυνθεί επιπλεόν για υπέρβαση ύψους από κάποιον που έχει άδεια για διώροφο κτίριο.

Κατά τον LESS νομίζω η λογική είναι πως για την επιβάρυνση του προστίμου ελέγχουμε κατά μία έννοια την επιβάρυνση του περιβάλλοντος από την αυθαίρετη κατασκευή, μέσω των γενικά επιτρεπόμενων μεγεθών της περιοχής. Σε μια καθολική λοιπόν προσέγγιση δύο ίδια υφιστάμενα κτίσματα, ανεξάρτητα πόσο αποκλίνουν από την άδειά τους, θα επιβαρυνθούν με τον ίδιο συντελεστή/τρόπο επιβάρυνσης.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ αυστηρή αυτή η αντιμετώπιση, εφόσον δεν αναφέρεται ρητώς κάπου.

Γενικά είμαι της άποψης, στις περιπτώσεις όπου χωράει διπλή ερμηνεία από το νόμο, να επιλέξουμε την ευνοΪκότερη

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.