Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

#anpap

Χώροι με τετραγωνικά δεν υπολογίζονται σε καμία περίπτωση με αναλυτικό αλλά πάντα με ΥΔ (και ΥΚ και Δ όπου χρειάζεται). Γι αυτό υπάρχουν οι μειωτικοί συντελεστέςπου εφαρμόζονται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις σύμφωνα με το παράρτημα. Μόνη εξαίρεση αποτελεί αποθήκη μέχρι 15τ.μ. και ύψος μέχρι 1,50μ. η οποία μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία 3. (Στην εγκύκλιο 2 αναφέρεται για το συγκεκριμένο "Διευκρινίζεται ότι το εδάφιο αυτό αφορά αποκλειστικά και μόνο ισόγειες, αυτοτελείς αποθήκες και όχι άλλους βοηθητικούς χώρους που εξυπηρετούν το κτίριο (π.χ. λεβητοστάσια, κλειστές θέσεις στάθμευσης, κ.ά.). Επίσης, υπάγονται και περισσότερες της μιας ανεξάρτητες αποθήκες, εφ’ όσον η συνολική επιφάνειά τους δεν υπερβαίνει τα 15 τ.μ., τηρουμένων των λοιπών προϋποθέσεων.")

Για την περίπτωσή σου, το 1 θα το έβαζα ως ισόγειο βοηθητικό χώρο αφού είναι εκτός περιγράμματος και τελείως ξεμπαζωμένο (πάλι μειωτικό 0,5 θα βάλεις) και το 2 ως υπόγεια αποθήκη (πάλι με μειωτικό 0,5) αφού είναι ξεμπαζωμένη ως 1,50 που επιτρεπόταν κατά το χρόνο κατασκευής. Επίσης αναλυτικό είτε για ξεμπάζωμα είτε για υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση του επιτρεπόμενου αν έχει γίνει υπερύψωση της στάθμης και όχι απλώς ξεμπάζωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στην κατηγορία 3 δεν πάει καμια από τις αυθαιρεσίες αφού το εμβαδόν τους είναι μεγαλύτερο απο 15τ.μ.

υπολογίζονται χώροι με τετραγωνικά με αναλυτικό αλλά μόνο όταν έχει γίνει αλλαγή βοηθητικης χρήσης σε άλλη βοηθητική ή κύρια σε άλλη κυρια. Αλλα ο χώρος της αποθήκης δεν υπήρχε κατά την Ο.Α οπότε δεν είχε κάποια χρήση πριν που να άλλαξε αρά τον υπολογίζω με ΥΔ και ΥΚ και με μειωτικό 0,5.

Δε ξέρω πως μπερδευτηκα έτσι.

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας!

Σε ισόγεια κατοικία με υπόγειο και περίσσεια δόμησης και κάλυψης βάσει όρων δόμησης έχω τις παρακάτω περιπτώσεις:

1) Επέκταση υπογείου 20τμ εντός περιγράμματος κάλυψης (όχι αυτοτελής χώρος) με χρήση βοηθητική

2) Επέκταση στη στάθμη υπογείου κάτω από τη βεράντα 32 τμ με τοιχία από σκυρόδεμα εκτός περιγράμματος κάλυψης (αυτοτελής χώρος) με βοηθητική χρήση που έχει ξεμπαζωθεί περιμετρικά και μπαίνεις ισόγεια. 

1) Δηλώνεται με μειωτικό συντ. 0,3  χωρίς ΥΔ και ΥΚ?

2) Δηλώνεται με μειωτικό συντ. 0,5 με ΥΔ και ΥΚ και θεωρείται ισόγεια αποθήκη? ΜΣΕ απαιτείται?

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Jo_jo said:

Καλησπέρα σας!

Σε ισόγεια κατοικία με υπόγειο και περίσσεια δόμησης και κάλυψης βάσει όρων δόμησης έχω τις παρακάτω περιπτώσεις:

1) Επέκταση υπογείου 20τμ εντός περιγράμματος κάλυψης (όχι αυτοτελής χώρος) με χρήση βοηθητική

2) Επέκταση στη στάθμη υπογείου κάτω από τη βεράντα 32 τμ με τοιχία από σκυρόδεμα εκτός περιγράμματος κάλυψης (αυτοτελής χώρος) με βοηθητική χρήση που έχει ξεμπαζωθεί περιμετρικά και μπαίνεις ισόγεια. 

1) Δηλώνεται με μειωτικό συντ. 0,3  χωρίς ΥΔ και ΥΚ?

2) Δηλώνεται με μειωτικό συντ. 0,5 με ΥΔ και ΥΚ και θεωρείται ισόγεια αποθήκη? ΜΣΕ απαιτείται?

Ευχαριστώ πολύ! 

1)Μόνο αν δεν έχει είσοδο εξωτερική πάει με 0,30 αλλα  βάζεις ΥΔ χωρίς ΥΚ διαφορετικά με 0,50  2)Μπορείς να τη δηλώσεις σαν ισόγειο αποθήκη με 0,50με ΥΔ και ΥΚ  δεν απαιτείται ΜΣΕ Γιατί είναι κατηγορία Σ1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής:

Στην άδεια του 71 όπου το υπόγειο φαίνεται ως ένας ενιαίος χώρος και αποκαλείται αποθήκη.

Στη σύσταση του 72 φαίνεται ότι το υπόγειο έχει χωριστεί σε τρεις αποθήκες, λεβητοστάσιο και μηχανοστάσιο.

Η πραγματικότητα ταυτίζεται με το σχέδιο της σύστασης, όμως είναι κατοικία και στη ΔΕΗ δηλώνεται ως κατοικία από το 1974.

Πως υπολογίζω την παράβαση; Ως υπέρβαση δόμησης; ή αλλαγή χρήσης;

Επίσης οι κλίμακες που υπήρχαν στην άδεια και οδηγούσαν στην αυλή δεν υπάρχουν. Είναι όπως στη σύσταση. Το δάπεδο το σπιτιού είναι στο ίδιο επίπεδο με το την αυλή.

Σας παραθέτω τα σχέδια της άδειας και της σύστασης.

 

κατοψη αδειας.jpg

κατοψη σύστασης.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπέρβαση δόμησης (με μειωτικό 0,5 εφόσον έχει τηρηθεί η υπόγεια στάθμη αλλά επειδή απ' ότι λες δεν υπάρχουν σκαλιά μάλλον θεμελιώθηκε ψηλότερα και δεν είναι πλέον υπόγειο άρα χωρίς μειωτικό) για την αλλαγή χρήσης και 1 λοιπή παράβαση για τη διαμερισμάτωση. Και βέβαια επειδή αποδεδειγμένα πρόκειται για κατοικία προ του 1975, τα βάζεις όλα κατηγορία 1 και με παράβολο 250 ευρώ ξεμπερδεύεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2020 at 10:52 ΠΜ, janna said:

1)Μόνο αν δεν έχει είσοδο εξωτερική πάει με 0,30 αλλα  βάζεις ΥΔ χωρίς ΥΚ διαφορετικά με 0,50  2)Μπορείς να τη δηλώσεις σαν ισόγειο αποθήκη με 0,50με ΥΔ και ΥΚ  δεν απαιτείται ΜΣΕ Γιατί είναι κατηγορία Σ1

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

1) Δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο τμήμα εξωτερική είσοδος, υπάρχει όμως σε άλλο σημείο στο υπόγειο. Όμως επίσης το υπόγειο συνδέεται με το ισόγειο με εσωτερική σκάλα. Οπότε νομίζω θα πάει με 0,30.

2) Θα το λάβω ως ισόγεια αποθήκη με 0,50. Δηλώνω και ΥΚ παρόλο που δεν ξεπερνά το επιτρεπόμενο? Πρόκειται για χώρο κάτω από την βεράντα του ισογείου της κατοικίας, δηλαδή σχετίζεται στατικά με το υπόλοιπο κτίριο, δεν είναι ανεξάρτητο τελείως κτίσμα. ΜΣΕ δεν απαιτείται?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση κι από εμένα:

Έχω άδεια του 1987 με τίτλο «Νέα ισόγεια κατοικία με υπόγειο». Στο στέλεχος, στα στοιχεία της οικοδομής υπάρχουν μόνο τα εξής μεγέθη:

---> Ολική επιφάνεια ορόφων=130τμ , Καλυπτόμενη επιφάνεια=130τ.μ., Ύψος Οικοδομής=5,75μ.

Ο φάκελος της άδειας έχει μόνο κάτοψη της κατοικίας και όψεις όπου δεν μπορώ να ερμηνεύσω τι βλέπω...το υπόγειο φαίνεται σαν pilotis που έχει κάποιους τοίχους....ανεβάζω και φωτο να δείτε. 

Τελικά εγώ βλέπω εκτός των άλλων αυθαιρεσιών, κλεισμένο αυτόν τον υπόγειο χώρο, (ενιαίος χώρος βοηθητικής χρήσης που είναι ασοβάτιστος μάλιστα) που βέβαια δεν ξέρω γιατί το είπαν υπόγειο στην άδεια ...με την έννοια ότι πολεοδομικά ούτε ήταν ούτε είναι υπόγειο...

Το ερώτημα είναι: παίρνω υπέρβαση δόμησης κύριου χώρου, όλο αυτόν το χώρο? Ή θεωρώ ότι από την άδεια προβλεπόταν? στην πολεοδομία ο υπάλληλος μου είπε ότι φαίνεται ότι υπήρχε αυτός ο χώρος, δεν χρειάζεται υπέρβαση δόμησης...μου είπε, αφού το στέλεχος λέει υπόγειο κι όχι pilotis είμαι καλυμμένη..Τι λέτε? 

Επαναδιατυπώνω το ερώτημά μου: ΑΝ ο Φ.Ο. του «υπογείου» είχε ολοκληρωθεί με την αρχική κατασκευή του κτιρίου κι εγώ βλέπω ότι ο χώρος αυτός τώρα αποπερατώθηκε  (μπήκαν τοίχοι πλήρωσης και κουφώματα), πώς υπολογίζεται το πρόστιμο?

1.TIF 2.TIF

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Υπόγειο υπάρχει, αλλά χωρίς εγκεκριμένη κάτοψη και σχέδιο τομών πως να το προχωρήσεις, αφού χρειάζεσαι όλα τα εγκεκριμένα σχέδια.

Δ. Κάλυψης και σκαριφηματική τομή στελέχους Ο.Α αναφέρεται ή δείχνεται κάτι επιπλέον για το υπόγειο;

Εκείνες οι οριζόντιες γραμμές στη στάθμη του υπογείου και εκτός εδάφους. μήπως ήταν για να δείξουν φεγγίτες (εκτός εδάφους φυσικά);

Link to comment
Share on other sites

Παύλο σε υπέρευχαριστώ για την ανταπόκριση! Λοιπόν λείπουν από το φάκελο η κάτοψη του υπογείου, οι τομές, το τοπογραφικό και το διάγραμμα κάλυψης. Ξέρω ότι θα πάνω για μερική ανασύσταση φακέλου ως προς τα σχέδια που λείπουν. Αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου τι έχω. Κι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Στις όψεις  αυτές, ότι βλέπεις βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.