Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε υπόγειες στάθμες


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Για αρχή, όταν λέμε "στάθμες της ΟΑ" δεν εννοούμε τις εσωτερικές στάθμες κ.λπ.

Το 0, δηλαδή, η "αφετηρία μέτρησης των υψών", όπως αυτό αποτυπώνεται στο εγκεκριμένο σχέδιο της Τομής και του Διαγράμματος Κάλυψης της ΟΑ, ισχύει (υφίσταται) στην ίδια θέση; Μήπως ισχύει και το κτίριο έχει περιμετρικά ξεμπαζωθεί με αποτέλεσμα να "φανεί" το υπόγειο; Μήπως δεν ισχύει και το κτίριο όχι μόνο έχει περιμετρικά ξεμπαζωθεί, αλλά έχει "ανέβει" κιόλας π.χ. 1 μ.;

P.S. Το έγραψα όσο απλούστερα μπορούσα....

 

Το κτιριο ανεβηκε 1μ. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο κτίριο υφίσταται ΣΟΙ, η συγκεκριμένη αυθαιρεσία του ύψους της ΟΙ - μεζονέτας του πελάτη σου (το κτίριο ανέβηκε 1μ.) ρυθμίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αφού στο κτίριο υφίσταται ΣΟΙ, η συγκεκριμένη αυθαιρεσία του ύψους της ΟΙ - μεζονέτας του πελάτη σου (το κτίριο ανέβηκε 1μ.) ρυθμίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Παρολο που πλεον σαν συνολικο κτιριο ξεπερναω το μεγιστο υψος της περιοχης? που ηταν 7,50μ.  και εχει γινει (εφοσον το υπογειο εγινε πλεον ισογειο) 9μ.?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν πρέπει, κατά την ταπεινή μου άποψη, να ενδιαφέρει ούτε εσένα, ούτε τον πελάτη σου! Ας προβληματιστεί, μόνο κι όσο θέλει, ο ιδιοκτήτης της ΟΙ του δευτέρου ορόφου....

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αυτό δεν πρέπει, κατά την ταπεινή μου άποψη, να ενδιαφέρει ούτε εσένα, ούτε τον πελάτη σου! Ας προβληματιστεί, μόνο κι όσο θέλει, ο ιδιοκτήτης της ΟΙ του δευτέρου ορόφου....

Οκ Ιασονα σε ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου. Δεν διαφωνω με την αποψη σου και προς τα εκει βαδιζα εξαρχης. Απλα οπως σε πολλα σε αυτον, τον θεος να τον κανει νομο, και εδω φοβαμαι τι μπορει να βρω μπροστα μου στο μελλον με ταυτοτητα κτιριου και τον ιδιοκτητη του πανω οροφου οταν τακτοποιησει...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ας προβληματιστεί, μόνο κι όσο θέλει, ο ιδιοκτήτης της ΟΙ του δευτέρου ορόφου....

99% η αντίδραση του θα είναι, ο άλλος ξεμπαζωσε εγώ θα πληρώσω; Βέβαια έχουμε και ανύψωση στάθμης 1μ, οπότε δεν τον λες κ 'αναμαρτητο'. Ο δικός μας από την άλλη θα λέει εσύ είσαι πάνω από το επιτρεπόμενο εγώ θα πληρώσω;

Ώστε δεν κάνουμε μοίρασμα; Έχω διαβάσει αρκετές φορές την αντίθετη άποψη αλλά η αλήθεια είναι ότι, ούτε ο νόμος την περιγράφει (νταξει δε το λες κ περίεργο), ούτε υπάρχει τρόπος στο σύστημα να την εφαρμόσουμε.

Την καλημέρα μου!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

Την καλημέρα μου!

Ας πρόσεχαν ομαδικώς.... Στην πράξη στην Ελλαδάρα μας, δεν πρόκειται να γίνει απολύτως τίποτα! Τα λίγα λεφτουδάκια θα τα λύσουν όλα τα προβλήματα...

Καλό καλοκαίρι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ Δεν θα μπορούσε όμως κάποιος να ισχυριστεί ότι , εφ'όσον στις ΣΟΙ , ο ΦΟ του κτιρίου και το εξωτερικό κέλυφος είναι πράγματα κοινόκτητα , ότι μια τέτοια παράβαση αφορά το σύνολο του κτιρίου ?

Και έτσι να ρυθμιστεί σε μια υπαγωγή παραβάσεων επί  κοινοκτήτων / κοινοχρήστων ?

ΥΓ. Και στην πραγματικότητα  την παράβαση την έχει κάνει το υπόγειο , όχι ο τελευταίος.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι δεν θα μπορούσε, ούτε να το πει, ουτε και να το στηρίξει κάπου νομικά! Ο νομοθέτης έχει ήδη μιλήσει! Κι επειδή στην Ελλαδάρα μας ο νομοθέτης ΔΕΝ συμβουλεύεται τους ειδικούς και τις περισσότερες φορές βιάζεται, τα πονήματά του μπάζουν από παντού.....

Το καλό το παλικάρι λοιπόν, ακολουθεί τα ισχύοντα (όχι αυτά που θα έπρεπε να ισχύουν) και "ψεκάζει, σκουπίζει, τελειώνει"....

P.S. Παράδειγμα, μα και οι όψεις είναι κοινόχρηστες σε ακίνητα με ΣΟΙ, ασχολείται κανείς; Γιατί τότε ο νομοθέτης δεν είπε ότι, σε ακίνητα με ΣΟΙ, οι αυθαιρεσίες όλων θα ρυθμίζονται με κοινή δήλωση υπαγωγής; Προφανώς γιατί μέχρι σήμερα το πορτοφόλι του κράτους θα ήταν άδειο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι  έχω  το  εξής  θέμα.

Ανεξάρτητος υπόγειος αποθηκευτικός  χώρος  σύμφωνα  με  την άδεια  δόμησης , λειτουργικά  συνενώνεται με  ανεξάρτητο  ισόγειο κατάστημα μέσω  κλίμακας από  σκυρόδεμα  από την εποχή  κατασκευής του κτιρίου  κατηγ  2  . Η κλίμακα  δεν εμφανίζεται  στην άδεια  άρα  η  λειτουργική συνένωση  είναι  αυθαίρετη . 

Δεδομένου και του  καθαρού  ύψους  του  υπογείου  που  είναι  πάνω  από  3.0 μ   και  συμφωνεί  με  αυτό  της αδείας , αλλά  και  της λειτουργικής  συνένωσης  που δημιουργεί  συνθήκες  αλλαγής χρήσης  σε κύρια χρήση  από αποθηκευτικό χώρο , ο  υπόγειος  χώρος  θα  υπολογιστεί  στον   4495  σαν  υπέρβαση δόμησης με  μειωτικό  συντελεστή 0,3 και  με  αναλυτικό  προϋπολογισμό η  κλίμακα  ;;;  

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.